Funkcjonalna przestrzeń o stonowanej kolorystyce kontrastującej z soczystą zielenią roślin, z wygodnymi meblami i „klimatycznym” oświetleniem – to gotowy przepis na perfekcyjną strefę relaksu w ogrodzie. Podpowiadamy, jak ją stworzyć wykorzystując betonowe elementy.
Zanim przejdziemy do pomysłów na aranżację strefy relaksu warto zastanowić się, gdzie umiejscowić ją na posesji. Najczęściej lokuje się ją tuż przy domu i przyjmuje ona formę tarasu, który stanowi naturalne przedłużenie salonu. To idealne rozwiązanie bez względu na wielkość posesji, które sprawdzi się zarówno przy domach w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej, jak i wolnostojących. Ciekawą alternatywą dla tarasu jest wgłębnik, który pasuje zwłaszcza do większych działek o pagórkowatym ukształtowaniu. To obniżona względem poziomu ogrodu przestrzeń, która służy odpoczynkowi podobnie jak taras. Sam termin wywodzi się z Anglii, a jako element architektoniczny był dość powszechny w ogrodach barokowych. Dziś możemy go zaaranżować w całkowicie nowoczesnym stylu. Zanim jednak podpowiemy jak to zrobić, warto poświecić chwilę samemu procesowi aranżacji przestrzeni.
Modna strefa
Większość współczesnych domów jest budowana w stylu nowoczesnym, dlatego stworzona przy nich strefa służąca wypoczynkowi musi współgrać z tą estetyką. Współczesna architektura to geometryczne kształty, beton i duże przeszklenia. Dominuje stonowana kolorystyka w gamie szarości i bieli. Są to kolory, które tonują nastrój i sprzyjają odprężeniu. Dla kontrastu i ożywienia przestrzeni stosuje się soczystą, uporządkowaną zieleń, choć coraz częściej w jej miejsce wkradają się nawiązania do rodzimej przyrody w postaci np. kwietnych łąk. Te trendy znajdują odbicie we współczesnych projektach stref relaksu.
Taras na medal
Taras przy nowoczesnym domu to przestrzeń szczególna, która staje się letnim salonem oraz miejscem spotkań z rodziną i znajomymi. Jej rangę bardzo często podkreśla się, wynosząc go nieco ponad powierzchnię ogrodu. Aranżację tarasu rozpoczyna się od wyboru nawierzchni. Jest ona najczęściej wykonywana z betonowych kostek i płyt w odcieniach szarości. Modne są duże formaty, takie jak Polbruk Magna o wymiarach 50x75 i 75x100 cm, ale również ciekawe i nieco ekscentryczne wzory. Wśród nich jest Exa przypominająca plaster miodu czy płyta Bosso Trapez w kształcie trapezu. Ciekawą alternatywą są również długie i wąskie kostki, takie jak Metrik (28x7 cm), które ułożymy w modną „jodełkę”. Na tym możliwości się nie kończą. Polbruk Commix to propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą na swoim tarasie stworzyć mozaikę z elementów o różnej wielkości i w wielu odcieniach szarości. W przytulnej strefie relaksu nie może również zabraknąć roślin, gdyż ożywiają przestrzeń. Zieleń pozwala naszym oczom odpocząć, a tworzony przez nią cień często chroni przez palącym, letnim słońcem. Można ją zaaranżować przy pomocy donic lub kwietników, które wykonamy z palisad, takich jak Magna lub Hestra. Warto zasadzić w nich zioła, ozdobne trawy oraz kwiaty. Kolejnym istotnym elementem każdego tarasu są meble.
Najpopularniejsze są gotowe zestawy z technorattanu czy wikliny. To, co jest jednak nieodłącznym elementem wpływającym na komfort, są wygodnie siedziska np. w formie poduszek. Dla przełamania stonowanej kolorystyki nowoczesnego tarasu warto wybrać te o intensywnych kolorach. Dodadzą one aranżacji charakteru. Na poczucie komfortu w warunkach wysokich temperatur i palącego słońca pozytywnie wpłynie także zadaszenie nad tarasem. Rozwiązań dostępnych na rynku jest naprawdę wiele. Jednym z nich może być drewniana pergola tarasowa z żaglem z materiału. Cień, który w letnich miesiącach jest na wagę złota, mogą stworzyć również rośliny pnące.
A może wgłębnik?
Taras to najczęściej spotykana przestrzeń relaksu przy domu. W przypadku dużej działki, warto pomyśleć o wgłębniku. Do jego stworzenia konieczne będzie celowe obniżenie terenu albo wykorzystanie jego naturalnego ukształtowania. Żeby wgłębnik zachował swój wygląd, obrzeża „wykopu” trzeba zabezpieczyć za pomocą elementów betonowej galanterii. Wykorzystamy do tego palisady, takie jak wcześniej wspomniane Magna czy Hestra, która występuje w pięciu wysokościach: 40, 60, 80,100 i 120 cm. Do nowoczesnych aranżacji najlepiej będą pasować te utrzymane w odcieniach szarości. Mogą być to elementy tworzące obramowanie wzdłuż krawędzi lub stworzone z nich donice, w których umieścimy zieleń. Zejście do wgłębnika, a także siedziska (zbudowane z kilku elementów zbudowanych na sobie) wykonamy z gotowych stopni betonowych Grando o wymiarze 37x100 cm i wysokości 15 cm. Są one dostępne w wielu modnych kolorach. Poza szarym i grafitowym są to melanże, takie jak: nerino, onyx i boho. Ciekawym elementem podnoszącym atrakcyjność naszej strefy relaksu może być umieszczenie w niej paleniska. Nawierzchnię wokół niego warto wykonać z betonowych płyt, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie można wysypać ozdobne kamienie lub żwirek. Przy aranżowaniu wgłębnika warto zachować spójność stylistyczną z resztą posesji. Dla przykładu „obramowanie” może być wykonane z palisady Magna w kolorze nerino, a nawierzchnia dolnego poziomu – z ułożonych w „jodełkę” kostek Metrik w tym samym lub zbliżonym odcieniu (nerino, szary, grafitowy). Natomiast schody pomiędzy poziomami można zbudować ze stopni Grando. Dla zwiększenia estetyki założenia warto pomyśleć o roślinności, która nada przestrzeni intymny charakter. Ukoronowaniem aranżacji będzie dobór nastrojowego oświetlenia, które nada przestrzeni relaksu magicznego uroku w ciepłe letnie wieczory.
Wybór możliwych rozwiązań jest tak szeroki, że warto postawić na te, które najbardziej przypadną nam do gustu. Bo przecież tworzenie strefy wypoczynku to w zasadzie tak naprawdę podążanie za własnymi upodobaniami. Warto przy tym wykorzystać betonowe elementy, gdyż gwarantują one trwałość i nienaganną estetykę przez długie lata.