chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Inwestycje w Cementowni Rudniki

Inwestycje w Cementowni Rudniki

14.12.2011
W ostatnich latach CEMEX Polska w swoich zakładach cementowych przeprowadzał szereg prac modernizacyjnych. Obecnie inwestuje w nowy szczelny silos klinkieru dla Cementowni Rudniki.

Działalność zakładu cementowego w sąsiedztwie obszarów zabudowanych zobowiązuje do zachowania najwyższych standardów i norm. Cementownia Rudniki podejmuje inwestycje, za pośrednictwem których będzie mogła ograniczyć do minimum oddziaływanie na otoczenie. W ostatnich latach była poddana intensywnym działaniom modernizacyjnym, które poskutkowały znaczną poprawą jej efektywności.
REKLAMA:


Podjęte dotąd prace nie wyeliminowały jednak uciążliwej dla okolicznych mieszkańców niezorganizowanej emisji pyłowej w trakcie niekorzystnych zjawisk pogodowych. Pył klinkierowy jest ciężki i w normalnych warunkach nie wydostaje się na zewnątrz. Niskie temperatury i silny wiatr powodują natomiast wynoszenie pyłu klinkierowego ponad skład i wywiewanie poza obszar zakładu. Pył klinkierowy sam w sobie nie jest niebezpieczny, ale tego rodzaju emisje w przemyśle cementowym są uciążliwe w okresie wiosny i jesieni dla bezpośrednich sąsiadów Cementowni.

W celu eliminacji emisji niezorganizowanej od pyłu klinkierowego CEMEX Polska wybuduje nowoczesny magazyn klinkieru w zastępstwie dziś funkcjonującego częściowo otwartego składu suwnicowego.

Do składowania klinkieru zostanie wybudowany silos o pojemności 50 tys. ton. Ma on średnicę 37,4m i wysokość 45m. Ważną jego cechą będzie całkowita hermetyczność, co wyeliminuje pierwotny problem pylenia od magazynu klinkieru. Do wykonania projektu technicznego wybrano firmę Chemadex, polską firmę zajmującą się projektowaniem i budową dużych obiektów, w tym dużych obiektów magazynowych.Realizacja projektu rozpoczęła się w 2010 roku od wykonania niezbędnych prac wyburzeniowych, ponieważ silos zostanie wybudowany w obszarze istniejącego magazynu suwnicowego klinkieru. W bieżącym roku wykonywano czynności przygotowawcze do zasadniczego etapu budowy: kończono projekt techniczny, uzyskano pozwolenie na budowę i kontraktowano dostawę urządzeń i wykonywanie prac. Zasadnicza budowa rozpocznie się w połowie 2012 roku od wykonania kompletu fundamentów i układu transportowego. Wybudowanie silosu i przenośników klinkieru nastąpi w 2013 roku, a całkowite zakończenie prac planowane jest na koniec 2013 roku. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.3 priorytetu IV Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 20013. Całkowity kwalifikowany koszt inwestycji wynosi ponad 39 mln zł, a wielkość refinansowania przez NFOŚ wynosi 11,7 mln zł (30% całości inwestycji).

Autor: Cemex - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Cemex
Nowości z firmy Cemex
Czytelnia firmy Cemex
Poradnik firmy Cemex
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt