chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » Seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu

Seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu

12.10.2015
Spotkanie odbyło się 7 października 2015 r. w Krakowie i przyciągnęło ponad 200 uczestników z całego kraju, spotkanie było poświęcone wykorzystaniu paliw alternatywnych.

Prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu witając uczestników seminarium poinformował, że równo 20 lat temu, w 1995 roku, SPC zorganizowało pierwsze seminarium poświęcone tematyce wykorzystania paliw alternatywnych w cementowniach. – Dzisiaj możemy się pochwalić wieloma osiągnięciami w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych w cementowniach, w procesie bezpiecznym i korzystnym dla środowiska – mówił prof. Deja.
Chemia budowlana - Fot. Stowarzyszenie Producentów Cementu
Fot. Stowarzyszenie Producentów Cementu
Chemia budowlana - Fot. Stowarzyszenie Producentów Cementu
Fot. Stowarzyszenie Producentów Cementu

Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes Zarządu Grupy Ożarów SA przedstawił przemysł cementowy w Polsce. - Podczas kolejnych seminariów poruszaliśmy kwestie bezpieczeństwa współspalania paliw alternatywnych w cementowni, problemy rynku takich paliw, w szczególności dostępności i jakości paliw dla cementowni. Dzisiaj mamy się czym pochwalić. W roku jubileuszowym możemy odnotować, że ponad połowa ciepła potrzebnego do produkcji klinkieru w cementowniach w Polsce pochodzi z paliw alternatywnych. Ale są zakłady, które z paliw alternatywnych pozyskują nawet ponad 80% ciepła – mówi prezes Ptak.

Andrzej Ostapiuk, wiceminister środowiska w swoim wystąpieniu stwierdził, że cementownie są bardzo ważnym ogniwem w procesie termicznego zagospodarowania odpadów. Obecnie wykorzystują ok. 1,2 mln ton paliw alternatywnych produkowanych z odpadów. - Termicznie możemy przekształcić 3,4-3,5 mln ton odpadów rocznie. Poza tym co wykorzystają cementownie i spalarnie pozostanie jeszcze około 900 tys. ton odpadów do zagospodarowania termicznego – mówił Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska.
Chemia budowlana - Wykres ilości paliw zużytych
Wykres ilości paliw zużytych
Chemia budowlana - Wykres udział ciepła
Wykres udział ciepła

Claude Lorea, dyrektor ds. polityki przemysłowej Europejskiego Stowarzyszenia Cementowego CEMBUREAU mówiła o roli przemysłu cementowego w gospodarce w obiegu zamkniętym. Gospodarka w obiegu zamkniętym to jedno z haseł strategii Unii Europejskiej, które na wiele lat nakreśli kierunki działań w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów w Europie. Prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska, mówił o „Rynku paliw alternatywnych wytwarzanych na potrzeby przemysłu cementowego w Polsce”. –Dzięki postępowi technologicznemu w zagospodarowaniu odpadów w cementowniach dzisiaj mówimy o wykorzystaniu 1,2 mln ton paliw alternatywnych rocznie z możliwością zwiększenia do 1,6 – 1,7 mln ton – mówił prof. Kraszewski.

„Założenia systemu gospodarki odpadami komunalnymi na przykładzie województwa kujawsko – pomorskiego” przybliżyła uczestnikom seminarium Małgorzata Walter, dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Tadeusz Radzięciak, wiceprezes CEMEX Polska, mówił o co-processingu w branży cementowej w Polsce. - Cementownie nie powiedziały ostatniego słowa w kwestii wykorzystania paliw alternatywnych. Jesteśmy dzisiaj sprawdzonym i godnym zaufania partnerem w procesie zagospodarowania odpadów. Pamiętajmy jednak, że głównym zadaniem cementowni jest produkcja cementu i związane z tym wymagania stawiane paliwom alternatywnym – mówił Tadeusz Radzięciak.W ostatnim referacie Marcin Wojtan, kierownik ds. Paliw Alternatywnych Lafarge Holcim przedstawił „Cementownię jako partnera w zagospodarowaniu odpadów na przykładzie cementowni Kujawy”. Omówił działania jakie prowadzi zakład w celu podniesienia parametrów dostarczanych paliw alternatywnych m.in. budowę suszarni paliw alternatywnych oraz koncepcję zmiany zasilania prekalcynatora, w celu zastosowania tzw. technologii przedspalania.
REKLAMA:


(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist