chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » Jak aluminium zmienia oblicze współczesnego designu?

Jak aluminium zmienia oblicze współczesnego designu?

31.10.2023
Nie każdy wie, że aluminium jako lekki, wytrzymały i niezwykle wszechstronny materiał, od dawna jest ulubieńcem architektów i projektantów na całym świecie. Przyjrzymy się, jak ten wszechobecny materiał przekształca nasze otoczenie, tworząc struktury i przedmioty, które są nie tylko wizualnie atrakcyjne, ale także funkcjonalne. Od monumentalnych budowli po dyskretne detale wykończeniowe, aluminium jest nieodłącznym elementem nowoczesnego projektowania. Warto więc odkryć wiele nowych możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie tego surowca w architekturze i designie.

Chemia budowlana - Fot. Hydro Extrusion Poland
Fot. Hydro Extrusion Poland

Czas na meble 100% aluminium


Zdolność aluminium do przyjmowania dowolnego koloru z palety RAL, wykończenia matowego lub błyszczącego, a nawet imitacji drewna, otwiera nowe horyzonty dla kreatywności. Lekkość i plastyczność tworzywa pozwalają na realizację najśmielszych wizji projektantów. Dawniej aluminium znajdowało szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle konstrukcyjnym. Dziś, poza swoją funkcjonalnością, może zaoferować także niezwykłą estetykę, która połączona z odwagą i pomysłowością twórcy, owocuje zachwycającymi rozwiązaniami w obrębie mebli i architektury wnętrz. - Doskonałym przykładem zastosowania materiału będzie innowacyjne, wykonane w 100% z aluminium, krzesło projektu Toma Dixona, któremu finalny szlif nadała firma Hydro. Projekt bardzo dobrze znany miłośnikom nowoczesnego designu zachwyca nie tylko swoją formą i kolorystyką. Istotne jest też waga i wytrzymałość mebla, a także, co dziś jest szczególnie istotne, jego produkcja z poszanowaniem potrzeb środowiska naturalnego – mówi Martyna Karpowicz, Regionalny Kierownik Sprzedaży Hydro Extrusion Poland.

REKLAMA:

Aluminium jest jednym z niewielu surowców, które można poddawać recyklingowi w nieskończoność bez utraty jego właściwości. To sprawia, że stanowi idealny materiał dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Na chwilę obecną w przemyśle meblowym jest najczęściej stosowane w charakterze stelaży lub elementów konstrukcyjnych dla szafek nocnych, foteli, stołów czy regałów. Jednak rozwój technologii, a także świeże, pro-ekologiczne podejście do designu bez wątpienia sprawiają, że w najbliższej przyszłości zobaczymy jeszcze więcej mebli wykonanych wyłącznie z komponentów aluminiowych.

Chemia budowlana - Fot. Hydro Extrusion Poland
Fot. Hydro Extrusion Poland

Aluminium pamięta o ogrodach


Choć przestrzeń tarasowa powszechnie kojarzy się nam z drewnem i ratanem nie da się ukryć, że w ostatniej dekadzie aluminium coraz mocniej zaznacza swoją obecność także w tej sferze. Aluminiowe stelaże obserwujemy w ogrodowych kompletach wypoczynkowych, stolikach, fotelach czy ławkach. Trudno się dziwić, tego typu meble tarasowe wyglądają stylowo i świetnie wpasowują się projekt nowoczesnego ogrodu. Zestawione z aluminiowym ogrodzeniem, stolarką okienną czy elementami dekoracyjnymi na elewacji robią wrażenie minimalistycznej, niewymuszonej elegancji. – Jednak wygląd to nie wszystko. Z uwagi na właściwości tego surowca, aluminiowa architektura ogrodowa jest w pełni odporna na niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak wilgoć, wiatr, mróz czy nadmierne nasłonecznienie, przez co nie koroduje, nie odkształca się, jest stabilna i nie wymaga przeprowadzania regularnych i kosztownych zabiegów konserwacyjnych – podkreśla Martyna Karpowicz, Regionalny Kierownik Sprzedaży Hydro Extrusion Poland.

Chemia budowlana - Fot. Hydro Extrusion Poland
Fot. Hydro Extrusion Poland

Duża zmiana w małej architekturze miejskiej


Niestandardowe zastosowanie aluminium w projektowaniu małej architektury świat miał okazję podziwiać już w 1956 roku, za sprawą amerykańskiego projektanta krajobrazu Garretta Eckbo. Był on odpowiedzialny za stworzenie kalifornijskiego ogrodu Forecast Garden, w którym głównym budulcem poszczególnych kompozycji (fontanna, altana, pergole, ławki) było właśnie aluminium. Dziś surowiec ten jest coraz częściej wykorzystywany w przestrzeni miejskiej. Producenci małej architektury, w postaci ławek parkowych, stojaków rowerowych, elementów donic lub koszy na śmieci, coraz częściej decydują się na wykorzystanie tego lekkiego, a zarazem wytrzymałego materiału.

Zainteresowanie aluminium nie wynika jedynie z jego właściwości estetycznych i funkcjonalności, lecz w coraz większym stopniu z zielonej transformacji charakteryzującej szczególnie gospodarkę Unii Europejskiej. Jest to materiał o niezrównanej żywotności, który łatwo można poddać recyklingowi, a jego obróbka wtórna wymaga znacznie mniejszej ilości energii i nakładu finansowego, niż wytwarzanie surowca od podstaw. Przyczynia się to do zmniejszenia śladu węglowego i ograniczenia wydobycia rud boksytu. W dobie rosnącej odpowiedzialności społecznej, aluminium staje się więc jednym z symboli tzw. eko-rewolucji. Z kolei podmioty zamawiające elementy małej architektury - niezależnie czy są to samorządy, czy przedsiębiorstwa komercyjne - coraz częściej zwracają uwagę na to z jakich materiałów powstaje dany produkt oraz jaki będzie jego długotrwały wpływ na środowisko naturalne.

Chemia budowlana - Fot. Hydro Extrusion Poland
Fot. Hydro Extrusion Poland

Aluminium, dzięki swoim unikalnym właściwościom, stało się materiałem coraz chętniej wykorzystywanym w przemyśle meblowym. Jego lekkość i wytrzymałość sprawiają, że wytwarzane konstrukcje są nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Niezwykła plastyczność aluminium pozwala na formowanie dowolnych kształtów, co otwiera przed producentami szerokie możliwości zastosowań - od niewielkich elementów, takich jak krzesła czy stoliki, przez instalowane w obszarach miejskich ławki, aż po wielkoformatowe pergole czy zadaszenia.

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist