chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » InVento FRE od Synthos ekologiczną alternatywą w termoizolacji

InVento FRE od Synthos ekologiczną alternatywą w termoizolacji

21.12.2022
InVento FRE, produkt oferowany przez Synthos, jest ekologiczną propozycją dla branży budowlanej. Powstaje z materiałów pochodzących w co najmniej 20 proc. z recyklingu i nadaje się do późniejszego odzysku. Jego produkcja jest bezodpadowa. Pojawienie się InVento FRE w ofercie firmy chemicznej wpisuje się w realizację jej strategii zrównoważonego rozwoju Evergreen, która zakłada m.in. wykorzystanie w większym stopniu surowców BIO oraz pochodzących z recyklingu.

Chemia budowlana - Fot. InVento
Fot. InVento

Skuteczność termoizolacyjna InVento FRE jest większa o 25 proc. w porównaniu z tradycyjnymi płytami styropianowymi.

- Nasz innowacyjny i ekologiczny produkt stworzyliśmy z myślą o branży budowlanej. Podczas jego wytwarzania wykorzystujemy surowce pochodzące z odzysku, a produkcja jest w pełni bezodpadowa. Nie bez znaczenia jest fakt, że wyroby wykonane w technologii InVento nadają się do pełnego recyklingu – informuje Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A. – To doskonały produkt dla termoizolacji. Na bazie tego surowca, możliwe jest wyprodukowanie jeszcze cieńszych płyt termoizolacyjnych przy zachowaniu tego samego poziomu współczynnika przewodzenia ciepła Lambda (λ).
REKLAMA:


Synthos wytwarza InVento FRE w najnowocześniejszej instalacji w Europie. Wykorzystywany w produkcji unikatowy ekologiczny dodatek geopolimerowy obniża współczynnik przewodzenia ciepła. Kompozycja składników geopolimeru – surowców mineralnych i węglowych - wykorzystuje zjawisko blokowania promieniowania podczerwonego.

Jest to istotne we współczesnym budownictwie, gdyż pozwala ograniczyć straty ciepła oraz osiągnąć stabilność parametrów użytkowych płyt termoizolacyjnych. Geopolimer jako hybryda mineralna i węglowa, dzięki przestrzennej strukturze polimerowej blokuje promieniowanie podczerwone i zwiększa termoizolacyjności płyt styropianowych nawet o 10 proc. w stosunku do innych szarych płyt – mówi Marcin Cebulski, Kierownik Produktu, BU Materiały Izolacyjne w Synthos.

Produkcja ekologicznego wyrobu jest dla Synthosa również wyzwaniem logistycznym. Priorytetem stało się zbudowanie kanałów dostaw odpadów postkonsumenckich.- Założyliśmy, że w 2025 roku produkcja InVento będzie oparta w 30 proc. o recyklat konsumencki, czyli odpady zebrane na rynku. Aby zrealizować to założenie, koncentrujemy się na stworzeniu mechanizmów pozyskania surowca. Odpady muszą też być odpowiednio czyste, właściwie posortowane i przygotowane – wylicza Sylwester Jachna, Dyrektor Zarządzający Środowiskiem, Jakością i Bezpieczeństwem Pracy w Synthos.

Synthos zakontraktował recyklaty i odpady postkonsumenckie m.in. u kilku europejskich dostawców. Materiały pochodzące od korzystających ze styropianu producentów sprzętu RTV, AGD, opakowań na żywność w całości są wykorzystywane w produkcji gotowego produktu InVento FRE. Surowiec jest dostarczany najczęściej w postaci skompaktowanego styropianu. Potem należy przetworzyć go do postaci, którą wykorzysta się w produkcji.

Inne źródło dostaw zapewnia współpraca z firmami pozyskującymi odpady z rynku i przetwarzającymi je samodzielnie do formy regranulatu, który nadaje się do bezpośredniego zastosowania w produkcji.Producent dysponuje certyfikatami niezależnej firmy BureauVeritas poświadczającymi zgodność i jakość procesu produkcyjnego oraz zgodność z europejskim standardem ISCC+, który obejmuje zbieranie odpadów, ich składowanie, przetwarzanie recyklatu, jak również potwierdza wysoką jakość procesu produkcyjnego i zawartość wkładu z recyklingu w końcowym wyrobie.

- Staramy się dozować coraz więcej recyklatów do produktu, badamy wyrób końcowy aby zapewnić jego najwyższą jakość i powtarzalność, analizujemy sytuację na rynku, sprawdzamy, jak on funkcjonuje u naszych klientów. InVento FRE z Synthos jest ekologiczną alternatywą w termoizolacji i będzie cieszył się coraz większym zainteresowaniem – podsumowuje Marcin Cebulski.

Autor: Synthos S.A - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.8)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist