chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak prawidłowo spoinować i szpachlować płyty gipsowo-kartonowe?

Jak prawidłowo spoinować i szpachlować płyty gipsowo-kartonowe?

29.03.2022
Nierówne ściany, szybka przebudowa pomieszczeń lub podzielnie dużej przestrzeni na mniejsze, funkcjonalne pokoje, to zadania, z którymi świetnie poradzą sobie płyty gipsowo-kartonowe. Ich montaż jest stosunkowo prosty i szybki. Jednak, jeśli chcesz osiągnąć trwały i zadowalający efekt, zwróć uwagę na sposób wykończenia. W tym wypadku niezastąpione są masy szpachlowe. Dowiedz się, jak je stosować.

Aby powierzchnia była gotowa do dalszych prac, musisz odpowiednio ją przygotować. Chodzi o spoinowanie i szpachlowanie, zapewniające trwałą, wolną od pęknięć i uszkodzeń, gładką powierzchnię. Prawidłowe przeprowadzenie tych procesów wcale nie musi być skomplikowane i czasochłonne – wystarczy, że będziesz przestrzega kilku podstawowych zasad.

Równa i gładka powierzchnia


Płyty gipsowo-kartonowe stosuje się głównie w celu osiągnięcia równej i gładkiej powierzchni. Dlatego ważnym etapem prac jest dokładne wypełnienie masą konstrukcyjną łączeń, narożników wewnętrznych i zewnętrznych oraz miejsc mocowania wkrętów. Płyty gipsowo-kartonowe mają fabrycznie sfazowane krawędzie długie, a w niektórych przypadkach również poprzeczne (płyty 4PRO), dzięki czemu w prosty sposób możesz wypełnić tę przestrzeń masą szpachlową. Wzmocni to konstrukcję, wykluczy możliwość tworzenia się pęknięć i zapewni podstawową estetykę. Jeśli korzystasz z docinanych płyt – powinieneś dodatkowo przygotować je pod spoinowanie. W tym celu zetnij (sfazuj) krawędzie pod kątem 45 stopni na głębokości około 2/3 grubości płyty. Możesz do tego celu wykorzystać strug kątowy bądź nożyk trapezowy.
REKLAMA:


Chemia budowlana - RigipsQ1 Zaczyna front
RigipsQ1 Zaczyna front

Prawidłowe przygotowanie powierzchni


Łączenia płyt i miejsca mocowań wkrętów, powinny być odpowiednio oczyszczone – odpyl je i odtłuść (jeśli tego wymagają), a przycinane krawędzie dodatkowo zagruntuj dla lepszej aplikacji masy. Kiedy powierzchnia jest przygotowana możesz bez obaw przejść do kolejnego kroku, czyli spoinowania. Jeśli chcesz przeprowadzić ten etap sprawnie i osiągnąć zadowalający efekt, sięgnij po gipsową masę szpachlową z dodatkiem włókien, np. Rigips Q1 Zaczyna. Dodatek włókien wzmacnia działanie masy – sprawia, że mocniej wiąże i zapobiega powstawaniu pęknięć na łączeniach płyt. Produkt cechuje się dużą wydajnością. Sposób użycia jest prosty: masę szpachlową nałóż na szczeliny za pomocą stalowej pacy, produkt aplikuj poprzecznymi ruchami. Zwróć uwagę, by dokładnie wypełnić przestrzeń pomiędzy płytami. W przypadku zastosowania masy wymagającej użycia taśmy spoinowej, umieść ją precyzyjnie w spoinie, a następnie dociśnij (wtop), aby szczelnie do niej przylegała. Po związaniu pierwszej warstwy, nałóż drugą, a ewentualne nierówności przeszlifuj używając papieru ściernego lub siatki. Masę Rigips Q1 możesz także wykorzystać do szpachlowania naroży i miejsc mocowań, do wypełniania rys i ubytków oraz innych prac remontowych.

Chemia budowlana - RigipsQ2Q3 Kończy front
RigipsQ2Q3 Kończy front

Szpachlowanie a wytrzymałość


Spoinowanie łączeń to podstawowy etap wykańczania płyt. Możesz na nim poprzestać, jeśli np. wykańczasz pomieszczenie gospodarcze i aspekt wizualny nie jest tak ważny, albo płyty mają zostać pokryte płytkami ceramicznymi. Jednak w pozostałych przypadkach, aby uzyskać estetyczne wykończenie – wykonaj kolejne szpachlowanie, które wypełni najmniejsze ubytki i nierówności, wygładzi oraz ujednolici całą powierzchnię.

Chemia budowlana - Rigips GotowaQ2Q3 front
Rigips GotowaQ2Q3 front
Tak przygotowane podłoże będzie stanowić idealną powierzchnię pod malowanie. Na tym etapie warto sięgnąć po polimerową, wykończeniową masę szpachlową Rigips Q2-Q3 Kończy. Możesz ją również zastosować do szpachlowania podłoży mineralnych, jak tynki gipsowe, cementowo-wapienne i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Wzbogacony o polimery skład zapewnia uzyskanie lepszej przyczepności do podłoża nawet w bardzo cienkiej warstwie, zapobiegając jej rozwarstwieniu, co zdecydowanie usprawnia jej rozprowadzanie na powierzchni płyt. Dodatkowo po wyschnięciu można ją łatwo przeszlifowa. Produkt dostępny jest nie tylko w wersji sypkiej, ale również w wariancie Rigips Gotowa Q2-Q3 Kończy, który oszczędza czas, ponieważ jest przygotowany w odpowiedniej konsystencji i nie wymaga rozrabiania z wodą. Co ważne, masa Rigips Gotowa Q2-Q3 Kończy przechowywana w zamkniętym wiaderku nadaje się do ponownego wykorzystania.

O tym musisz pamiętać:


- Sprawdź, czy podłoże jest czyste i suche, wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń.
- Nie używaj zanieczyszczonej wody do rozrobienia masy – to wpływa negatywnie na właściwości produktu.
- Utrzymuj narzędzia w czystości.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu – zbyt niska lub zbyt wysoka osłabia jakość masy szpachlowej.

Autor: Rigips - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Rigips
Nowości z firmy Rigips
Czytelnia firmy Rigips
Poradnik firmy Rigips
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt