chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Ocieplenie a awaria sieci energetycznej i fale upałów – wyniki badań

Ocieplenie a awaria sieci energetycznej i fale upałów – wyniki badań

13.06.2023
To już pewne budynki murowane ocieplone systemem ETICS pomagają przetrwać 48-godzinną przerwę w ogrzewaniu w okresie zimowym i uzyskać znośną temperaturę w pomieszczeniach w okresie letnim, bez konieczności korzystania z klimatyzacji – takie wnioski płyną z nowej serii prób przeprowadzonych w największym europejskim parku materiałów budowlanych Baumit Viva.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Ceny energii i koszty ogrzewania w ostatnim roku poszybowały znacząco w górę, uderzając w mocno obciążone inflacją budżety domowe Polaków. Jak złagodzić te wzrosty i w dużym stopniu uniezależnić się od zawirowań na rynku nośników energii i surowców energetycznych? Podpowiedzią mogą być wyniki badań przeprowadzonych w ośrodku badawczym Baumit Viva Park.

Ocieplenia a brak ogrzewania


Zastanawialiście się kiedyś, co zadziałoby się zimą z temperaturą w budynku, gdyby nagle doszło do awarii sieci energetycznej? Obniżyłaby się – to oczywiste, ale czy w każdym domu o tyle samo stopni? Eksperci z parku badawczego, należącego do firmy Baumit, postanowili to sprawdzić i rozwiać wszelkie wątpliwości.
REKLAMA:


W ramach kompleksowego badania przeprowadzili symulację skutków 48-godzinnej awarii ogrzewania przy temperaturach otoczenia bliskich zeru. W tym celu w 12 budynkach testowych, znajdujących się na terenie parku, wyłączono ogrzewanie. Początkowa temperatura pomieszczenia w każdym z nich wynosiła 21°C, a temperatura na zewnątrz oscylowała wokół 0°C. Oto, co się wówczas zadziało.

Najniższą temperaturę po awarii ogrzewania odnotowano w nieocieplonym domu, zbudowanym z cegieł 25 cm. Temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej 10°C, a temperatura na powierzchni ścian była niższa niż 8°C. Po ponownym włączeniu ogrzewania podłogowego temperatura wyjściowa w nieocieplonych domach została przywrócona po upływie co najmniej trzech dni.

Z kolei w ocieplonych domach murowanych średnia temperatura w pomieszczeniu po upływie 48 godzin nadal utrzymywała się na znośnym poziomie i wynosiła 17°C, a na powierzchni ścian: 16,5°C. Komfortową temperaturę 21°C osiągnięto ponownie po upływie zaledwie jednego dnia od włączenia ogrzewania. To znacząca różnica, która po przyjęciu dokładnie takich samych warunków ramowych, może zostać przypisana wyłącznie ociepleniu elewacji.

Szczegółowy przegląd domów

Ocieplenie podczas upałów


Nowa seria prób przeprowadzonych przy udziale niezależnych ekspertów w ośrodku badawczym Baumit Viva wykazała, że w domach murowanych ocieplonych w systemie ETICS nie trzeba stosować klimatyzacji, a co za tym idzie zużywać energii, by uzyskać przyjemny klimat wewnątrz budynku. Co dokładnie pokazały dane zmierzone w okresie letnim?

W czerwcu, lipcu i sierpniu średnie dobowe wartości temperatur w pomieszczeniach w domach murowanych z system ETICS nigdy nie przekraczały maksymalnej zalecanej, komfortowej temperatury pomieszczenia, wynoszącej 24°C. Innymi słowy, klimatyzacja nie byłaby w nich w ogóle potrzebna. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w budynkach nieocieplonych. W tym przypadku mierzone wartości znacznie bowiem przekraczały 24°C w trakcie 20 dni.

Biorąc pod uwagę ogólne zalecenia dotyczące temperatury w pomieszczeniach, która powinna wynosić 20-24°C, w domach nieocieplonych trzeba byłoby przez około 3 tygodnie korzystać z elektronicznej klimatyzacji, podczas gdy w budynkach z termoizolacją nie byłaby w ogóle potrzebna.  – Ocieplenie budynku oraz to, czy budynek ma konstrukcję murowaną czy szkieletową, ma istotne znaczenie. Termoizolacja w połączeniu z masą akumulacyjną budynku zapobiega szybkiemu wychładzaniu lub nagrzewaniu, niezależnie od pory roku. Każdy metr kwadratowy elewacji, który został zmodernizowany pod względem termicznym i energetycznym pozwala zaoszczędzić nawet 100 kWh energii w ujęciu rocznym i sprawia, że korzystanie z klimatyzacji nie jest konieczne. Zabezpiecza przed krótkotrwałymi awariami technicznymi systemu ogrzewania oraz znacznie ogranicza emisje CO2. Warto pamiętać że całkowicie neutralne dla klimatu jest jedynie niewykorzystywanie energii elektrycznej do ogrzewania i chłodzenia – wyjaśnia Georg Bursik, dyrektor zarządzający Baumit GmbH, odnosząc się do wyników przeprowadzonych prób.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Baumit
Nowości z firmy Baumit
Czytelnia firmy Baumit
Poradnik firmy Baumit
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt