chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak zdobyć dofinansowanie do termomodernizacji budynku w 2024 roku?

Jak zdobyć dofinansowanie do termomodernizacji budynku w 2024 roku?

02.04.2024
Termomodernizacja to skuteczny sposób na zmniejszenie zużycia energii, oszczędności w domowym budżecie i poprawę komfortu życia. Najlepsze efekty daje kompleksowa termomodernizacja: wymiana okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej, ocieplenie budynku oraz wymiana źródła ciepła. W 2024 roku przy termomodernizacji możemy skorzystać m.in. ze wsparcia z programu „Czyste Powietrze” oraz z ulgi termomodernizacyjnej. Jak zdobyć dofinansowanie?

Chemia budowlana - Fot. POiD
Fot. POiD

W obliczu rosnących cen energii i konieczności dbania o środowisko naturalne, termomodernizacja stała się nie tylko sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale również istotnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju. Żeby zyskać oszczędność, trzeba najpierw zainwestować. Do inwestycji w cieplejsze i tańsze w eksploatacji domy oraz lepszą jakość powietrza zachęcają nas dotacje do termomodernizacji. Z jakiego wsparcia możemy skorzystać w 2024 roku?

Chemia budowlana - Fot. POiD
Fot. POiD
Chemia budowlana - Fot. POiD
Fot. POiD

Termomodernizacja z programem „Czyste Powietrze”


Dofinansowanie do inwestycji na poprawę efektywności energetycznej budynków zapewnia program „Czyste Powietrze”, który ma być realizowany do 2030 roku. Z „Czystego Powietrza” możemy skorzystać jako właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego (lub też właściciele wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą).

Na co można dostać wsparcie z „Czystego Powietrza”? Pozwala on uzyskać dotację m.in. na ocieplenie przegród budowalnych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę źródła ciepła i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda, powietrze-powietrze oraz gruntowej pompy ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem. Dofinansowane obejmuje również kompleksową termomodernizację budynku oraz audyt energetyczny (w wysokości 1200 zł).

Wysokość dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” jest uzależniona od naszych dochodów – im są one niższe, tym większą dotację można uzyskać. Maksymalne wsparcie finansowe, jakie można otrzymać w ramach programu „Czyste Powietrze” wynosi 135 tys. zł – w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania z kompleksową termomodernizacją.

Co jakiś czas Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) aktualizuje zasady „Czystego Powietrza” i wysokości dotacji, więc warto sprawdzać bieżące informacje na ten temat. W kwietniu br. w programie wchodzą w życie zmiany uszczelniające kryteria kwalifikacji urządzeń grzewczych, w tym pomp ciepła, do dofinansowania. Będzie można uzyskać dofinansowanie tylko do pomp ciepła wpisanych na listę ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Żeby się tam znaleźć, urządzenie musi przejść badania w niezależnych akredytowanych laboratoriach, a wyniki badania muszą być zgodne z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego sprzętu.

Chemia budowlana - Fot. POiD
Fot. POiD
Chemia budowlana - Fot. POiD
Fot. POiD

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?


Możliwość wsparcia daje również ulga termomodernizacyjna, która obowiązuje od 2019 roku. Dzięki niej, można odliczyć od podatku wydatki poniesione na poprawę efektywności energetycznej budynku, np. docieplenie ścian, wymianę okien, drzwi i bramy garażowej, zakup i montaż pompy ciepła. Jako dowód należy przedstawić faktury VAT potwierdzające te wydatki.

Ulga termomodernizacyjna na rok 2024 wynosi maksymalnie 53 000 zł, czyli tyle samo co w poprzednim roku. Jest przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych, przy czym za „budynek jednorodzinny” uznawane są zarówno budynki wolnostojące, jak i te w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Ulga przysługuje też współmałżonkom, więc gdy są oni współwłaścicielami domu jednorodzinnego i wspólnie ponoszą wydatki objęte ulgą, to łącznie mogą odzyskać 106 tys. zł.

Co ważne, ulgę termomodernizacyjną można połączyć np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”. Trzeba tylko pamiętać o tym, że odliczeniu w ramach ulgi nie będzie wtedy podlegać ta część wydatków, która została już wcześniej dofinansowana w ramach innego programu.

Chemia budowlana - Fot. POiD
Fot. POiD
Chemia budowlana - Fot. POiD
Fot. POiD

Wsparcie z programów „Mój Prąd” i „Ciepłe Mieszkanie”


Jako właściciele domu jednorodzinnego będziemy mogli również wnioskować o dofinansowanie z programu „Mój Prąd”. W poprzednich odsłonach zapewniał on wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, magazynów ciepła i systemów zarządzania energią w domach jednorodzinnych. Ostatni nabór wniosków w programie „Mój Prąd” zakończył się w grudniu 2023 roku. W drugim kwartale br. ma ruszyć jednak najnowsza, szósta edycja programu, w którym do dyspozycji ma być 600 mln zł. Trwają jeszcze ustalenia odnośnie szczegółowego zakresu programu i zasad wsparcia, jednak jak wynika z zapowiedzi ze strony NFOŚiGW jednym z priorytetów ma być magazynowanie energii. Dlatego też planowane jest obligatoryjnie wsparcie dla przydomowych magazynów energii elektrycznej.

Chemia budowlana - Fot. POiD
Fot. POiD
Chemia budowlana - Fot. POiD
Fot. POiD

Do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych skierowany jest natomiast program „Ciepłe Mieszkanie”. O dofinansowanie można starać się w gminach, które podpisały umowy w ramach I naboru do programu. Dopłaty w ramach „Ciepłego mieszkania” są przeznaczone m.in. na nowe źródło ciepła, podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Przy czym wymiana okien i drzwi możliwa jest pod warunkiem demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. „kopciuchów”) służących do ogrzewania lokalu oraz zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w tym lokalu.

REKLAMA:

W lutym br. odblokowane zostały dla Polski znaczne europejskie środki – około 600 mld zł – z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i polityki spójności. Pieniądze te mają również wspierać transformację energetyczną, w tym zasilić np. program „Czyste Powietrze”. Jeśli w najbliższym czasie planujemy termomodernizację domu, to warto już teraz sprawdzić dostępne opcje dofinansowania, żeby dzięki temu zmniejszyć koszty całej inwestycji.

(Oceń ten artykuł):
(4.2)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy
Nowości z firmy
Czytelnia firmy
Poradnik firmy
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt