chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » Rozpuszczalniki

Rozpuszczalniki

23.11.2015
Rozpuszczalniki zwane też często rozcieńczalnikami (nie do końca słusznie) stosuje się w przypadku zgęstniałych i lepkich farb, by nadać im „łatwiejszą w obyciu” konsystencję. Działają na podobnej zasadzie, co woda w przypadku farb akrylowych.

Chemia budowlana - Fot. Flickr
Fot. Flickr
O ile jednak, w przypadku powłok akrylowych, woda w zupełności wystarcza, jej działanie nie jest tak jednoznaczne w przypadku farb innego rodzaju. Farby karbamidowe, asfaltowe, czy epoksydowe są nieco bardziej „oporne” i wymagają bardziej zaawansowanych rozcieńczalników. Jednak źle dobrany rozcieńczalnik może spowodować szereg niechcianych konsekwencji, jak na przykład matowienie, „warzenie się”, czy powstawanie pęcherzy na strukturze farby. Aby tego uniknąć, trzeba wiedzieć, co i z czym stosować.

Rozpuszczalnik do lakierów


Stosuje się w przypadku farb:
- ftalowych;
- olejnych;
- asfaltowych.
Powłoki ftalowe i olejne stosuje się do drewna i metalu. Farby ftalowe na ogół mają dobrą rozlewność, jednak występuję takie, które produkowane są na bazie tłustych żywic.

NITRO


Rozcieńczalnik NITRO stosuje się w przypadku farb i lakierów (szczególnie poliuretanowych). Warto wiedzieć, że tego typu rozpuszczalniki mają krótki czas parowania, dlatego nie nadają się do lakierów akrylowych i bazowych. W przypadku lakierów akrylowych bezbarwnych powodują matowienie. Z kolei w kontakcie z bazowymi powodują postawienie się ziarna w kolorach metalicznych.

REKLAMA:


Terpin


Tego typu rozcieńczalnik jest mieszalny z wodą i większością rozpuszczalników organicznych, stosowanych w typowych produktach rynkowych, takich jak farby, lakiery, kleje i atramenty. Stosuje się go w przypadku farb:
- olejnych;
- ftalowych.

Rozpuszczalnik do wyrobów epoksydowych


Rozpuszczalnik znacznie poprawia rozprowadzanie farb epoksydowych. Powłoki tego rodzaju schną nie pod wpływem powietrza, a w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej między poszczególnymi składnikami. Nadają się do malowania powierzchni ścian i podłóg, szczególnie do piwnic, magazynów. Miesza się je tuż przed użyciem. W przypadku ich nakładania trzeba zachować szczególną staranność i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Rozpuszczalnik do wyrobów poliwinylowych i chlorokauczukowych


Farby poliwinylowe i chlorokauczukowe stosuje się do elementów stalowych i żeliwnych. Stosuje się je najczęściej przy malowaniu bądź renowacji dachów, rynien i parapetów. Charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością na czynniki zewnętrze.

Rozcieńczalnik karbamidowy


Rozcieńczalnik przeznaczony jest do farb ftalowych i ftalowo-karbamidowych, zwanych farbami młotkowymi. Powłoki te sprawiają, że wady malowanych powierzchni stają się mniej widoczne. Znajdują zastosowanie tam, gdzie staranne wyrównanie podłoża przed malowaniem jest uciążliwe, nieekonomiczne lub niemożliwe. Rozcieńczalnik karbamidowy poprawia rozlewność tego typu farb, nie zmieniając barwy nowopowstałych wyrobów. Można go stosować również do mycia pędzli i narzędzi oraz elementów zabrudzonych podczas malowania.

Rozpuszczalniki uniwersalne


Istnieją również rozpuszczalniki uniwersalne, które nie mają przeciwwskazań w zastosowaniu. Nadają się do rozcieńczania farb:
- ftalowych;
- celulozowych;
- olejnych;
- poliwinylowych;
- chlorokauczukowych;
- chemoutwardzalnych.

Benzyna ekstrakcyjna


Z kolei do mycia bądź odtłuszczania zabrudzeń po farbie stosuje się benzynę ekstrakcyjną. Można nią czyścić pędzle, bądź naczynia, mające styczność z powłokami. Zabrudzone elementy zanurza się w rozcieńczalniku bądź przeciera namoczoną w nim szmatką i wyciera. Czynność powtarza się, aż do uzyskania pożądanego efektu. Benzyny nie stosuje się w bezpośrednim połączeniu z farbami.

Warto wiedzieć


W przypadku, gdy nie mamy pewności, co do rodzaju lakieru, warto odlać odrobinę farby do pojemnika, dolać rozpuszczalnik i rozmieszać. Jeśli farba w ciągu kilku minut nie zważy się, można użyć rozpuszczalnika do całości. Oczywiście nie jest to złota metoda, gdyż niektóre konsekwencje wynikające z niewłaściwego dobrania komponentów, „nie pokazują się” od razu, ale wymagają czasu.

Marta Sobiecka

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt