chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » Grzanie od stóp

Grzanie od stóp

03.01.2010
Idealnym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć uciekania ciepłego powietrza pod wysoki sufit jest ogrzewanie podłogowe.

Chemia budowlana - Grzanie od stóp
Przekazuje ono ciepło na drodze promieniowania, dzięki czemu rozchodzi się równomiernie od podłogi w górę, stopniowo się ochładzając. Jest to też jedno z niewielu możliwych rozwiązań w przypadku, gdy chcemy mieć bardzo duże okna lub wręcz przeszkloną ścianę. Trudno wtedy znaleźć miejsce na grzejnik zgodnie zasadą, że powinien on znajdować się pod oknem. W domach z otwartą przestrzenią na parterze najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest instalacja mieszana, w której na parterze montuje się ogrzewanie podłogowe, a na piętrach grzejniki. Jest to zestaw optymalny pod kątem efektywności i oszczędności.
Przeczytaj również: Chłodzenie pasywne i aktywne
REKLAMA:


- W salonach otwartych na klatkę schodową lub bardzo wysokich, np. z antresolą, podłogówka ustrzeże nas przed „uciekaniem” ciepła do góry. Natomiast grzejniki w sypialniach pozwalają szybko podwyższyć lub obniżyć temperaturę – mówi Danuta Szutkowska, ekspert marki Purmo w zakresie ogrzewania podłogowego. To samo dotyczy mieszkań jednopiętrowych ale z otwartą antresolą. Dobrze jest zamontować na niej dodatkowy grzejnik ze względu na to, że ciepło wytwarzane pod podłogą nie dotrze już tak wysoko.
- Jeśli chodzi o użytkowanie ogrzewania podłogowego w otwartych pomieszczeniach, to mam jeszcze jedną ważną radę. Trzeba uważać, jaką posadzkę kładziemy na podłodze. Najlepiej wybrać materiały dobrze przewodzące ciepło – kamień czy terakotę – dodaje.

Dla osób upierających się przy stylowych podłogach drewnianych, eksperci mają alternatywną propozycję zwiększającą efektywność grzania podłogowego. Zakłada ona wykorzystanie tak zwanej „strefy brzegowej” pomieszczenia. Tworzy ją powierzchnia podłogi w odległości nie większej niż metr od ściany zewnętrznej. Przepisy uznają, że nie jest to strefa stałego przebywania ludzi i dopuszczają tu wyższą temperaturę podłogi (35°C w porównaniu do 29°C na pozostałej przestrzeni oraz 28°C w przypadku podłogi drewnianej). Aby wykorzystać te możliwości, w strefie brzegowej warto położyć okalający pas z kamienia. Takie rozwiązanie wygląda ozdobnie, a jednocześnie pozwala znacznie zwiększyć moc ogrzewania – ten kamienny fragment po prostu będzie grzał dużo intensywniej i wyrówna straty związane z obniżonym przenikaniem ciepła przez drewno.

Fot. Purmo
Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe wodne

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist