chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Spokojny dom bez hałasów. Rozwiązania akustyczne dla podłóg

Spokojny dom bez hałasów. Rozwiązania akustyczne dla podłóg

27.08.2021
Dźwięki mają dla nas ogromne znaczenie. Ulubiona muzyka potrafi skutecznie poprawić samopoczucie, z kolei nieprzyjemne i głośne dźwięki mogą być powodem niepokoju czy stresu, utrudniając wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z nimi w domu, czyli miejscu, które powinno kojarzyć się z komfortem oraz bezpieczeństwem.

Chemia budowlana - Fot. Weber Saint-Gobain
Fot. Weber Saint-Gobain

Ograniczenie natężenia przenoszonych w domu dźwięków, a tym samym poprawa komfortu akustycznego, jest możliwe. Wystarczy zastosować odpowiednie rozwiązania i produkty. Jednak wbrew pozorom prace nie powinny ograniczyć się wyłącznie do zabezpieczenia ścian. Ogromne znaczenie dla stworzenia komfortu akustycznego – z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy – mają podłogi.

Dwa rodzaje dźwięków


Pod kątem izolacyjności akustycznej budynków dźwięki dzielimy na dwa rodzaje. Pierwsze z nich – odgłosy przejeżdżających na zewnątrz samochodów, płacz dziecka czy głośno słuchana muzyka – przenoszone są drogą powietrzną. Z kolei dźwięki uderzeniowe – które powstają na skutek przesuwania krzeseł, upadania przedmiotów czy zabaw z piłką – przekazywane są przez elementy konstrukcyjne budynku.

REKLAMA:


Pływająca i cicha podłoga


Rozwiązaniem, które pozwala na efektywną izolację akustyczną, są podłogi pływające. Swoją nazwę zawdzięczają specjalnemu sposobowi montażu, dzięki któremu są odseparowane od konstrukcji poprzez ułożenie materiału elastycznego na stropie. – Dzięki zastosowaniu podłogi pływającej, powstające w danym pomieszczeniu dźwięki uderzeniowe nie przenoszą się dalej na sztywne konstrukcje stropu, ścian, słupów czy sąsiadujących części budynku. Należy jednak pamiętać o oddylatowaniu, czyli oddzieleniu warstwy dociskowej od konstrukcji budynku materiałem elastycznym, np. paskami do dylatacji z wełny mineralnej ISOVER Twist. Prawidłowo wykonana podłoga poprawi izolacyjność – zarówno od dźwięków powietrznych, jak i uderzeniowych, a co za tym idzie, pozwoli osiągnąć większy komfort akustyczny – tłumaczy Wiktoria Żaczek, ekspert ISOVER.

Gotowe i sprawdzone zestawy


Do wykonania podłogi pływającej rekomenduje się gotowe zestawy, gdzie zastosowane produkty zostały zweryfikowane pod kątem efektywnego współdziałania, dzięki czemu cechują się skuteczną izolacją akustyczną. Do takich rozwiązań należy system Multifloor marek ISOVER i WEBER. Jako warstwę akustyczną wykorzystuje on wełnę szklaną ISOVER TDPT. Dzięki jednemu z najlepszych parametrów sztywności dynamicznej na rynku, produkt charakteryzuje się znakomitym tłumieniem dźwięków uderzeniowych, wpływając znacząco na komfort użytkowania obiektu. Wełna ISOVER TDPT w systemie Multifloor może być zastosowana z jednym z trzech różnych wariantów podkładów podłogowych. Pierwszym z nich jest weber.floor 4310. To cementowy, samopoziomujący podkład wzmocniony włóknami polipropylenowymi o szerokim zakresie grubości, dzięki czemu możemy wykonać nim zarówno cienką, 20mm wylewkę, jak i grubą, 50-mm warstwę jastrychu. Co ważne, charakteryzuje się on wysoką wytrzymałością, jest również odporny na ruch mebli na kółkach.

Wełnę ISOVER TDPT, po ułożeniu zabezpieczającej szczelnej warstwy rozdzielającej – np. folią ISOVER Stopair 1104, można zastosować również z błyskawiczną posadzką cementową - weber.floor RAPID. W przypadku izolacji akustycznych grubość warstwy powinna wynosić od 35 do 100 mm, a otrzymana wylewka jest wysoce wytrzymała. Ważne jest również szerokie zastosowanie – podkład może zostać przykryty m.in. płytkami ceramicznymi, kamiennymi, wykładzinami dywanowymi czy też panelami. Plusem jest tu bardzo szybkie tempo prac wykończeniowych, bo płytki można układać już po 24 godz. od aplikacji jastrychu.

Do stworzenia podłogi pływającej w systemie Multifloor rekomendowane jest ponadto połączenie wełny mineralnej ISOVER z produktem o wysokiej wytrzymałości - weberfloor 1000 PLUS o grubości układania od 40 do 100 mm. Jastrych wiąże i wysycha tak szybko, że po 48 godz. możemy układać płytki podłogowe. – Podłoga to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych w obiekcie. Musi umożliwiać nam przemieszczanie się, a także chronić przed zimnem, wilgocią i hałasem. Jednocześnie prace związane z tym elementem należą do tzw. robót ulegających zakryciu i przestają być widoczne po realizacji kolejnych etapów, np. pokrycia podkładu panelami. Błędy wykonawcze czy zastosowanie produktów wątpliwej jakości mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie, a co gorsza, spowodować konieczność wymiany również innych elementów, generując dodatkowe koszty – mówi Krzysztof Burza, ekspert WEBER.

Solidne i ciche


Połączenie specjalnych technologii wraz z dedykowanymi im produktami to skuteczny sposób na to, by osiągnąć zadowalające warunki akustyczne. Tylko takie zapewniają mieszkańcom komfort, spokój oraz poczucie bezpieczeństwa.

Autor: weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy weber
Nowości z firmy weber
Czytelnia firmy weber
Poradnik firmy weber
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt