chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » 40 pustułek opuściło cementownie CEMEX w 2021 roku

40 pustułek opuściło cementownie CEMEX w 2021 roku

07.12.2021
Troska o środowisko naturalne i bioróżnorodność jest ważnym elementem strategii CEMEX Polska. Właśnie dlatego firma w swoich cementowniach w Chełmie i Rudnikach, na terenie których stwierdzono obecność pustułki, prowadzi projekt wspierający populację tego chronionego gatunku. Po zakończonym sezonie 2021, CEMEX dzieli się wynikami prac pod okiem doświadczonych ornitologów.

Chemia budowlana - Fot. Cemex
Fot. Cemex
Pustułka (Falco tinnunculus), jest niewielkim sokołem objętym w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, a zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska wymaga dodatkowo ochrony czynnej, czyli pomocy ze strony człowieka. Zaniepokojenie spadającą liczebnością Falco tinnunculus w Polsce potwierdzają również ornitolodzy-pasjonaci z gdańskiego Stowarzyszenia dla Pustułek i Jerzyków, którzy na zaproszenie CEMEX Polska przeprowadzili w tym roku badania pustułek w zakładach należących do firmy.

Jednym z najistotniejszych powodów zmniejszenia liczebności pustułki jest brak odpowiednich miejsc gniazdowania. By wspomóc populację tego gatunku, CEMEX Polska zamontował w swoich cementowniach w Chełmie i Rudnikach specjalne budki lęgowe. Te sztuczne miejsca gniazdowania nie tylko umożliwiają ptakom coroczne złożenie jaj, lecz dzięki swojej budowie zapewniają im również bezpieczeństwo.
REKLAMA:


- Prowadzony od 10 lat przez CEMEX Polska projekt ochrony pustułki przyczynił się do wyklucia szacunkowo aż 200 młodych ptaków. – mówi Monika Wosik, Dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska. – W tym roku dołączyło do nich 40 kolejnych osobników, 25 w Chełmie i 15 w Rudnikach – dodaje.

W ramach prowadzonego w 2021 roku projektu badania ekologii pustułki, CEMEX zdecydował się na zaobrączkowanie jedenastu piskląt, a także na założenie jednemu z ptaków nadajnika GPS, który pozwala pozyskać większą ilość danych niż tradycyjne obrączki ornitologiczne. Pustułka o kodzie obrączki 13Y, która w ramach przeprowadzonego przez CEMEX konkursu, zyskała imię Aurora, przez ponad dwa miesiące była monitorowana za pomocą specjalnej aplikacji. W tym czasie pokonała aż półtora tysiąca kilometrów. Długość trasy jak na około trzymiesięcznego ptaka wydaje się imponująca. Aurora pod koniec czerwca opuściła Chełm, by migrując przez województwo mazowieckie i podlaskie, udać się na Białoruś, skąd zdecydowała się wrócić na Lubelszczyznę. Niestety nie udało jej się ponownie dotrzeć do cementowni, w której przyszła na świat, ponieważ jak większość młodych przedstawicieli tego gatunku zginęła. Przeżywalność pustułek w pierwszym roku życia ocenia się zaledwie na 20-50%. Te wysoko niepokojące dane potwierdzają, jak ważne są wszelkie działania podejmowane w celu ochrony tego gatunku.

Sezon 2021 był bardzo udany, zarówno jeżeli chodzi o ilość ptaków, które przyszły na świat w zakładach CEMEX, jak i o zakres danych, które udało się o nich uzyskać. Obecnie pustułki opuściły budki lęgowe w cementowniach i powrócą do nich dopiero w marcu. Firma jednak już przygotowuje się na kolejny rok, w trakcie którego planuje dalsze działania w ramach prowadzonego projektu. Tymczasem szczegółowe informacje o minionym sezonie lęgowym wraz ze zdjęciami zakładowych pustułek można oglądać na stronie internetowej https://www.cemex.pl/ochrona-pustulek.
Autor: Cemex - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Cemex
Nowości z firmy Cemex
Czytelnia firmy Cemex
Poradnik firmy Cemex
Copyright 2022 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt