chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Sezon na elewacje – sprawdź, dlaczego właśnie teraz warto pomyśleć o

Sezon na elewacje – sprawdź, dlaczego właśnie teraz warto pomyśleć o termomodernizacji

22.06.2021
O ocieplaniu budynku raczej nie myślimy, kiedy za oknem mamy dodatnią temperaturę i upały, a to błąd. Warto już teraz rozpocząć pracę nad termomodernizacją budynku, aby zdążyć z nią przed pierwszymi chłodniejszymi dniami. Zanim rozpoczniemy jednak zmianę elewacji, należy rozważyć kilka kwestii. Ustalenie dokładnego terminu rozpoczęcia prac, przeanalizowanie, czy rzeczywiście elewacja budynku wymaga remontu, wybranie odpowiedniego systemu ocieplenia i sprawdzonego specjalisty… Podpowiadamy, jak to zrobić!

Chemia budowlana - Fot. Caparol
Fot. Caparol

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest elewacja naszego budynku, nie tylko ze względów wizualnych, ale także finansowych. W nieocieplonym domu do 40% ciepła może uciekać przez ściany. Minimalizując straty ciepła, można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i jednocześnie lepiej ochronić budynek przed czynnikami zewnętrznymi tj. wiatr, deszcze czy słońce.

Ocieplenie domu kojarzy się głównie z zapewnieniem komfortu cieplnego w trakcie chłodniejszych, jesienno-zimowych dni. Właściwa termoizolacja budynku oprócz tego, że zabezpiecza dom przed utratą ciepła zimą, jednocześnie chroni budynek przed nagrzewaniem się latem. Dzięki temu, gdy jest ciepło, nie trzeba korzystać z wiatraków czy klimatyzacji. Oszczędzamy tym samym zużycie energii. Odpowiednie ocieplenie budynku minimalizuje także ryzyko powstawania wilgoci i niebezpiecznych dla naszego zdrowia pleśni wewnątrz domu.
REKLAMA:


Kiedy rozpocząć remont elewacji?


Często podczas zimy zaczynamy myśleć o dociepleniu budynku. Niestety, chłodna pora roku nie jest odpowiednia na prace termomodernizacyjne. Silny wiatr, mróz, częste opady deszczu czy śniegu, a także duże wahania temperatur negatywnie wpływają na wykonywanie takich prac.

Co ważne, przy termomodernizacji często używa się wody, która w ujemnych temperaturach może doprowadzić do zniszczenia materiałów. Z kolei wysoka temperatura powyżej 25℃ może zaburzać proces wiązania tynku czy kleju. Zaburzenie tego procesu może negatywnie wpływać również na przyczepność do podłoża lub wytrzymałość poszczególnych elementów systemu ocieplenia.

Dlatego termomodernizację najlepiej zaplanować na wiosnę lub ciepłe letnie dni, gdy temperatura oscyluje w przedziale 5-25℃. Dzięki temu wszystkie wykorzystywane materiały będą miały zapewnione deklarowane parametry.

Co powinno zwrócić uwagę właściciela budynku?


Warto pamiętać, aby przynajmniej raz w roku sprawdzić stan elewacji. Szczególnie gdy budynek znajduje się w okolicach rzek, stawów, terenów leśnych lub blisko szklaków komunikacyjnych. Na stan elewacji ma też wpływ teren, na którym stoi budynek, oraz jego orientacja geograficzna, czyli nasłonecznienie poszczególnych ścian. Bardzo często jedną z oznak konieczności remontu elewacji jest odpadający tynk czy pojawienie się glonów i pleśni. Różnego rodzaju zwilgocenia to również sygnał, że pora odpowiednio zareagować.

Elewacja zawsze jest narażona na działanie warunków atmosferycznych, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe zabezpieczenie. Do elewacji rekomendowane są produkty Caparol – tynki i farby ThermoSan oparte na nanotechnologii NQG. Zapewniają wysoką wodoodporność, mocne połączenie z podłożem oraz wysoką paroprzepuszczalność. Chronią przed pojawianiem się grzybów, pleśni i zabrudzeń oraz dają gwarancję trwałości koloru. W przypadku elewacji porośniętej glonami warto zastosować produkty do renowacji takie jak Capatox, aby zdezynfekować powierzchnię oraz farbę Muresko chroniącą przed rozwojem grzybów.

Jak rozpoznać dobrego specjalistę?


Użycie wysokiej jakości produktów jest ważne, ale równie ważne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Samodzielne wykonywanie prac przy elewacji może przyczyniać się do powstawania uszkodzeń, rys, a nawet pęknięć. Jeśli korzystamy z usług profesjonalistów, nie tylko mamy pewność indywidualnego podejścia, ale także zaoszczędzamy czas i pieniądze na ewentualnych poprawkach i błędach osób, które nie posiadają wystarczającej wiedzy.
Przeczytaj również: Elewacja jak wizytówka
Jak rozpoznać dobrego specjalistę? W pierwszej kolejności sprawdź referencje od poprzednich klientów i wcześniej wykonane prace danego eksperta. Warto opierać się też na poleceniach znajomych. Jeśli nie masz takich informacji, zdecyduj się na osobę polecaną przez producenta systemu ociepleń, którym chcesz wykonać termomodernizację. Firma Caparol oferuje kontakt do wykonawców, którzy gwarantują poprawnie wykonanie wszelkich prac remontowo-budowlanych w szybkim terminie.

Należy pamiętać, że dobry specjalista nie wykonuje wyceny przez telefon. Do oceny niezbędnych działań potrzebna jest wizyta na budowie, w której skład wchodzi m.in. ocena stanu i wielkości budynku, położenia i zakresu prac. Przed rozpoczęciem prac fachowiec powinien sprawdzić też geometrię ścian. Jeżeli remontujemy istniejące już ocieplenie, istotne jest też zweryfikowanie jego stanu, najlepiej w kilku miejscach budynku. W pierwszej kolejności należy sprawdzić przyczepność tynku do warstwy zbrojonej.

Dzięki wyborowi dobrego profesjonalisty i sprawdzonego systemu ociepleń możemy zyskać trwałość na lata, wysoką estetykę oraz optymalizację kosztów wykonania. Więcej informacji o termomodernizacji znajdziesz na stronie Caparol w zakładce Sezon na elewacje: https://www.caparol.pl/sezon-na-elewacje.

Autor: Caparol - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Caparol
Nowości z firmy Caparol
Czytelnia firmy Caparol
Poradnik firmy Caparol
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt