Układanie płytek to zadanie wymagające nie tylko precyzji, ale też solidnego przygotowania. Wszyscy skupiają się na efekcie końcowym – wzorze, kolorze i formacie płytek. Mało kto myśli o tym, co znajduje się pod spodem, a to właśnie parametry warstwy nośnej w dużej mierze decydują o trwałości i estetyce wykończenia. Nawet drobne niedoskonałości podłoża mogą bowiem prowadzić do pękania płytek, odspajania się kleju, a nawet do przedwczesnego remontu. Dlatego przed układaniem dekoracyjnej okładziny warto poświęcić czas na ocenę i odpowiednie przygotowanie powierzchni przed klejeniem płytek. Podpowiadamy, jak to zrobić i wyjaśniamy, dlaczego w tym celu nie należy używać zapraw klejowych.
Dlaczego wyrównanie podłoża jest tak istotne?
Płytki to materiał sztywny, który nie wybacza błędów wykonawczych. Nawet niewielkie wydawałoby się nierówności i krzywizny pod nimi mogą powodować trudności podczas układania okładziny, a także negatywnie wpłynąć na wygląd i funkcjonalność całej powierzchni. Szczególnie istotne jest to przy dużych formatach płytek, które stają się coraz popularniejsze – wymagają one niemal idealnie równego podłoża.
– Zdarza się, że inwestorzy skupiają się na wyborze koloru, wzoru i formatu płytek, zapominając, że najważniejsza jest baza, na której te płytki zostaną położone. Dobrze przygotowane podłoże to gwarancja nie tylko trwałości, ale też oszczędności – prace przebiegają znacznie szybciej, unikamy nadmiernego zużycia kleju oraz ryzyka błędów i niepotrzebnych poprawek – mówi Tomasz Dzierwa z Baumit Polska.
Jak ocenić stan podłoża?
Pierwszym krokiem przed przygotowaniem do prac jest dokładna ocena stanu istniejącej powierzchni. Należy sprawdzić, czy podłoże nie ma pęknięć, ubytków, zabrudzeń lub oznak wilgoci. Równość można ocenić przy pomocy poziomicy lub łaty kontrolnej – zalecenia dopuszczają odchylenia powierzchni do 3 mm na długości 2 metrów, ale w praktyce im mniej, tym lepiej.
Jeśli powierzchnia spełnia wymogi nośności i stabilności, ale nie jest wystarczająco równa, konieczne jest jej właściwe przygotowanie.
Dlaczego nie należy wyrównywać podłoża zaprawą klejową do płytek?
Choć może się wydawać, że zaprawa klejowa, skoro i tak będzie używana do mocowania płytek, nada się również do wyrównania nierówności podłoża – to jeden z najczęstszych błędów wykonawczych. – Klej do płytek nie jest przeznaczony do tworzenia warstw wyrównujących. Ma zupełnie inną konsystencję, parametry robocze oraz czas wiązania. Przede wszystkim nie zapewnia odpowiedniej stabilności i zachowania deklarowanych parametrów przy grubych warstwach – m.in. zwiększa się ryzyko nierównomiernego wysychania i wiązania, skurczu oraz powstania mikrospękań. Dodatkowo, wyrównywanie podłoża klejem powoduje jego nadmierne zużycie, co generuje niepotrzebne koszty i wydłuża czas realizacji – wyjaśnia ekspert.
Dlatego profesjonalni wykonawcy zawsze sięgają po dedykowane zaprawy wyrównujące, które zostały zaprojektowane właśnie do tego celu. Tylko właściwie dobrany materiał daje gwarancję trwałego i równego podłoża, będącego solidną bazą pod okładzinę ceramiczną.
Wybór odpowiedniego materiału
Na rynku dostępnych jest wiele produktów do wyrównywania podłoży, jednak warto sięgnąć po rozwiązania sprawdzone, które cieszą się zaufaniem fachowców. Jednym z nich jest Baumit Preciso – elastyczna zaprawa wyrównująca, która doskonale radzi sobie zarówno przy drobnych nierównościach powierzchni, jak i przy większych ubytkach. Charakteryzuje się wysoką przyczepności i sprawdza się na różnych powierzchniach mineralnych – także tam, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe oraz na zewnątrz budynków np. na balkonach i tarasach. Doskonale sprawdza się również pod hydroizolacje podpłytkowe. Może być nakładana warstwami o grubości od 2 do nawet 30 mm, co daje dużą swobodę w zależności od konkretnych potrzeb. Dzięki temu może być stosowana zarówno na nowych inwestycjach jak również przy pracach remontowych.
— Przy aplikacji zaprawy wyrównującej liczą się nie tylko parametry techniczne, ale też komfort stosowania. Dzięki doskonałym właściwościom roboczym, wysokiej plastyczności oraz łatwości aplikacji praca z Baumit Preciso przebiega szybko, sprawnie i bezproblemowo, i to niezależenie od doświadczenia wykonawcy — dodaje Tomasz Dzierwa.
Dodatkowym atutem tego produktu jest certyfikat EMICODE EC1 PLUS, który potwierdza bardzo niską emisję lotnych związków organicznych (LZO). Oznacza to, że zaprawa ta jest nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna – zarówno dla zdrowia wykonawców, jak i użytkowników gotowej powierzchni.
Etapy wyrównywania podłoża
-
Oczyszc
zenie powierzchni – usuń kurz, luźne cząstki, zatłuszczenia czy pozostałości po wcześniejszych powłokach. Wykorzystaj odkurzacz przemysłowy, aby odpowiednio przygotować podłoże przed gruntowaniem. Czysta powierzchnia to podstawa dobrej przyczepności zaprawy.
-
Zagruntowanie – zastosuj odpowiedni grunt – w przypadku podłoży chłonnych np. Baumit Grund, a w przypadku podłoży niechłonnych np. Baumit SuperPrimer.
-
Aplikacja zaprawy – po wymieszaniu z zalecaną ilością wody rozprowadź gotową masę wyrównującą za pomocą pacy stalowej, dostosowując grubość warstwy do lokalnych ubytków.
-
Czas schnięcia – przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących czasu wiązania. Zaprawa wyrównująca Baumit Preciso umożliwia układanie płytek po ok. 24 - 48 godz. (zależnie od grubości warstwy).
Właściwe przygotowanie i wyrównanie podłoża to jeden z najważniejszych etapów przed montażem płytek – od jego jakości zależy finalny efekt prac, trwałość i bezpieczeństwo użytkowania okładziny ceramicznej. Zastosowanie odpowiedniej zaprawy znacząco ułatwia ten proces, dając profesjonalistom i inwestorom spokój i pewność, że płytki będą leżeć idealnie – przez długie lata.