chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak ocieplić dom energooszczędny

Jak ocieplić dom energooszczędny

24.07.2014
Dom oszczędny, dom energooszczędny lub dom pasywny – o tym domach mówi się, myśląc o pomniejszeniu przyszłych kosztów użytkowania budynku. Inwestorzy zakładają, że wznosząc swój nowy dom, mogą liczyć na racjonalne oszczędności, często nie precyzując swoich oczekiwań wobec przyszłej racjonalności. „Racjonalnie oszczędny dom” to dość obszerne określenie, bowiem to kryterium dla różnych osób może oznaczać rozmaity przedział opłacalności. Jak owa trudna do zdefiniowania racjonalność przełożyć się może na wykonanie odpowiedniego docieplenia budynku?Właściwa grubość warstwy izolacyjnej, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od wielu czynników.

Chemia budowlana - Fot. Arbet
Fot. Arbet
Ustalając grubość docieplenia i rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykonane, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj budynku, jego wielkość, technikę w jakiej został wzniesiony, wentylację, ogrzewanie, a nawet ilość i rodzaj otworów okiennych i drzwiowych. Istotnym czynnikiem jest również lokalizacja i funkcja obiektu czyli m.in. jego nasłonecznienie, wilgotność bezpośredniego otoczenia czy obecność roślinności. Planując docieplenie inwestor powinien wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię. Dla 100% pewności, że wyliczenia grubości styropianu zostały wykonane prawidłowo, należałoby wykonać audyt energetyczny, izolacja musi być bowiem odpowiednio dobrana właściwie do rachunku zysków i strat. Można ogólnie założyć, że stosunkowo mały budynek może potrzebować mniejszej warstwy styropianu, jednak to nie jest żelazną zasadą w planowaniu docieplenia. Pamiętać należy, że największym „złodziejem ciepła” jest wentylacja – w oczywisty sposób niezbędna dla zdrowia i komfortu użytkowania każdego budynku. Według różnych danych tą drogą z domu „ucieka” nawet 30-40% ciepła. Tak więc to co najbardziej istotne przy projektowaniu budynku, mającego mieć cechy racjonalnie oszczędnego, jest w przede wszystkim właściwe zaprojektowanie systemu wentylacji.

Stosując bardzo zdroworozsądkowe kryteria racjonalności energooszczędności domu, można zaryzykować postawienie tezy, że prawidłowo zaprojektowany obiekt, będzie miał warstwę ocieplenia o grubości większej niż aktualnie stosowane.

Chemia budowlana - Fot. Arbet
Fot. Arbet

Grafit to innowacyjny produkt, charakteryzujący się podwyższonymi parametrami izolacyjności cieplnej. Szaro-srebrny kolor jest efektem dodania grafitu, który zwiększa absorpcję promieniowania cieplnego. W porównaniu z tradycyjnymi płytami, GRAFIT izoluje lepiej.

FASADA SYSTEM GRAFIT stosowany jest przede wszystkim w tych miejscach, które wymagają szczególnie starannej izolacji. Ze względu na swoje szczególne właściwości izolacyjne stosuje się płyty znacznie mniejszej grubości, co umożliwia stosowanie dociepleń nawet w realizacjach tak trudnych jak budynki zabytkowe.

Źródło: Arbet

REKLAMA:


(MZ)


Autor: Arbet - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0.5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Arbet
Nowości z firmy Arbet
Czytelnia firmy Arbet
Poradnik firmy Arbet
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt