chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Płyty styropianowe z deklaracjami środowiskowymi – zrównoważone wyroby dla

Płyty styropianowe z deklaracjami środowiskowymi – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

21.12.2021
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło właśnie cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe członków PSPS deklaracji środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem ITB EKO Przyjazny wyrób. Przeprowadzone badania i wydane na ich podstawie stwierdzenia potwierdzają, że płyty styropianowe redukują emisję CO2 i zapotrzebowanie budynków na energię, są bezpieczne dla zdrowia pod kątem emisji pyłu PM 2.5 i PM 10 podczas montażu oraz emisji lotnych związków podczas użytkowania ocieplonego budynku, nie emitują formaldehydu oraz podlegają recyklingowi.


Celem badań i analiz przeprowadzonych przez Zakład Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie było opracowanie kompleksowej oceny płyt styropianowych stosowanych w budownictwie w zakresie oddziaływania na otoczenie, w tym środowisko oraz zdrowie wykonawców ociepleń i użytkowników ocieplonych budynków. Projekt obejmował analizę danych i ocenę wyrobu w zakresie wymaganym normą PN-EN 15804+A1 do opracowania Deklaracji Środowiskowej Produktu Typu III (EPD - Environmental Product Declaration), opracowanie Deklaracji Środowiskowej Typu II w tym weryfikację stwierdzeń środowiskowych zgodnie z normą PN-EN ISO 14021:2016 opracowanych na bazie analiz oraz wyników badań przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych i polowych.

Chemia budowlana - Świadectwa deklaracji środowiskowych PSPS
Świadectwa deklaracji środowiskowych PSPS
Chemia budowlana - Świadectwa deklaracji środowiskowych PSPS
Świadectwa deklaracji środowiskowych PSPS

Deklaracje środowiskowe, jako informacja o środowiskowych cechach wyrobów budowlanych są jednym z kluczowych narzędzi zrównoważonego budownictwa. Ich stosowanie zapewnia nabywcom możliwość oceny wyrobów budowlanych nie tylko pod kątem istotnych w danym zastosowaniu właściwości technicznych, ale również istotnych aspektów oddziaływania na otoczenie.

Wdrażanie deklaracji środowiskowych produktów jako narzędzia oceny zrównoważonego wykorzystania zasobów oraz wpływu wyrobów i obiektów budowlanych na środowisko rekomenduje Rozporządzenie CPR. Zgodnie z nim obiekty budowlane powinny być projektowane, konstruowane i budowane z uwzględnieniem między innymi zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych, możliwości zastosowania materiałów pochodzących z recyklingu, a także materiałów poddających się recyklingowi.

REKLAMA:


Rosnące wymagania stawiane budynkom i budownictwu w obszarze środowiska oraz proces transformacji przed jakim w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju stoi budownictwo, sprzyjają działaniom na rzecz poprawy świadomości odbiorców wyrobów budowlanych. Polska jest największym w Europie rynkiem ociepleń wykonywanych z wykorzystaniem płyt styropianowych, więc potrzeba aktywności naszej branży w tym obszarze wynika również z oczywistej roli płyt styropianowych w tym procesie. Informacje zawarte w deklaracjach naszych produktów, opracowane przez obiektywną zewnętrzną jednostkę certyfikującą, pozwolą jeszcze bardziej czytelnie wykazywać z czego wynika pozycja płyt styropianowych w ociepleniach budynków oraz ich przewaga nad wyrobami konkurencji – wskazał Prezes Zarządu PSPS Kamil Kiejna.

Chemia budowlana - Prezes Zarządu PSPS Kamil Kiejna i dr hab. inż. Michał Piasecki (ITB) fot: PSPS
Prezes Zarządu PSPS Kamil Kiejna i dr hab. inż. Michał Piasecki (ITB) fot: PSPS
Chemia budowlana - Prezes Zarządu PSPS Kamil Kiejna i dr hab. inż. Michał Piasecki (ITB) fot: PSPS
Prezes Zarządu PSPS Kamil Kiejna i dr hab. inż. Michał Piasecki (ITB) fot: PSPS

Deklaracja Środowiskowa III typu (EPD – Environmental Product Declaration), wydawana jest zgodnie z zasadami określonymi wg normy PN-EN ISO 14025 oraz normy PN-EN 15804+A1. Dokument szczegółowo opisuje oddziaływanie produktu na środowisko podczas całego cyklu życia wyrobu (LCA) – od pozyskania surowców, przez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu, analizując energochłonność procesu produkcji, zużycie wody oraz ilości i właściwości wytwarzanych odpadów.

Deklaracje środowiskowe II typu oraz towarzyszące im stwierdzenia środowiskowe z oznakowaniem ITB-EKO Przyjazny wyrób, wydawane są zgodnie z zasadami określonymi dla deklaracji środowiskowych II typu określonymi w normie PN-EN ISO 14021, po ich weryfikacji przez niezależną jednostkę (ITB).

Fot. Znak graficzny ITB EKO Przyjazny Wyrób ze stwierdzeniami środowiskowymi PSPS
Oba wydane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie dokumenty potwierdzają, że płyty styropianowe są produktem korzystnie wpływającym na środowisko oraz przyjaznym dla ludzi.

W piątek 17 grudnia świadectwa deklaracji II i III typu z rąk prowadzącego projekt badawczy eksperta Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska ITB dr hab. inż. Michała Piaseckiego – profesora Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, oficjalnie odebrał prezes zarządu PSPS Kamil Kiejna.

Przeprowadzona ocena właściwości i wpływu produkowanych przez naszą branżę wyrobów na środowisko, ich wkładu w poprawę efektywności energetycznej budynków oraz ograniczenie emisji CO2, przy jednoczesnym braku negatywnego wpływu na zdrowie i bezpieczeństwo wykonawców ociepleń, a w fazie użytkowania budynku – na jakość powietrza wewnętrznego i zdrowie jego użytkowników, pozycjonuje płyty styropianowe jako najbezpieczniejszy i najbardziej przyjazny pośród dostępnych dziś i powszechnie stosowanych wyrobów do termoizolacji budynków – podsumował Kamil Kiejna.

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy
Nowości z firmy
Czytelnia firmy
Poradnik firmy
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt