chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jakie są najczęstsze mity dotyczące termoizolacji?

Jakie są najczęstsze mity dotyczące termoizolacji?

14.04.2016
Ocieplając nasz dom napotkamy na wiele rozbieżnych informacji, które nie zawsze są prawdziwe.

Chemia budowlana - Fot. Isover
Fot. Isover

Mity na temat izolacji:


1. Izolację termiczną można zaprojektować na końcu
Budując dom w systemie gospodarczym, wykonywanie kolejnych etapów budowy często uzależniamy od stanu konta. Niektóre rozwiązania pojawiają się w projekcie nagle wraz z przypływem środków. Istnieje pogląd, że izolację można zaprojektować na końcu procesu budowy domu. Czy na pewno jest to opłacalne? Izolacja ścian spełnia niezwykle ważną funkcję przy budowie czy renowacji domu – w ten sposób ograniczane są straty energii. Jeśli dopiero planujemy budowę domu, wówczas decyzję odnośnie zastosowania izolacji powinniśmy podejmować jeszcze na etapie projektu, aby uniknąć późniejszych, kosztownych i trudnych poprawek. Warto pamiętać, że proces budowlany od momentu uzyskania pozwolenia na budowę, poprzez dokumentację, budowę obiektu po ostatecznie zamieszkanie trwa średnio 2 lata, zatem z wyprzedzeniem trzeba projektować i dobierać materiały tak, aby w następnych latach spełniać wymagania, które będą wtedy obowiązywać (najlepszą rekomendacją jest projektowanie zgodnie z Warunkami obowiązującymi od 2021 roku). Projektowanie według bieżących Warunków Technicznych spowoduje, że w przypadku ewentualnej decyzji o odsprzedaży obiektu, jego cena rynkowa będzie dużo niższa. Warto odpowiedzieć również na pytanie, czy w przypadku wyboru izolacji stać nas na oszczędności? Elementy wykończeniowe można wymienić, zaś poprawa izolacji w przegrodzie może wiązać się z wysokimi kosztami. Należy pamiętać, że dobrze dobrana izolacja wpływa znacząco na ograniczenie rachunków i zdrowy mikroklimat w budynku.

2. Tylko gruba warstwa izolacji zapewni pełną ochronę przed stratami ciepła.
Przystępując do ocieplania domu lub garażu, możemy natknąć się na opinie podważające zasadność stosowania materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła i wskazujące, że odpowiednio gruba warstwa jakiejkolwiek wełny zapewni pełny komfort cieplny.

Izolacja termiczna w przegrodzie budowlanej wpływa w największym stopniu na niskie przenikanie ciepła przez budynek i związane z tym straty energii oraz późniejsze koszty ogrzewania lub chłodzenia. Izolacja grubsza już o kilka cm skutecznie obniża wartość współczynnika U. Podobny efekt można osiągnąć stosując w ścianach materiały izolacyjne o jak najniższych współczynnikach przewodzenia ciepła lambda (np. ISOVER oferuje izolację o najniższym współczynniku lambda dla wełen mineralnych = 0,030 W/mK). Najlepszym sposobem osiągnięcia oczekiwanego efektu jest jednak podejście „2 w 1” czyli większa grubość materiału izolacyjnego i materiał o niższej lambdzie (czyli o niższym przewodzeniu ciepła). Izolacja musi mieć odpowiednią grubość, a właściwie opór cieplny (R), który jest funkcją dwóch parametrów (grubości izolacji i współczynnika przewodzenia ciepła — lambda). Im niższy współczynnik lambda lub im większa grubość, tym większy jest opór cieplny, a więc izolacja osiąga efektywność energetyczną.
REKLAMA:


3. Izolacja termiczna pomaga zarządzać temperaturą we wnętrzach.
Przywiązanie do starych technologii oraz niewiedza sprawiają, że nowym metodom budowlanym przypisywane są często niesłusznie negatywne cechy bazujące na skojarzeniach. Dom otulony wełną nie tylko nie traci ciepła zimą, ale również nadmiernie się nie nagrzewa latem podczas upałów.

Efektywna izolacja ścian jest nieprzeceniona latem – jeśli jest zbyt cienka, podczas upalnego dnia pokoje nadmiernie się nagrzewają, zaś nocą nadmiernie wychładzają. Duże skoki temperatury dobowej we wnętrzu są dla mieszkańców niekomfortowe. Zimą izolacja powinna odgradzać mieszkańców od mrozu, który jest na zewnątrz, a przede wszystkim dbać o to, aby ciepło długo utrzymywało się wewnątrz pomieszczenia. Izolując ściany, dachy, podłogi musimy pamiętać o unikaniu mostków cieplnych, które powodują niekontrolowane straty ciepła a nawet wykraplanie się pary wodnej, a co za tym idzie powstawanie pleśni, dlatego równie ważnym aspektem jest prawidłowy montaż.


Autor: Isover - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Isover
Nowości z firmy Isover
Czytelnia firmy Isover
Poradnik firmy Isover
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt