chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Inwestycje w Cementowni Chełm

Inwestycje w Cementowni Chełm

14.12.2011
Trwa realizacja dużego projektu inwestycyjnego w Cementowni Chełm. Efektem podjętych prac będzie nowy szczelny silos klinkieru.

Chemia budowlana - Inwestycje w Cementowni Chełm
Magazyn klinkieru, który zostanie wybudowany do końca 2012 roku, będzie mógł pomieścić do 250 tys. ton materiału. Nowy silos będzie hermetyczny i wyeliminuje problem pylenia od składowania i transportu klinkieru, który występuje od czasu wybudowania w 2000 roku nowoczesnego pieca klinkierowego o wydajności 5000 t/dobę. Przez ostatnie 10 lat pracy nowego pieca wykonano szereg inwestycji mających na celu zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów produkcji. Wraz z tymi działaniami istotnie obniżono wskaźniki emisji pyłowej, zarówno zorganizowanej, jak i niezorganizowanej. Nowy piec oprócz oczywistych efektów ekonomicznych i ekologicznych przyniósł usztywnienie produkcji, które spowodowało produkcję większych ilości klinkieru na skład w okresie zimowym – kiedy sprzedaż jest niższa niż produkcja. Dlatego konieczne jest wybudowanie nowego magazynu klinkieru o znacznie większej pojemności, niż obecny (50 tys ton). Łącznie nowy skład zapewni 300 tys. ton pojemności magazynowej, co jest wartością wyższą, niż maksymalna wielkość zapasów klinkieru.
REKLAMA:


W Polsce będzie to pierwsza budowla tego typu o tak dużej pojemności. Łącznie do składowania klinkieru wykonane zostaną przez firmę Dome Technology dwie kopuły o pojemności 125 tys. ton każda. Mają one średnicę 63,4m i wysokość 43,5m. Będą to budynki magazynowe o największej pojemności w Cementowni Chełm. Całkowita hermetyczność wyeliminuje pierwotny problem pylenia od magazynu klinkieru.
Inwestycja realizowana jest etapami i pierwszy silos będzie uruchomiony w połowie 2012 roku a całość zostanie wybudowana do końca 2012 roku. Zamknie symbolicznie etap rozbudowy instalacji produkcji klinkieru w Cementowni Chełm.

Projekt „Budowa silosów klinkieru w celu realizacji programu dostosowawczego Pozwolenia Zintegrowanego Cementowni Chełm” jest realizowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach działania 4.3 priorytetu IV Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 20013. projektu. Wypełnia on także postanowienia pozwolenia zintegrowanego, w którym CEMEX Polska zobowiązał się eliminacji oddziaływania na środowisko przy zastosowaniu najlepszych dostępnych technik. Całkowity kwalifikowany koszt inwestycji wynosi prawie 67 mln zł, a wielkość refinansowania przez NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) wynosi 20 mln zł (prawie 30% całości inwestycji).

W projekcie uczestniczą różne firmy krajowe i zagraniczne. Do wykonania projektu technicznego wybrano firmę Dome Technology z USA, która zaoferowała nowoczesną konstrukcję kopuł betonowych. Takie instalacje są popularne w USA i innych krajach obu Ameryk, ale mało znane w Europie. Dometech współpracował z lokalnym biurem Projektowym „Alit” z Krakowa. Urządzenia dostarczają renomowane firmy krajowe i zagraniczne. Na instalacji będzie zamontowany najdłuższy przenośnik stalowo-członowy, jaki do tej pory wybudowała firma Aumund. Za odpylanie przesypów na urządzeniach będą odpowiadały filtry workowe i patronowe. Całość będzie sterowana zdalnie z centralnej sterowni przy pomocy urządzeń produkcji ABB a wykonawcą systemu sterowania jest firma Control Process.W Cementowni Chełm stale wprowadzane są innowacyjne technologie w celu minimalizacji oddziaływania na środowisko. We wrześniu 2011 roku za swoją troskę o wdrażanie najwyższych norm ekologicznych zakład otrzymał Certyfikat EMAS (Systemu Ekozarządzania i Audytu) jako druga firma z sektora cementowego oraz jedna z zaledwie 30 organizacji, które dobrowolnie przystąpiły do systemu EMAS.

Autor: Cemex - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Cemex
Nowości z firmy Cemex
Czytelnia firmy Cemex
Poradnik firmy Cemex
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt