chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Zadbana elewacja na wyciągnięcie ręki

Zadbana elewacja na wyciągnięcie ręki

21.07.2021
Elewacja jest dekoracją domu i sprawia, że zyskuje on na oryginalności. Pełni również funkcję ochronną. Zabezpieczenie jej przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych i utrzymanie w dobrym stanie wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na bezpieczeństwo mieszkańców i stan techniczny konstrukcji.

Chemia budowlana - Fot. Jurga
Fot. Jurga

Co wpływa na długowieczność elewacji na budynku?


Chcąc cieszyć się długowieczną, funkcjonalną i zadbaną elewacją warto zadbać o kilka czynników. Pozytywny wpływ ma na nią między innymi prawidłowy montaż warstwy ocieplenia. Cały układ należy zamocować na osuszonej i oczyszczonej powierzchni. Mur powinien być równy i wykonany z materiału o wysokim współczynniku paroprzepuszczalności. Jedną z możliwości jest wybór bloczków z naturalnych surowców, które ułatwią utrzymanie stabilnej temperatury wewnątrz budynku.

Czyszczenie elewacji


Częstotliwość czyszczenia elewacji dopasowujemy do rodzaju materiału, z którego jest wykonana oraz jej skłonności do zabrudzeń. Obserwujemy ściany, zwracając uwagę na zmianę koloru, obecność mchów czy glonów oraz na widoczne na nich zabrudzenia. Nie ma dobrego sposobu na całkowite zabezpieczenie elewacji przed zanieczyszczeniami, głównie ze względu na fakturę tynku i nieustanne działanie czynników atmosferycznych. Jednak okresowe mycie ścian za pomocą wody z dodatkiem profesjonalnego środka, poradzi sobie z każdym zabrudzeniem.
Chemia budowlana - Fot. Jurga
Fot. Jurga

Niewielkie zabrudzenia na elewacji


Kurz, piasek, brud czy czarny osad na elewacji z łatwością można usunąć parą lub wodą pod dużym ciśnieniem. Najlepiej użyć do tego myjki ciśnieniowej, która pozwoli łatwo dosięgnąć do wyższych partii fasady. Do wody warto również dodać detergent przeznaczony do mycia fasad. Im bardziej uciążliwe będzie zabrudzenie, tym cieplejszej wody należy użyć. Przed rozpoczęciem czyszczenia na małym fragmencie sprawdza się, czy woda ma odpowiednią temperaturę, tak aby nie odbarwiła ściany i nie odkształciła struktury tynku. Podczas mycia pojedynczych zanieczyszczeń można również użyć szczotki z miękkiego drutu.

Jasne naloty na elewacji klinkierowej


Mowa o wykwitach. Biały nalot pojawia się na skutek rozpuszczania soli zawartej w zaprawie lub klinkierze. Jeśli warstwa jest cienka, wystarczy usunąć nalot na sucho za pomocą gąbki czy twardej szczotki lub na mokro z użyciem wody pod ciśnieniem bądź mokrej szmatki. Gdy te zabiegi okażą się bezskuteczne, konieczne jest użycie profesjonalnych środków czyszczących. Przykładem takiego preparatu jest CLEANER BR marki Jurga. To specjalny środek przeznaczony nie tylko do usuwania wykwitów wapiennych i solnych, ale również zabrudzeń gipsowych cementowych, sadzy, nalotów z kamienia wodnego oraz lekkich rdzawych plam. Czyści szybko i skutecznie, przywracając naturalną strukturę powierzchni. Produkt jest uniwersalny i można go aplikować na większość mineralnych powierzchni budowlanych takich jak cegły, płytki czy kamień.

REKLAMA:

Mchy i porosty na elewacji


Fasady charakteryzują się świetnymi warunkami do rozwoju glonów, porostów i mchów, dlatego często pojawiają się na nich zielone wykwity. Na ich występowanie są szczególnie narażone budynki zacienione, a także te znajdujące się w terenach, gdzie panuje wysoka wilgotność. Wykwity likwiduje się poprzez umycie ścian myjką ciśnieniową, a następnie zastosowanie specjalnego środka do usuwania zabrudzeń mikrobiologicznych. W tym zadaniu świetnie sprawdzi się MOSSPROOF. Pozwala on na szybkie usunięcie zielonych nalotów, które nie tylko szpecą elewację, ale są również zagrożeniem dla jej stanu technicznego. Co więcej, środek nie wpływa negatywnie na czyszczoną powierzchnię – nie zmienia jej struktury i wyglądu. Nie zawiera również chloru, dzięki czemu nie powoduje korozji materiałów, na których został zastosowany.
Chemia budowlana - Fot. Jurga
Fot. Jurga

Impregnacja elewacji


Po wyczyszczeniu elewacji należy odpowiednio ją zaimpregnować. W tym celu można użyć preparatów przeznaczonych do konkretnego typu powierzchni lub zdecydować się na uniwersalny produkt np. środek do impregnacji elewacji wcześniej wspomnianej marki Jurga. Można go wykorzystać do impregnacji fasad wykonanych z tynków mineralnych, kamienia naturalnego, klinkieru czy betonu. Jego zastosowanie nadaje powierzchniom właściwości hydrofobowe, chroni je przed wnikaniem wilgoci i uszkodzeniami wywołanymi przez zamarzającą wodę. Dodatkowo preparat tworzy na powierzchni powłokę ochronną, która ułatwia czyszczenie i ogranicza powstawanie wykwitów. Impregnacja elewacji pozwoli dłużej zachować fasadę w czystości, a jednocześnie zabezpieczy ją przed niszczeniem.

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Wiadomości powiązane
Targi
Nagrody
Rankingi
Kampanie
Inwestycje
Festyny
Certyfikaty
Ogłoszenia
Szkolenia
Konkursy
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt