chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Branża farb dekoracyjnych na plusie, choć popyt na farby maleje – wyniki za I

Branża farb dekoracyjnych na plusie, choć popyt na farby maleje – wyniki za I półrocze 2023 roku

31.08.2023
W pierwszym półroczu 2023 roku branża farb zanotowała dobre wyniki finansowe, przy jednoczesnym spadku sprzedaży. Znaczący spadek wolumenu sprzedaży farb, tj. -12% r.r. nastąpił w pierwszym kwartale br. W drugim kw. było to już natomiast - 6% r.r. Równocześnie, pomimo malejącego popytu, wartość rynku zwiększyła się w pierwszym kw. br. o 3% r.r, zaś w drugim kw. był to już wzrost o 14% r.r. Wyniki powstały na podstawie raportu SellFiK przygotowanego na zlecenie Polskiego Związku Producentów Farb i Lakierów.

Chemia budowlana - Branża farb dekoracyjnych na plusie, choć popyt na farby maleje – wyniki za I półrocze 2023 roku
Na wyniki branży farb dekoracyjnych w I półroczu 2023 roku wpłynęły przede wszystkim: niestabilna sytuacja rynkowa oraz niekorzystne warunki makroekonomiczne, w tym utrzymująca się, wysoka inflacja. W związku z dużą niepewnością, obserwowana była malejąca siła nabywcza, co przełożyło się na zmianę priorytetów zakupowych konsumentów, tj. mniejsze zainteresowanie kwestiami dekoracyjnymi oraz odkładanie remontów na później. Nałożyła się na to także korekta popandemiczna – po okresie lockdownu, gdy społeczeństwo odmalowało wnętrza swoich mieszkań, nastąpił spadek aktywności w tym zakresie. Na koniunkturę w branży farb w istotny sposób wpływa sytuacja w budownictwie mieszkaniowym. Choć w I półroczu 2023 roku oddano do użytku o 2,5 % więcej mieszkań niż przed rokiem, to równocześnie wydano mniej pozwoleń na budowę oraz rozpoczęto mniej budów.

– Mimo utrzymującej się, niekorzystnej sytuacji rynkowej, oczekiwania na kolejne okresy 2023 roku są optymistyczne, o czym świadczy m.in. poprawiający się wskaźnik zaufania konsumenckiego oraz spadek presji po stronie kosztowej. Spodziewane jest też powolne, stopniowe odbudowywanie podaży w budownictwie mieszkaniowym, m.in. dzięki ożywieniu na rynku kredytowym i spadkowi dynamiki inflacji. Cała branża liczy również na odmrożenie środków z Krajowego Planu Odbudowy, które pozwoliłby na szerokie inwestycje w termomodernizację budynków w Polsce. Także rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%” może odbić się pozytywnie na wynikach branży za kolejne półrocze, gdyż zwiększył się popyt na nowe mieszkania, a tym samym na ich wykończenie i dekorowanie – mówi Bartłomiej Ślązak, Dyrektor Zarządzający PZPFiK.
REKLAMA:


***
SellFiK to unikalny raport PZPFiK – najlepsze ujęcie sektora farb, prezentujące specjalistyczne dane na temat funkcjonowania rynku. To swoisty autoportret branży, poprzez który PZPFiK dostarcza swoim członkom wiarygodnych informacji, zgodnie z hasłem „Wiedza ułatwia zmiany”. Pełen dostęp do przygotowanych w ramach SellFiK danych otrzymują tylko członkowie PZPFiK. Dzięki temu, firmy zyskują unikalną wiedzę, niezbędną w działalności biznesowej. Panel sprzedażowy - SellFiK prowadzi GfK Polonia na zlecenie PZPFiK.


***
Polski Związek Producentów Farb i Klejów (PZPFiK) jest organizacją branżową zrzeszającą producentów farb, klejów, pian i silikonów, a także dostawców surowców w tym obszarze. PZPFiK reprezentuje branżę w kraju i za granicą, aktywnie wspiera jej rozwój i współpracuje z organami oraz instytucjami państwowymi i europejskimi w zakresie rozwiązań legislacyjnych. Związek inicjuje i wspiera programy oraz działania promujące odpowiedzialny biznes, w tym budowanie postaw proekologicznych, zarówno wśród samych producentów, jak i odbiorców końcowych.
PZPFiK należy do CEPE (Europejska Rada Przemysłu Farb, Farb Drukarskich i Barwników) oraz FEICA (Stowarzyszenie Europejskiego Przemysłu Klejów i Uszczelniaczy).

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Przeczytaj także:
Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy chemiabudo
Nowości z firmy chemiabudowlana.info
Czytelnia firmy chemiabudowlana.info
Poradnik firmy chemiabudowlana.info
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt