chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » ABC systemów ociepleń cz.1

ABC systemów ociepleń cz.1

10.08.2018
Dobrze skonstruowane ściany zewnętrzne budynków zapewniają stałą temperaturę w pomieszczeniach i pozwalają zminimalizować koszty ogrzewania zimą i klimatyzacji latem. Docieplenie ścian zewnętrznych przynosi korzyści niezależnie od pory roku, trzeba jednak pamiętać, że tylko sprawdzony i certyfikowany system ociepleń będzie służył bezusterkowo przez wiele lat. W pierwszej części przewodnika po systemach ociepleń, eksperci Weber prezentują istotę systemu i wymogi jakie musi on spełniać.

Chemia budowlana - Przyklejanie płyt termoizolacyjnych do elewacji. Fot. Weber
Przyklejanie płyt termoizolacyjnych do elewacji. Fot. Weber

Ciepło domowego ogniska nie bierze się znikąd – w sensie dosłownym zapewnia je dobrze dobrany system ociepleń ścian zewnętrznych. Pełny system tworzy zestaw komponentów: materiał izolacyjny, klej mocujący i szpachlowy, łączniki mechaniczne, siatka zbrojąca oraz warstwa wykończeniowa, czyli płyn gruntujący, tynk cienkowarstwowy i farba elewacyjna. Wszystkie komponenty systemu ocieplenia muszą harmonijnie ze sobą współgrać i wzajemnie się uzupełniać. Tylko wtedy stworzą skuteczną barierę ochronną zapewniającą ograniczenie kosztów energii potrzebnej do ogrzania (lub chłodzenia) budynku oraz gwarantującą komfort cieplny w pomieszczeniach.

System naczyń połączonych dla ciepłego domu


System ocieplenia to pozornie prosta konstrukcja, w której materiał izolacyjny (najczęściej styropian lub wełnę mineralną) przykleja się do ściany specjalnym klejem mocującym. Mocowanie może być dodatkowo wzmocnione łącznikami mechanicznymi osadzanymi w ścianach. Na powierzchni materiału izolacyjnego wykonuje się warstwę zbrojoną, zazwyczaj z tego samego kleju (dwufunkcyjny klej do mocowania i szpachlowania), a w nią wtapia się siatkę z włókna szklanego. Tak przygotowaną fasadę gruntuje się, pokrywa tynkiem strukturalnym w wybranym kolorze i ewentualnie wykańcza farbą elewacyjną.
Chemia budowlana - Aplikacja siatki zbrojącej na elewacji. Fot. Weber
Aplikacja siatki zbrojącej na elewacji. Fot. Weber

Z pozoru sprawa wydaje się prosta – kilka elementów, która trzeba nałożyć we właściwej kolejności, połączyć ze sobą i mamy gotową warstwę ochronną zabezpieczającą przed utratą ciepła i izolującą ściany zewnętrzne. Jednak przymierzając się do ocieplenia domu, trzeba pamiętać, że „diabeł tkwi w szczegółach” - tu liczy się każdy detal zarówno w odniesieniu do pojedynczego elementu, jak i do całości systemu - mówi Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy ociepleń Weber.
Mały system – wielka odpowiedzialność
Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe?
REKLAMA:


Aby skutecznie zabezpieczać dom przed utratą ciepła system ocieplenia ścian zewnętrznych musi być odporny, pewny i wytrzymały. Lista wymogów, które musi spełniać system i wszystkie jego komponenty jest długa. Po pierwsze przyczepność - elementy systemu muszą skutecznie opierać się siłom ssącym wiatru, nie mogą także odpaść pod własnym ciężarem. Efektywny system musi być też odporny na penetrację wody deszczowej, bo zawilgocony materiał izolacyjny traci swoje izolacyjne właściwości. Skuteczny system ocieplenia jest również paroprzepuszczalny i odporny na warunki atmosferyczne, zarówno w okresach dużych mrozów zimą, jak i w warunkach silnego nasłonecznienia i nagrzewania się elewacji latem.
Chemia budowlana - Szpachlowanie ocieplonej ściany zewnętrznej. Fot. Weber
Szpachlowanie ocieplonej ściany zewnętrznej. Fot. Weber

Kolejna niezbędna właściwość systemu ocieplenia to wytrzymałość. Cały system i wszystkie jego komponenty muszą być odporne na uszkodzenia od przypadkowych uderzeń oraz na spękania i odspojenia związane z okresem eksploatacji. Liczy się też bezpieczeństwo i estetyka. Z perspektywy bezpieczeństwa ważne jest to, aby wszystkie komponenty systemu ocieplenia spełniały wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Liczy się też efekt wizualny. Ocieplamy elewację z powodów praktycznych i ekonomicznych, ale fasada ma też dobrze wyglądać. Ocieplone ściany powinny być estetyczne i czyste na długo, podsumowuje Krzysztof Siemak.

Pewne ciepło w pewnym systemie


Kluczem do skutecznego ocieplenia domu jest dobór poszczególnych komponentów systemu, tak aby tworzyły spójną całość. Istotą systemu jest oczywiście materiał izolacyjny, bo to on zapobiega utracie ciepła. Styropian lub wełna mineralna to jednak materiały nietrwałe, które muszą być w odpowiedni sposób przymocowane do ściany i zabezpieczone przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych. Najlepszym i najpewniejszym sposobem na skuteczne, trwałe i pewne docieplenie domu jest zakup systemu ocieplenia od jednego producenta. Tylko wtedy mamy gwarancję, że cały system został przebadany, a jego eksploatacja będzie bezusterkowa, podkreśla Krzysztof Siemak.
Chemia budowlana - Wykończenie elewacji - aplikacja tynku. Fot. Weber
Wykończenie elewacji - aplikacja tynku. Fot. Weber

Prawidłowo skonfigurowany system ocieplenia posiada Krajową Oceną Techniczną (dawniej Aprobatę Techniczną). W dokumencie podane są wszystkie obowiązkowe elementy systemu oraz właściwości użytkowe dla poszczególnych komponentów, a także dla całego zestawu. Producent systemu jest zobowiązany do wystawienia Krajowej Deklaracji Właściwości Użytkowych, w której potwierdza wszystkie parametry, a tym samym jakość, oferowanego zestawu. Na żądanie klienta, każdy z uczestników procesu inwestycyjnego – producent materiałów, dystrybutor czy firma wykonawcza – jest zobowiązany przedstawić taki dokument.

Na budowach zdarzają się czasem takie sytuacje, że systemy ociepleń są montowane z komponentów różnych producentów, byle najtańszych. Stosując taką przypadkową konfigurację elementów bardzo ryzykujemy. Przede wszystkim nie mamy pewności jak długo taki system wytrzyma, czy będzie odporny na warunki atmosferyczne, nie wiemy jaka będzie przyczepność poszczególnych warstw, w jaki sposób będą na siebie oddziaływać substancje chemiczne zawarte w poszczególnych komponentach itd. Co więcej, w razie usterki nie możemy liczyć na gwarancję producenta, przestrzega Krzysztof Siemak.

Ciepły dom z systemem ociepleń Weber


Systemy ociepleń od sprawdzonych producentów chemii budowlanej gwarantują niezawodność i wysoką jakość. Weber oferuje wiele dedykowanych rozwiązań, zaprojektowanych i dobranych w taki sposób, aby w każdej sytuacji i w każdych warunkach zamontowany system ocieplenia spełniał swoje zadanie przez długie lata. W ofercie producenta chemii budowlanej znajdują się komponenty do wszystkich rodzajów systemów ociepleń – zarówno tych najpopularniejszych na styropianie, jak i tych na wełnie oraz na piance rezolowej.

Twój dom zawsze ciepły - część 2: Styropian i spółka, czyli o systemach ociepleń EPS

Twój dom zawsze ciepły - część 3: Dom w ciepłym swetrze, czyli o systemach ociepleń na wełniezobacz artykuł na stronie netweber

Autor: Weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2022 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt