chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Nowe „szaty” Starostwa Powiatowego w Pile

Nowe „szaty” Starostwa Powiatowego w Pile

16.03.2022
Mieszkańcy Piły przyznają zgodnie, że odrestaurowany budynek Starostwa Powiatowego w Pile to prawdziwa perełka ich miasta. Niemalże stuletni, niszczejący obiekt po przejściu termomodernizacji odzyskał swój reprezentacyjny charakter, stając się wizytówką wielkopolskiej osady. Efekt doceniło także środowisko architektoniczne, przyznając obiektowi główną nagrodę w konkursie Fasada Roku 2021 w kategorii „budynek po termomodernizacji”. Jak wyglądała droga do celu?

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Aby poznać historię tego – szczególnego na mapie Piły – miejsca musimy przenieść się do 1927 roku. To właśnie wtedy według projektu Ernsta Bohne wniesiono okazały gmach, wybierając na jego lokalizację niezwykle urokliwe miejsce w sąsiedztwie rzeki Gwdy. Obiekt nawiązywał do stylu budowli niemieckich z okresu międzywojennego. Przez lata jego funkcje zmieniały się – początkowo, w latach 1954-1970, mury budynku służyły jako Liceum Pedagogiczne, w którym kształciły się przyszłe wychowawczynie przedszkoli, korzystając także z internatu i stołówki. Obiekt zapewniał także lokum dla nauczycieli. Na początku lat 70. gmach zmienił swoje przeznaczenie, stając się domem dziecka, a 5 lat później został siedzibą władz w nowo utworzonym województwie pilskim. Po reformie administracyjnej w 1999 roku w budynku utworzono Starostwo Powiatowe. Niestety ząb czasu nie oszczędził budowli, której zabytkowa fasada z roku na rok niszczała.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Czas na nowe „szaty”


Sierpień 2020 roku okazał się przełomowy dla pilskiego urzędu. Po latach starań o pozyskanie środków na renowację przez włodarzy miasta, prace ruszyły. Za projekt odpowiadali architekci z Filar Studio Projektu Budowlanego, a nad jego realizacją czuwała firma NOVA TERM Sp. z o.o. Sp.k. Termomodernizacji poddano nie tylko budynek wzniesiony w 1927 roku, ale także znajdujący się w jego sąsiedztwie Urząd Statystyczny. Władze przewidują także rewitalizację terenu znajdującego się w sąsiedztwie gmachu w ramach II etapu projektu "Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim", tworząc przestrzeń rekreacyjną.
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Zakres prac był szeroki – obejmował zarówno działania remontowe na zewnątrz – naprawę uszkodzonych tynków, odnowienie elewacji przy zachowaniu zabytkowych cegieł i sztukaterii, wymianę stolarki okiennej, naprawę dachu i montaż paneli fotowoltaicznych w jego części, remont tarasów i elementu łączącego budowle – jak i wewnątrz gmachu – wymiana instalacji grzewczej i elektrycznej. Na szczególną uwagę zasługuje montaż instalacji oświetleniowej na fasadzie głównego budynku. Dzięki niej zabytkowy gmach co wieczór pokrywa niesamowita iluminacja w barwach narodowych, tworząc efektowne „szaty”.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w budynku Starostwa Powiatowego w Pile to jedna z największych inwestycji, jaką realizowaliśmy. Zabytkowy obiekt, niemalże stuletni, okazał się sporym wyzwaniem budowlanym. Po pierwsze mieliśmy świadomość rangi obiektu, który pełnił rolę reprezentacyjną w Pile, po drugie – chcieliśmy zachować jego historyczny charakter, podkreślając dekoracyjność fasady – mówi Andrzej Cieślik z NOVA TERM Sp. z o.o. Sp.k.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Podkreślić historyczny charakter


Jak wiele można zrobić przez 16 miesięcy? Patrząc na to, jak dziś prezentuje się budynek użyteczności publicznej można śmiało powiedzieć, że czas został efektywnie wykorzystany. Choć nie obyło się bez „trudności”, które często skrywają zabytkowe obiekty.Działaliśmy zarówno wewnątrz – stosowaliśmy iniekcje budowlane, zajmowaliśmy się stolarką okienną, remontowaliśmy poddasze, prowadziliśmy instalacje – jak i na zewnątrz. Niestety elewacja była w bardzo złym stanie, podczas skuwania tynków musieliśmy zmierzyć się z wieloma niespodziewanymi odkryciami, podobnie było z cegłą, która w różnych miejscach pochodziła z innych okresów. Wszystkie bieżące sprawy omawialiśmy razem z włodarzami Starostwa, mogliśmy liczyć także na merytoryczne wsparcie technika z Baumit – osoby doświadczonej w temacie renowacji historycznej. Nie ukrywam, że obok bogatej oferty materiałów przeznaczonych do elewacji był to drugi bardzo ważny powód zaproszenia właśnie tej firmy do współpracy. Mimo że, projekt był wymagający i nietuzinkowy, to mogliśmy liczyć na duże zaangażowanie i pomoc zarówno inwestora, jak i doradcy po stronie producenta materiałów budowlanych. Każdy z nas dołożył do tej termomodernizacji swoją cegiełkę i dziś możemy oglądać prawdziwą perełkę architektoniczną – podsumowuje Andrzej Cieślik z NOVA TERM Sp. z o.o. Sp.k.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Efekt doceniony przez ekspertów


Odnowiony, pokryty biało-czerwoną iluminacją budynek został nagrodzony tytułem Fasada Roku 2021, a teraz walczy w międzynarodowej odsłonie konkursu o miano najpiękniejszej europejskiej realizacji w jednej z sześciu kategorii i tytuł Baumit Life Challenge Award 2022 dla tej jednej najlepszej fasady. Zwycięzców wskaże profesjonalne jury – ich ogłoszenie będzie miało miejsce w maju podczas finałowej gali w Walencji. Zanim to nastąpi, poznamy opinię internautów, którzy każdorazowo tworzą swój własny, niezależny ranking fasad, oceniając kandydatów za pośrednictwem strony www.lifechallenge.baumit.com. Głosowanie rozpoczęło się 7 lutego i potrwa do 17 kwietnia br. Wielkopolski gmach i pozostali nasi reprezentanci potrzebują naszego wsparcia. Do dzieła!

REKLAMA:
Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.2)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Baumit
Nowości z firmy Baumit
Czytelnia firmy Baumit
Poradnik firmy Baumit
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt