chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Kolejna ciepła płyta fundamentowa oparta na produktach ARBETu

Kolejna ciepła płyta fundamentowa oparta na produktach ARBETu

23.09.2022
Energooszczędność budynku to dziś dla inwestora podstawowe kryterium doboru technologii. Nowo budowany dom musi od podstaw oszczędzać energię. Jak inwestor ma zadbać o odpowiednie rozwiązania energooszczędne i jaką rolę może pełnić styropian?

Chemia budowlana - Fot. ARBET
Fot. ARBET

Czy wiecie, że przez podłogę przy gruncie ucieka ok. 10% ciepła w budynku? Dalej - przez piwnice i fundamenty aż do 15%, a przez mostki termiczne następne 10%. Nieprawidłowo dobrane technologie budowlane, złe materiały i wykonawstwo i już na etapie fundamentów można się spodziewać, że rachunek za ogrzewanie będzie w nowym domu aż o 1/3 wyższy. W dobie rosnących cen energii potrzebnej do ogrzania domu jest zjawisko skrajnie niekorzystne.
Dobre technologie nie muszą być drogie

Technologie związane z fundamentowaniem, które pozwalają na dalszym etapie wznosić domy energooszczędne i pasywne, nie muszą już być identyfikowane z wysokimi nakładami finansowymi. Zakupem drogich materiałów budowlanych nie jest tu konieczny. Dzisiaj rozwiązania dla budownictwa tego typu nie są drogie. Ponadto - i to jest najistotniejsze - ich zastosowanie przynosi uzytkownikom obiektu konkretne korzyści finansowe.

Chemia budowlana - Fot. ARBET
Fot. ARBET

Sposobem na izolację termiczną od gruntu jest płyta fundamentowa. Przy zastosowaniu nowoczesnych technologii grzewczych charakteryzuje się ona dobrymi właściwościami akumulacyjnymi. Powiedzmy jasno - ciepły fundament jest dzisiaj najlepszym rozwiązaniem w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym. Technologia płyty fundamentowej zabezpiecza nowoczesne budynki przed niekontrolowaną utratą ciepła, wilgocią, pleśnią. Umożliwia w krótkim czasie na rozprowadzenie przyłącz kanalizacyjnych i wszystkich niezbędnych przepustów teletechnicznych.

Proces budowy płyty to zaledwie ok. 5 dni roboczych, przy założeniu średniej powierzchni budynku jednorodzinnego ok. 120 m2. Krótki czas instalacji samej płyty oraz każdorazowa optymalizacja projektu, to wymierne oszczędności dla portfeli inwestorów.

Chemia budowlana - Fot. ARBET
Fot. ARBET

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że technologia płyty fundamentowej jest kompletnym rozwiązaniem technicznym na etapie fundamentowania. Technologia ta to kompletny system rozwiązań dla inwestora, który zyskuje:
- izolowany termicznie fundament,
- przyłącza kanalizacyjne i teletechniczne,
- podłogowy system grzewczy z właściwościami akumulacyjnymi,
- gotową do dalszego wykończenia warstwę posadzkową.

Ponadto, co bardzo istotne, płyta fundamentowa rozwiązuje ewentualne problemy z wysoką wodą gruntową oraz gruntami o słabej nośności.

Jest jeszcze jeden warunek, by płyta dobrze spełniała swoje zadania – zastosowane w niej materiały muszą być odpowiedniej, wysokiej jakości.

Chemia budowlana - Fot. ARBET
Fot. ARBET

Ciepła płyta na produktach Fabryki Styropianu ARBET


Twórcy technologii płyt fundamentowych PARATi, opracowując swój produkt, poszukiwali właśnie takiego materiału: o odpowiednich parametrach, zachowującego ich powtarzalność.

Aby sprostać wysokim dzisiaj wymaganiom w zakresie budownictwa energooszczędnego, należy zastosować materiały o wysokiej jakości i powtarzalności produkcyjnej. Dlatego najważniejszym od wielu lat partnerem pomorskiej firmy PARATi jest Fabryka Styropianu ARBET.

PARATi w procesie produkcyjnym elementów brzegowych oraz izolacji termicznej od gruntu stosuje płyty i bloki HYDROPIANu o niskiej nasiąkliwości wodą, produkowane i dostarczane przez FS ARBET.

Jakość produktów dostarczanych przez Fabrykę Styropianu ARBET była wielokrotnie sprawdzana i dokumentowana przez PARATi w wyspecjalizowanych laboratoriach.

Jak przekazują specjaliści z PARATi – podłoża ze styropianu EPS stosuje się od kilkudziesięciu lat w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii. Dzieje się tak nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale nawet przy budowie dróg i autostrad.

Chemia budowlana - Fot. ARBET
Fot. ARBET

„Mamy szerokie doświadczenie w wykorzystaniu tej technologii na podłożu ze styropianu EPS, szczególnie EPS Hydro – w ciągu wielu lat wykonaliśmy kilkaset takich budynków. Oferując swoje produkty stawiamy na najwyższą jakość, dlatego postawiliśmy na współpracę z Fabryką Styropianu ARBET.” – komentują inżynierowie z PARATi.

Styropian z ARBETu dostarczany jest do producenta ciepłych płyt fundamentowych w postaci bloków o wymiarach dostosowanych do potrzeb produkcyjnych PARATi. Jak mówi kierownik BH Przodkowo, który od lat nadzoruje dostawy produktu do PARATi, hydrofobowe produkty Fabryki idealnie wpisują się w założenia projektowe twórców tej energooszczędnej technologii.

REKLAMA:

„Styropian, który wiele potrafi”


Produkty ARBETunie po raz pierwszy zostały zastosowane w różnych rozwiązaniach energooszczędnych i pasywnych. Warto tu wspomnieć o projekcie "Dom Rzeczywiście Pasywny". Koncepcję taniego domu pasywnego opracował Maciej Sempiński, w oparciu o Prawdziwy Styropian z zakładu produkcyjnego ARBETu w Gostyniu.

Również i w tej technologii Dom Rzeczywiście Pasywny jest posadowiony na ciepłej płycie fundamentowej. Płyta ta w pierwszym projekcie Macieja Sempińskiego wykonana została z HYDROPIANu. Kolejne realizacje powstawały z użyciem płyt PARKING EXPERT.

Produkty te twórca projektu określa mianem styropianu, który „wiele potrafi”. To określenie przygotowane w fazie projektowej na prywatny użytek innowatora.

Maciejowi Sempińskiemu, tak jak i inżynierom z PARATi, zależało na styropianie wyprodukowanym:
- w dużych płytach o powierzchni 1000×4000 mm,
- posiadającym korzystną lambdę,
- dużą odporność na obciążenia,
- najlepszą możliwą cenę.

Autor: Arbet - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Arbet
Nowości z firmy Arbet
Czytelnia firmy Arbet
Poradnik firmy Arbet
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt