chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Lafarge coraz bliżej celu 100 proc. zielonej energii

Lafarge coraz bliżej celu 100 proc. zielonej energii

21.03.2023
Lafarge podpisał umowę z firmą RWE Supply & Trading na dostawy energii elektrycznej z farm wiatrowych Windfarm Polska III, która zaspokoi 20 proc. zużycia Lafarge w Polsce. Umowa zawarta jest na dziesięć lat i zacznie obowiązywać od 2023 roku. Zawarta umowa typu virtual PPA zapewni dostawy zielonej energii, które są objęte gwarancją pochodzenia. Jest to kolejny krok w realizacji jednego z celów strategii zrównoważonego rozwoju Lafarge w Polsce, jakim jest pozyskanie 100 proc. zielonej energii do 2030 roku.

Chemia budowlana - Fot. Lafarge
Fot. Lafarge

Umowa gwarantuje uzyskanie zielonej energii z farm wiatrowych zlokalizowanych w Starym Dzierzgoniu i Mikołajkach (region północny w pobliżu Gdańska). Model, w którym prowadzony jest zakup energii, pozwala na zakontraktowanie konkretnego udziału energii z określonego źródła. Oznacza to faktyczne wykorzystanie zielonej energii, a nie typowy zakup gwarancji pochodzenia.

Sprostanie celom klimatycznym wymaga nowych rozwiązań również w obszarze zarządzania energią. W przypadku odbiorców przemysłowych, gdzie zapotrzebowanie na energię jest duże, budowa własnych zielonych mocy wytwórczych przy zakładach nie zawsze jest możliwa. Umowa typu PPA daje możliwość pozyskania tej energii bez bezpośredniego dostępu do jej źródła. Daje to znaczną wygodę, a jednocześnie przybliża nas do realizacji celów strategii zrównoważonego rozwoju - mówi Dawid Robak, Dyrektor Finansowy i Zakupów w Lafarge Polska.
Chemia budowlana - Fot. Lafarge
Fot. Lafarge

Wcześniej Lafarge ogłosił powstanie farmy fotowoltaicznej o mocy 41 MW na terenie starej cementowni w Wierzbicy. Instalacja zaspokoi do 10 proc. zapotrzebowania na energię dla produkcji cementu. Lafarge jest także na zaawansowanym etapie montowania paneli fotowoltaicznych na budynkach biurowych przy zakładach. Strategia zakłada, że wszystkie takie obiekty będą korzystać z energii słonecznej. Firma pracuje również nad zasilaniem w zieloną energię węzłów betonowych, żeby do 2030 roku uzyskać 100 proc. energii ze źródeł niskoemisyjnych i odnawialnych do zasilania wszystkich swoich zakładów.

Cieszymy się, że możemy wspierać Lafarge w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Duże zainteresowanie takimi umowami na zakup zielonej energii pokazuje, jak ważna stała się dla branży energia bezemisyjna. Popyt mocno wzrasta, dlatego przygotowujemy się do wprowadzenia na rynek kolejnych dostaw zielonej energii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które są obecnie w fazie rozwoju – mówi Olaf Lubenow, Head of Customer Solutions & Origination EU w RWE Supply & Trading.

REKLAMA:

Gwarantem wykonania umowy został bank BNP Paribas bank Polska S.A., z którym Lafarge Polska współpracuje nieprzerwanie od 2015 roku.
Autor: Lafarge - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.6)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Lafarge
Nowości z firmy Lafarge
Czytelnia firmy Lafarge
Poradnik firmy Lafarge
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt