chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » Frost & Sullivan: Światowe megatrendy wpłyną na rozwój rynku produktów chemicznych i

Frost & Sullivan: Światowe megatrendy wpłyną na rozwój rynku produktów chemicznych i surowców

10.02.2011
Światowe megatrendy są wypadkową zmian gospodarczych, politycznych, kulturalnych oraz klimatycznych. Dla przemysłu chemicznego, tak jak dla innych gałęzi gospodarki, megatrendy są wskazówką dla prognozowania kierunków rozwoju poszczególnych rynków oraz odkrywania nowych możliwości biznesowych. Dzisiejsze strategie, opracowywane przez najważniejsze firmy branży chemicznej, opierają się właśnie na poznaniu i zrozumieniu globalnych megatrendów.

Megatrendy definiuje się jako globalne, ciągłe, makroekonomiczne kierunki zmian, które wywierają wpływ na biznes, gospodarkę, społeczeństwo, kulturę i życie obywateli, określając świat w przyszłości oraz rosnące tempo przekształceń. Prowadzony obecnie przez Frost & Sullivan, globalną firmę doradczą, program, na który składają się analizy rynkowe, precyzuje i ocenia megatrendy oraz ich konsekwencje dla różnych sektorów, w tym dla rynku produktów chemicznych i surowców.
REKLAMA:


„Megatrendy będą miały ogromny wpływ na kierunek, jaki obierze branża produktów chemicznych i surowców” – stwierdza Brian Balmer, analityk z londyńskiego oddziału Frost & Sullivan. „Jako przykład może tu posłużyć rozwój megamiast. Dzięki ich powstawaniu zwiększy się zapotrzebowanie na szereg produktów chemicznych, takich jak np. dodatkowa izolacja akustyczna szyb czy tworzywa sztuczne i środki klejące, które umożliwią produkcję bardziej kompaktowych sprzętów AGD.” W dłuższej perspektywie czasowej postępująca urbanizacja w krajach rozwiniętych pociągnie za sobą wzrost zapotrzebowania na materiały takie jak farby neutralizujące zapachy, co sprawi, że budynki będą „zdrowsze”.

„W podobny sposób trendy społeczne będą także wpływać w przyszłości na popyt na produkty chemiczne, zwłaszcza w przypadku rozwiązań dotyczących ochrony środowiska” – twierdzi Balmer. „Rozwój surowców opartych na roślinach, które mogą zastąpić ropę naftową, będzie jednym z najważniejszych trendów na rynku produktów chemicznych do 2020 r., wspieranym po części zapotrzebowaniem klientów w wyniku społecznego zainteresowania”.

„Produkty zaprojektowane dla współczesnego i przyszłego stylu życia (”Generacja Y”) wykorzystują szereg innowacyjnych substancji chemicznych” – zauważa Balmer. „Obejmują one materiały strukturalne takie jak inżynieryjne tworzywa sztuczne, wykorzystywane do produkcji bardziej kompaktowych urządzeń z większą ilością funkcji (np. smartfony czy materiały kompozytowe do lżejszego i bardziej wytrzymały wyposażenia sportowego). Są wśród nich także materiały ekologiczne do wytwarzania opakowań biopochodnych, biodegradowalnych lub nadających się do wtórnego czy wielokrotnego użytku.” Zastosowanie nowych materiałów pomoże w rozwoju różnych rozwiązań adresowanych do wymagających użytkowników Generacji Y, kształtując jednocześnie oczekiwania rynku pod względem przyszłych technologii.Lista produktów, które ze względu na megatrendy wysuną się w przyszłości na pierwszy plan, rozpoczyna się od nanomateriałów, materiałów inteligentnych i materiałów ekologicznych/odnawialnych po elektronikę organiczną, biotechnologię i włókna węglowe oraz inżynieryjne włókna naturalne. Z kolei coraz szersze użycie tego rodzaju rozwiązań pociągnie za sobą skutki dla innych produktów chemicznych.

Rozwój nanotechnologii wpłynie na przykład na wiele różnych dziedzin chemii, między innymi na sektor tworzyw sztucznych, farb i kosmetyków. Pamiętać jednak trzeba, że nowe rozwiązania materiałowe, szczegolnie nanomateriały, mogą stanowić zagrozenie dla naszego zdrowia oraz równowagi otoczającego nas środowiska. W związku z tym ich implementacja powinna być traktowana z odpowiednią ostrożnością.

Z kolei jednymi z najatrakcyjniejszych rynków dla nowych rozwiązań elektroniki organicznej są systemy świetlne LED oraz komponenty konstrukcyjne przyszlych osobistych urządzeń elektronicznych zaprojektowanych dla wygody ich uzytkownikow oraz integrujacych ich ze swiatowymi systemami wymiany informacji. Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji na temat analizy Frost & Sullivan pt. „Wpływ megatrendów na rynek produktów chemicznych – 2020”, prosimy o kontakt z Joanną Lewandowską, Corporate Communications, na adres joanna.lewandowska@frost.com. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, nazwy firmy, stanowiska oraz danych kontaktowych.

„Wpływ megatrendów na rynek produktów chemicznych – 2020” stanowi część programu Produkty Chemiczne i Surowce – Partnerstwo na Rzecz Rozwoju, który obejmuje również badania następujących rynków: Produkty chemiczne i surowce w transporcie, Produkty chemiczne i surowce w budownictwie i przedsiębiorstwach użyteczności publicznej oraz Produkty chemiczne i surowce – zastosowanie w produkcji żywności, leków i kosmetyków. Wszystkie badania objęte subskrypcją zawierają informacje dotyczące możliwości rynkowych i trendów branżowych, które poddano ocenie po obszernych konsultacjach z uczestnikami rynku.

(Oceń ten artykuł):
(0)

Przeczytaj także:
Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist