chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » Chemia budowlana – nowy kierunek studiów

Chemia budowlana – nowy kierunek studiów

26.07.2011
Z przeprowadzonych w ostatnim czasie analiz wynika, że w Polsce nie kształci się specjalistów w zakresie chemii i inżynierii budowlanej. Absolwenci funkcjonujących kierunków związanych z budownictwem nie są dobrze przygotowani do podjęcia pracy w zakładach produkujących materiały na rynek budowlany. Władze trzech znakomitych uczelni technicznych (Politechniki Łódzkiej, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakwie) postanowiły więc połączyć siły dla utworzenia unikatowego kierunku studiów ,,Chemia Budowlana”, który zostanie uruchomiony w najbliższym roku akademickim.

Chemia budowlana - Chemia budowlana – nowy kierunek studiów
Tendencje na rynku pracy uwidaczniają rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, które będzie utrzymywać się przez następnych kilkanaście lat. Absolwenci Chemii Budowlanej będą mogli znaleźć zatrudnienie zarówno w jednostkach zajmujących się produkcją, jak i utylizacją, czy recyklingiem materiałów budowlanych. W roku akademickim 2011/2012, każda z uczelni partnerskich przyjmie na nowy kierunek po 30 studentów. Jak mówi dr hab. inż. Michał Pilarczyk, Prodziekan ds. Studiów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, niewielka ilość miejsc na nowym kierunku wynika z faktu, że jest to swego rodzaju eksperyment. Studenci Chemii Budowlanej będą musieli część studiów odbyć w ośrodkach partnerskich. Dopóki władze wszystkich trzech uczelni nie wypracują rozwiązań pozwalających na zagwarantowanie lokum większej liczbie przyjezdnych, nie może być mowy o liczniejszym gronie studentów. Chętnych do studiowania Chemii Budowlanej jest jednak znacznie więcej, niż miejsc, a wszystkie partnerskie ośrodki naukowe dokładają starań, by w kolejnych latach umożliwić zdobywanie unikalnej wiedzy większej liczbie zainteresowanych.
REKLAMA:


Jednym z głównych założeń dla nowo tworzonego kierunku, jest wyrobienie u przyszłych absolwentów specyficznych umiejętności związanych z doborem, stosowaniem, projektowaniem oznaczaniem i kontrolą jakości materiałów budowlanych. Twórcy podstaw programowych nowego kierunku kładą nacisk między innymi także na znajomość podstawowych aspektów prawnych związanych z zarządzaniem produktami chemicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem produktów chemii budowlanej.

Chemia budowlana - Chemia budowlana – nowy kierunek studiów
- Dla zapewnienia najwyższego poziomu wiedzy i umiejętności przyszłych absolwentów nowego kierunku, jego twórcy proponują nowatorskie rozwiązanie polegające na międzyuczelnianym charakterze studiów.
Semestr I, II i III studenci odbywać będą w uczelniach macierzystych (uczelnia macierzysta to uczelnia, która przyjmie kandydata w poczet swoich studentów) realizując kształcenie według identycznych planów i programów studiów.
Semestr IV, realizowany również w uczelni macierzystej, będzie semestrem specjalistycznym, na którym zajęcia prowadzone będą według odrębnych programów w każdej z uczelni.
Semestr V i VI realizowany będzie poza uczelnia macierzystą, studenci przebywać będą kolejno po jednym semestrze na każdej z uczelni partnerskich.
Semestr VII (dyplomowy) realizowany będzie w wybranej uczelni i zakończy się obroną pracy dyplomowej inżynierskiej.

Na semestrze dyplomowym student będzie mógł wybrać pomiędzy realizacją pracy dyplomowej w firmie komercyjnej, połączoną ze stażem zawodowym lub w uczelni, w wybranym laboratorium.Proponowany system ma zapewnić najlepsze wykorzystanie potencjału dydaktycznego i naukowo-badawczego uczelni partnerskich, a jednocześnie stanowi gwarancję znakomitego przygotowania studentów do przyszłej pracy zawodowej.

Opr. Sambor Zarzycki
Fot. PG

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist