chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Fabryka PepsiCo wyróżnia się nie tylko przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami.

Fabryka PepsiCo wyróżnia się nie tylko przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami. Obiekt ma najlepszy projekt instalacji HVAC w Polsce

16.04.2024
Fabryka PepsiCo w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej to najbardziej zrównoważony zakład produkcyjny koncernu w Europie. Za projektowanie i zarządzanie procesem budowy odpowiedzialna była firma Arup, specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, która współtworzyła takie obiekty, jak nowy browar Carlsberg w Hamburgu, zakład cukierniczy Cadbury-Wedel w Skarbimierzu czy fabryka Toyoty w tureckim Adapazari. Zakład PepisCo wyróżnia się również instalacjami HVAC. W kwietniu br. Stowarzyszenie Polska Wentylacja przyznało Arup za projekt nagrodę PASCAL 2024.

Chemia budowlana - Fot. Arup
Fot. Arup

W zakładzie PepsiCo produkowane są chipsy i inne przekąski z ziemniaków oraz kukurydzy dla ponad 20 europejskich krajów, w tym Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier. Jest to piąty obiekt produkcyjny PepsiCo w Polsce, który na tle całej Europy wyróżnia się przede wszystkim ekologicznymi rozwiązaniami. Natomiast w Polsce posiada najlepszy projekt instalacji HVAC, który został wyróżniony nagrodą PASCAL 2024. Firma Arup podczas opracowywania projektu fabryki, skupiła się na maksymalnym ograniczeniu jej wpływu na środowisko. Dzięki temu obiekt jest jednym z najefektywniejszych energetycznie zakładów PepsiCo w Europie i może funkcjonować na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym.

Chemia budowlana - Fot. Arup
Fot. Arup

Zarządzanie energią na miarę XXI wieku


Inżynierowie Arup już w fazie koncepcji obliczyli przewidywany ślad węglowy zakładu w całym okresie istnienia obiektu, biorąc pod uwagę budowę, eksploatację i rozbiórkę. Dzięki temu podjęto szereg działań, które zapewnią zero-emisyjność obiektu pod względem CO2 do 2035 roku. Między innymi zdecydowano się wykonać konstrukcje stalową, która ma dużo mniejszy ślad węglowy niż konstrukcja betonowa. Inżynierowie w maksymalnym stopniu wykorzystali też ciepło odpadowe, dostosowując i minimalizując grubości przegród. Dzięki temu zużyto mniej materiału i jednocześnie w fabryce jest mniej dwutlenku węgla wbudowanego. W ten sposób uniknięto również konieczności dodatkowego chłodzenia obiektu.
REKLAMA:


W fabryce PepsiCo znajduje się także ekonomizer pobierający ciepło odpadowe z procesu produkcji. Dzięki temu, w zależności od pory roku, ciepło odpadowe jest wykorzystywane do chłodzenia lub grzania wody. Wprowadzono także kocioł eklektyczny do produkcji pary. To jedno z pierwszych takich urządzeń w Europie zastosowanych przy tak wielkiej skali działania.

Chemia budowlana - Fot. Arup
Fot. Arup

Produkcja przyjazna dla klimatu i otoczenia


Oprócz maksymalnej redukcji emisji CO2, Arup wraz z PepsiCo zadbał o wprowadzenie zasad gospodarki cyrkularnej, aby odzyskiwać i ponownie używać jak najwięcej składników z produkcji. Inżynierowie Arup stworzyli zrównoważony system gospodarki wodnej. Obiekt został wyposażony we własną oczyszczalnię ścieków i dzięki temu woda jest używana kilkukrotnie – do mycia urządzeń i do transportu oraz mycia ziemniaków. Dużą innowacją było także wykorzystanie wody deszczowej. W fabryce znajduje się system, który zbiera ją, przetrzymuje w zbiorniku retencyjnym, a następnie uzdatnia i używa do chłodzenia. Funkcjonuje też harmonogram dostaw, stworzony na podstawie umów z okolicznymi farmerami. Ziemniaki są przywożone zgodnie z potrzebami produkcji i dzięki temu nie ma konieczności budowania magazynów.

– Fabryka PepsiCo koło Środy Śląskiej jest idealnym przykładem tego, jak sektor spożywczy może przekształcić się, aby funkcjonować w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. W fabryce zostały wykorzystane najnowocześniejsze zielone technologie, dzięki czemu cały zakład jako pierwszy obiekt koncernu PepsiCo w Europie osiągnie pełną neutralność klimatyczną. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu, które bez przesady można nazwać kamieniem milowym – mówi Elżbieta Cichońska, Prezes Arup.Zastosowanie tak nowoczesnych i efektywnych zielonych rozwiązań, wymagało wykorzystania narzędzi cyfrowych m.in. stworzenia cyfrowego bliźniaka budynku. Dzięki temu udało się znacznie skrócić czas realizacji i wybrać rozwiązania najkorzystniejsze technicznie i finansowo. W projekcie i budowie fabryki PepisCo koło Środy Śląskiej uczestniczyło ponad 100 ekspertów Arup, realizując szereg usług kluczowych dla procesu inwestycyjnego, w tym ocenę techniczną potencjalnych działek budowlanych, uzyskanie wymaganych pozwoleń, opracowanie projektu technicznego, doradztwo kosztowe, aktywną pomoc podczas wyboru generalnego wykonawcy robót budowlanych, a także w czasie budowy: zarządzanie projektem, nadzór autorski i inwestorski, usługi w okresie uruchomień i odbiorów.

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy
Nowości z firmy
Czytelnia firmy
Poradnik firmy
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt