chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._

GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._

22.08.2011
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu oceniany jest pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem, choć gorzej niż przed rokiem. W stosunku do lipca pogorszyły się oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji, co powoduje, że przedsiębiorcy nadal sygnalizują trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy portfela zamówień i produkcji oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw na najbliższe miesiące są korzystne, zbliżone do przewidywań z lipca.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie po czterech miesiącach ocen pozytywnych, w sierpniu oceniany jest niekorzystnie, gorzej niż przed rokiem. Wpływ na to mają mniej optymistyczne od formułowanych w lipcu oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej, a także przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu.
REKLAMA:


Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na nieznacznie negatywnym poziomie, podobnie jak w lipcu i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Oceny bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż w lipcu, a prognozy są nieco mniej negatywne w stosunku do przewidywań formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy odczuwają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, nieznacznie większe od sygnalizowanych w lipcu. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość pogłębiania problemów w tym zakresie.

W sierpniu spośród wszystkich badanych grup przedsiębiorstw usługowych1 najbardziej optymistycznie koniunkturę oceniają jednostki usługowe z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (lepiej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem, ale gorzej niż w lipcu br.) oraz -w mniejszym stopniu - z sekcji informacja i komunikacja (mniej korzystnie zarówno w stosunku do sierpnia ub. r., jak i lipca tego roku). Poprawę ocen koniunktury w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowują jedynie jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją oraz transport i gospodarka magazynowa, ale oceny te pozostają negatywne.

1. Przetwórstwo przemysłowe


W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się podobnie jak przed miesiącem na poziomie plus 3. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 15% (w lipcu odpowiednio 19% i 16% jednostek). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._


Na odnotowywane w sierpniu zmniejszenie bieżącego portfela zamówień ogółem wpływa sygnalizowane przez przedsiębiorców ograniczenie zagranicznego portfela zamówień. Krajowy portfel zamówień nieznacznie się zwiększa. Prognozy w zakresie portfela zamówień są korzystne, zbliżone do formułowanych w lipcu. Bieżąca produkcja utrzymywana jest na dotychczasowym poziomie. Prognozy produkcji są nadal korzystne. Poziom zapasów wyrobów gotowych przekracza w niewielkim stopniu stan uznawany za wystarczający. Pomimo mniejszych niż w lipcu trudności w ściąganiu należności od kontrahentów przedsiębiorcy z opóźnieniem regulują bieżące zobowiązania finansowe. Przewidywania w tym zakresie są natomiast korzystne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco większe niż przewidywano w lipcu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego przed miesiącem.

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._
Przeczytaj również: Budownictwo wg GUS w lipcu 2020
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości1 jest zróżnicowana. Najlepiej ogólny klimat koniunktury oceniany jest w jednostkach dużych: korzystnie i lepiej niż w lipcu. Na taką ocenę sytuacji wpływa nieco szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji. Prognozy w tym zakresie są też optymistyczne, bardziej korzystne niż w lipcu. Nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie się zwiększa. Chociaż poziom należności rośnie znacznie wolniej niż w lipcu, przedsiębiorcy odczuwają niewielkie trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są korzystne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy tej grupy jednostek sygnalizują możliwość niewielkich redukcji zatrudnienia. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć nieco szybciej niż przewidywano w lipcu.

W jednostkach średnich ogólny klimat koniunktury jest oceniany pozytywnie, podobnie jak w lipcu. Podczas gdy bieżący portfel zamówień utrzymuje się na dotychczasowym poziomie, a produkcja rośnie wolniej niż w lipcu, w najbliższych miesiącach można oczekiwać ich wzrostu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Mimo mniejszych trudności w ściąganiu należności przedsiębiorcy regulują swe bieżące zobowiązania finansowe z większymi opóźnieniami niż w lipcu. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są optymistyczne, choć nieco ostrożniejsze od formułowanych w lipcu. Ograniczenie zatrudnienia może być nieco większe niż zapowiadano przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognoz z lipca.

Przedsiębiorcy z jednostek małych jako jedyni oceniają koniunkturę pesymistycznie, podobnie jak w lipcu. Oceny portfela zamówień i produkcji są negatywne, nieco gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są korzystne, w nieznacznym stopniu lepsze od formułowanych w lipcu. Stan zapasów wyrobów gotowych jest oceniany jako wystarczający. Jednostki małe sygnalizują nieco mniejsze niż w lipcu trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań, na co wpływają mniejsze opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów. Przyszła sytuacja finansowa jest nadal oceniana negatywnie, choć nie tak pesymistycznie jak przewidywano w lipcu. Przedsiębiorcy przewidują redukcje zatrudnienia zbliżone do planowanych w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć nieco szybciej niż przewidywano w lipcu.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 29 - wzrost o 2 punkty), urządzeń elektrycznych (plus 18 - wzrost o 3 punkty), papieru i wyrobów z papieru (plus 13 - utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 12 - wzrost o 4 punkty), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 11 - spadek o 4 punkty), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 11 - spadek o 5 punktów). Negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 10 - wzrost o 2 punkty), wyrobów tekstylnych (minus 6 - wzrost o 4 punkty), metali (minus 3 - utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca), skór i wyrobów skórzanych (minus 2 - wzrost o 4 punkty).

2. Budownictwo


W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1 (w lipcu plus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17% (w lipcu odpowiednio 19% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._


Aktualny i przewidywany portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana nieco bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem, natomiast odpowiednie prognozy są optymistyczne, ale ostrożniejsze od sygnalizowanych w lipcu. Na oceny te mają wpływ utrzymujące się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przewidywane ograniczenia zatrudnienia mogą być bardziej znaczące niż prognozowano w lipcu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują nieznaczny spadek cen robót budowlano-montażowych.

Spośród badanych przedsiębiorstw 21%, podobnie jak w sierpniu 2010 r., sygnalizuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą, przy czym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach.

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._


Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. W jednostkach dużych ogólny klimat koniunktury oceniany jest nadal najlepiej, chociaż mniej optymistycznie niż w lipcu. Wpływają na to nieco mniej optymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej, a także pesymistyczne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Utrzymujące się korzystne przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano -montażowej powodują, że sytuacja finansowa badanych przedsiębiorstw może ulec poprawie, choć w tempie nieco wolniejszym niż prognozowano w lipcu. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia, a także niewielki wzrost cen robót budowlano-montażowych.

Dyrektorzy jednostek średnich oceniają ogólny klimat koniunktury mniej pozytywnie niż w ubiegłym miesiącu. Wpływają na to mniej optymistyczne od zgłaszanych w lipcu oceny portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej przy nieco bardziej pesymistycznych ocenach aktualnej sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są pozytywne, chociaż mniej korzystne od formułowanych w lipcu. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia, a także nieznaczny spadek cen robót budowlano-montażowych.

Ze wszystkich badanych klas wielkości najgorzej koniunkturę oceniają przedsiębiorcy z jednostek małych (z wyłączeniem mikro). Zgłaszane przez nich oceny koniunktury są negatywne i gorsze niż w lipcu. Na to pogorszenie wpływają negatywne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, a także bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej. Prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są optymistyczne, choć znacznie gorsze niż w lipcu. W najbliższych miesiącach planowana jest nieco większa niż prognozowano w lipcu redukcja zatrudnienia. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują też dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych.

Przedsiębiorcy z jednostek mikro sygnalizują także pogorszenie koniunktury, choć w stopniu nieco mniejszym niż w pozostałych jednostkach małych. Aktualne oceny portfela zamówień są nieznacznie pozytywne. Bieżąca produkcja budowlano-montażowa i sytuacja finansowa są oceniane niekorzystnie, podobnie jak w lipcu. Odpowiednie przewidywania są nadal optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy nie planują zmian w poziomie zatrudnienia. Ceny robót budowlano -montażowych mogą nieznacznie rosnąć.

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._


Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4,4% (4,2% w sierpniu 2010 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (56% w sierpniu br., 52% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (54% w sierpniu br., 58% przed rokiem). W porównaniu z sierpniem 2010 r. najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z warunkami atmosferycznymi (z 20% do 28%) oraz kosztami materiałów (z 29% do 36%), natomiast spadło - barier związanych z niedostatecznym popytem (z 40% do 36%) oraz konkurencją na rynku.

W sierpniu 13% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 14%, 76%, 10%).

Przedsiębiorcy zgłaszają w sierpniu wykorzystanie 78% (76% w analogicznym miesiącu ub. r.). mocy produkcyjnych na poziomie

3. Handel


Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na poziomie minus 1, podobnie jak miesiąc wcześniej. Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 18% (w lipcu odpowiednio 16% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._


Przedsiębiorcy oceniają, że bieżąca sprzedaż jest ograniczana w stopniu większym niż przed miesiącem, natomiast prognozy w tym zakresie są nieco mniej negatywne od przewidywań z lipca. Zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są też nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych w lipcu. Poziom zapasów towarów uznawany jest za nadmierny, w konsekwencji dostawcy przewidują nadal ograniczanie ilości zamawianych towarów. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują redukcje zatrudnienia, nieco większe niż zapowiadali przed miesiącem. Jednostki sygnalizują, podobny jak w lipcu, wzrost cen bieżących. Prognozy wskazują na możliwość zwiększenia przeciętnego tempa wzrostu cen w najbliższych trzech miesiącach (przy spadku przewidywanym w branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem).

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._


W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa duże, jako jedyne, oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem. W tej grupie jednostek odnotowywany jest nadal wzrost bieżącej sprzedaży, ale mniejszy od sygnalizowanego w lipcu. Odpowiednie przewidywania są bardziej optymistyczne od oczekiwań zgłaszanych w zeszłym miesiącu. Jednostki największe odczuwają większe niż w lipcu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, a przewidywania w tym zakresie pozostają pesymistyczne. W tej grupie jednostek, w najbliższych trzech miesiącach planowany jest nieznaczny spadek zatrudnienia. Sygnalizowany jest wzrost bieżących i przyszłych cen towarów, podobny jak w lipcu.

Jednostki średnie oceniają koniunkturę niekorzystnie, nieco gorzej niż w poprzednim miesiącu. Bieżąca sprzedaż jest ograniczana, chociaż w stopniu nieco mniejszym niż w lipcu. Wolniejszy spadek sprzedaży jest również prognozowany na najbliższe miesiące. Nieco mniejsze niż przed miesiącem są też odnotowywane przez jednostki tej klasy wielkości trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.

Przewidywania w tym zakresie są negatywne, nieznacznie gorsze niż w lipcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują dalsze redukcje zatrudnienia. Sygnalizowany jest wzrost bieżących cen, podobny jak przed miesiącem. Przedsiębiorcy oczekują, że przyszłe ceny mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w lipcu.
Jednostki małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, najgorzej wśród wyróżnianych klas wielkości. Oceny bieżącej i przewidywanej sprzedaży są pesymistyczne. Przedsiębiorcy oceniają niekorzystnie zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych, także w najbliższych miesiącach mogą wystąpić trudności w tym zakresie. Planowane są dalsze redukcje zatrudnienia, zbliżone do prognozowanych w lipcu. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen.
W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. Pozytywnie koniunkturę oceniają jedynie przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie (plus 8 -wzrost o 1 punkt). Negatywnie koniunkturę oceniają przedsiębiorcy z branż: pojazdy samochodowe (minus 2 - wzrost o 1 punkt), żywnościowej (minus 3 - wzrost o 2 punkty) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 5 - utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca).

W sierpniu w branży włókno, odzież, obuwie odnotowuje się większy niż przed miesiącem wzrost bieżącej i przyszłej sprzedaży. Zmniejsza się poziom nadmiernych zapasów towarów, w związku z tym przewiduje się zwiększenie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przedsiębiorcy zgłaszają wprawdzie większe niż w lipcu trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, ale prognozy w tym zakresie są bardziej korzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Według dyrektorów jednostek bieżące ceny towarów nie zmieniają się, przewidywania wskazują jednak na możliwość wzrostu cen w najbliższych miesiącach. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują dalsze zwiększanie zatrudnienia.

Przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują większy niż w lipcu spadek bieżącej sprzedaży, natomiast przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Zwiększają się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, odpowiednie prognozy wskazują na dalszy wzrost trudności w tym zakresie. Stan zapasów towarów uznawany jest za nadmierny, w związku z tym zapowiadane jest utrzymanie ograniczania zamówień na towary u dostawców. Wzrost bieżących cen towarów jest nieco mniejszy niż przed miesiącem, prognozy wskazują na możliwość ich wolniejszego wzrostu w stosunku do przewidywań z lipca. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia, większe niż zapowiadano w lipcu.

W sierpniu przedsiębiorstwa z branży żywnościowej odnotowują większe niż w lipcu zmniejszenie sprzedaży. Prognozy wskazują na możliwość jej dalszego spadku, choć wolniejszego niż przewidywano przed miesiącem. Poziom zapasów towarów uważany jest za nadmierny, w konsekwencji podmioty prognozują nadal zmniejszanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przedsiębiorcy sygnalizują utrzymywanie się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy są również negatywne. Wzrost bieżących i przyszłych cen w tej branży jest nadal najwyższy spośród badanych branż: w ocenach przedsiębiorców tempo wzrostu cen bieżących jest nieco wolniejsze niż w ubiegłym miesiącu, natomiast prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiego zwiększenia tempa wzrostu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zmniejszyć zatrudnienie w stopniu bardziej znaczącym niż przewidywali w zeszłym miesiącu.

W jednostkach branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem bieżąca sprzedaż oceniana jest znacznie mniej negatywnie niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania są optymistyczne, zbliżone do formułowanych w lipcu. Jednostki tej branży zgłaszają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, choć ich skala jest znacznie mniejsza niż przed miesiącem. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa tej grupy jednostek nie ulegnie zmianie. Stan zapasów towarów uznawany jest za nadmierny. Mimo to w najbliższych trzech miesiącach zamówienia na towary u dostawców mogą się nieco zwiększyć. W sierpniu dyrektorzy jednostek sygnalizują większy niż przed miesiącem spadek cen towarów - zarówno bieżących, jak i prognozowanych. Przedsiębiorcy planują w nieznacznym stopniu zmniejszyć poziom zatrudnienia.

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._


Spośród badanych jednostek w sierpniu 5,3% nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,1% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w sierpniu br. 58% przedsiębiorstw, 56% w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (53% w sierpniu br., 52% przed rokiem), niedostatecznym popytem (49% w sierpniu br., 46% w analogicznym miesiącu ub. r.), a także wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (44% w sierpniu br. i 42% przed rokiem).

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._


W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 32 (przed miesiącem plus 35). Poprawę koniunktury odnotowuje 37% badanych firm, a jej pogorszenie 5% (w lipcu odpowiednio 39% i 4%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy odnotowują mniejszy niż w lipcu wzrost bieżącego popytu i sprzedaży, co powoduje, że sytuacja finansowa badanych firm poprawia się też w tempie wolniejszym. Odpowiednie korzystne prognozy w tym zakresie są nieco ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Ceny tej grupy usług rosną wolniej niż w lipcu. Podobna tendencja może utrzymać się w przyszłych miesiącach. Wolniejszy niż prognozowano w lipcu może też być wzrost zatrudnienia. W sierpniu spośród badanych przedsiębiorstw 3,0% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem 2,2%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (82% w sierpniu br., 75% przed rokiem) oraz firm zagranicznych (50% w sierpniu br., 49% przed rokiem). W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 26% do 42%).

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 12 (w lipcu plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie 8% (w lipcu odpowiednio 20% i 7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Zgłaszany w sierpniu niewielki spadek bieżącego popytu oraz sprzedaży, a w ślad za tym pogorszenie sytuacji finansowej, mogą okazać się krótkotrwałe, na co wskazują optymistyczne i lepsze od zgłaszanych przed miesiącem odpowiednie prognozy. Dyrektorzy jednostek zgłaszają spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. W tej grupie firm nadal można się spodziewać wzrostu zatrudnienia. W sierpniu 10,6% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 10,5%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (51% w sierpniu br., 49% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (51% w sierpniu br., 49% przed rokiem). W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 12% do 20%).

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie 0 (w lipcu plus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm i tyle samo jednostek zgłasza jej pogorszenie (w lipcu odpowiednio poprawę - 19%, a pogorszenie - 15%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Odnotowywane jest pogorszenie ocen dotyczących bieżącego popytu i sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są negatywne. Wzrost bieżących cen tej grupy usług ulega wyhamowaniu. Podobna tendencja może być utrzymana w najbliższych miesiącach. W najbliższych trzech miesiącach planowane są redukcje zatrudnienia, większe od przewidywań z lipca. Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 9,7% (przed rokiem 8,2%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (67% w sierpniu br., 57% przed rokiem) oraz z niedostatecznym popytem (51% w sierpniu br., 49% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 37% do 49%) oraz z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 28% do 40%) oraz z kosztami zatrudnienia.

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 (w lipcu minus 5). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie 19% (w lipcu odpowiednio 15% i 20%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny bieżącego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są negatywne i gorsze niż w lipcu. W ocenie przedsiębiorców najbliższe miesiące mogą przynieść zmianę tej sytuacji, bowiem prognozy popytu i sprzedaży są pozytywne i lepsze niż przed miesiącem, a przyszłej sytuacji finansowej mniej pesymistyczne. Wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług kształtuje się na poziomie ocen z lipca. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników zbliżony do zapowiadanego w lipcu. W sierpniu 5,3% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w sierpniu 2010 r. odsetek ten wyniósł 7,5%). Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (58% w sierpniu br., 53% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (53% w sierpniu br., 50% przed rokiem).

5. Wskaźnik złożony SI


Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 jest w sierpniu negatywny, gorszy od odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem.

Zarówno składniki diagnostyczne, jak i prognostyczne wskaźnika kształtują się na poziomie nieco niższym wobec sygnalizowanego w lipcu, przy czym spadek ten był szybszy w odniesieniu do składników diagnostycznych niż prognostycznych.

W sierpniu na niższą wartość wskaźnika syntetycznego w stosunku do lipca wpłynęło jego pogorszenie we wszystkich obszarach gospodarki, w największym stopniu w usługach, a w najmniejszym - w budownictwie.

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach _w sierpniu 2011 r._


(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist