chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Styropian, czyli o materiale lepszym od innych

05.01.2023
Nie bez przyczyny zdecydowaną większość termoizolacji wykonuje się w Polsce z płyt styropianowych. To materiał trwały, lekki i łatwy w montażu. Trudno dziś sobie wyobrazić budowę domu bez styropianu i to nie tylko z powodu wymagań, jakie wynikają z przepisów budowlanych.

Chemia budowlana - Fot. Styropian
Fot. Styropian

- Styropian jest pierwszym wyborem wśród materiałów ociepleniowych zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Unia Europejska konsekwentnie dąży do tego, by budownictwo było coraz bardziej energooszczędne, ludzie zaś zdają sobie sprawę, że to się opłaca, ale też, że oszczędzanie energii to nasz obowiązek wobec planety - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Płyty styropianowe w 98 proc. składają się z powietrza i choć gęstość ich (a więc i waga) różni się w zależności od przeznaczania (np. styropian do ocieplania podłóg jest bardziej wytrzymały niż ten, który układa się na ścianach), to co do zasady jest to materiał lekki, a więc i poręczny - bez problemu się go przenosi, bez kłopotu odbywa się montaż.
REKLAMA:


Istotną zaletą styropianu jest jego trwałość - jest odporny na chemiczne i biologiczne oddziaływania, a prawidłowo położony przez długie lata będzie pozostawał na miejscu, nie tracąc nic ze swoich właściwości.

Komfort, czyli o cieple i pieniądzach


Kiedy mówimy o właściwościach styropianu, to w zasadzie o czym? - Przede wszystkim chodzi o to, że styropian nie przepuszcza ciepła, bardziej obrazowo mówi się też, że nie pozwala uciec ogrzanemu powietrzu z domu na zewnątrz - odpowiada Dariusz Pruszkowski.

Z tej cechy wynikają wyraźne korzyści. • Pierwsza - komfort mieszkania w ciepłych pomieszczeniach.
• Druga - jeśli nie tracimy ciepła, nie musimy go nadmiernie dużo produkować, a to oznacza, że zużywamy mniej energii.
• Trzecia - im mniej zużytej energii, która mimo starań nadal w większości pochodzi z paliw kopalnych, tym mniejszy tzw. ślad węglowy, to jest ważne dla środowiska.
• Czwarta - im mniej zużywamy energii, tym mniej za nią płacimy, comiesięczne rachunki za ogrzewanie są po prostu niższe.

- Jeszcze kilka lat temu domy energooszczędne, nie mówiąc o pasywnych - które potrzebują tylko 30 proc. energii w porównaniu do tzw. tradycyjnego budynku - były uważane za pewien luksus. Dziś już wiemy, że w tym kierunku zmierza całe budownictwo. Osoby, które w tej chwili przystępują do budowy domu, już nie kierują się tylko przepisami budowlanymi, ale szukają rozwiązań długoterminowych, chcą mieć dom optymalny pod względem zapotrzebowania na energię na lata - mówi doradca techniczny w Styropminie.

Stąd też rosnąca popularność płyt styropianowych, które mają podwyższone parametry pod względem zatrzymywania ciepła. Da się je rozpoznać na pierwszy rzut oka - tzw. styropian pasywny jest ciemnoszary z powodu dodatku grafitu. - Trzeba jednak pamiętać, że styropian biały nie jest gorszy od szarego. Skuteczność warstwy izolacyjnej wykonanej z płyt styropianowych jest pochodną dwóch czynników - parametrów styropianu i grubości warstwy. Zatem styropianu pasywnego będziemy potrzebować mniej, to może mieć znaczenie np. estetyczne - wskazuje Dariusz Pruszkowski.

Ekologia to nie tylko dbałość o energię


Styropian łatwo podlega recyklingowi, a na dodatek może być przetwarzany wielokrotnie. Średni poziom jego odzyskiwania w Europie nie jest jeszcze zadowalający. Liderami tutaj, podobnie jak w innych proekologicznych przedsięwzięciach, są kraje skandynawskie. Stowarzyszenie Europejskich Producentów Styropianu zwraca uwagę, że jest to materiał wygodny także pod względem zbierania resztek czy zużytych płyt, dlatego warto zawsze, gdy to możliwe, oddać niepotrzebny styropian do właściwego punktu odzyskiwania odpadów.

W Polsce pozostałości po ociepleniu domu powinny trafić do odpadów budowlanych. Można w tym celu zamówić specjalny kontener lub samodzielnie przewieźć odpady, jeśli np. jest ich mało, do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Każda gmina powinna oferować takie miejsce, popularnie nazywane “PSZOK-iem”.

(Oceń ten artykuł):
(2.5)

Najnowsze na forum
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 1304
Re: Jaki biznes?
data » 28.03.2023, 14:13
Jedną z firm która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z digitalizacją dokumentów jest https://ddp.pl/. Oferują skanery,
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 1304
Re: Przytulny minimalizm w pokoju dla dziecka
data » 28.03.2023, 13:45
Bardzo bogaty asortyment jeśli chodzi o dzieci posiada jeden z rewelacyjnych sklepów https://caretero.pl/.
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 1304
Re: Wyprawka
data » 28.03.2023, 13:17
Polecam szczerze w poszukiwaniu asortymentu dla dzieci jak wózki, krzesełka do karmienia, łóżeczka, kojce i wiele więcej zajrzeć do sklepu
rambow
Awatar użytkownika
Postów: 366
Re: Klimatyzator przenośny
data » 28.03.2023, 12:59
Znalazłam mieszkanie z rynku wtórnego które spełnia większość moich wymagań, co naprawdę przy moim budżecie nie jest takie proste. Plusów
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 1304
Re: Sprzęt budowlany - kupować czy wypożyczać?
data » 28.03.2023, 11:34
Warto przy budowie zaopatrzyć się w niezbędne maszyny budowlane. Bardzo bogata ofertę i dobre warunki wynajmu posiada firma
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt