chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » AkzoNobel zrealizował cel, czyli osiągnął wzrost wskaźnika ROS o 15% do 2020 r. i

AkzoNobel zrealizował cel, czyli osiągnął wzrost wskaźnika ROS o 15% do 2020 r. i kontynuował dynamiczny rozwój w IV kwartale, z 6% wzrostem przychodów

17.02.2021
Ważne wydarzenia w 2020 roku:

• ROS (zwrot ze sprzedaży) na poziomie 15,0%, bez nieprzypisanych kosztów1, i realizacja celu 15% do 2020 r.
• ROI (zwrot z inwestycji) bez nieprzypisanych kosztów2 wzrósł do 20,6%, przekraczając cel przyjęty na 2020 r.
• 243 mln EUR oszczędności kosztowych, z czego 115 mln EUR to oszczędności strukturalne
• Znaczący wzrost środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej do 1 220 mln EUR
• Odkup akcji własnych w kwocie 545 mln EUR w 2020 r.
• Ogłoszono wykup akcji o wartości 1 mld EUR, proces zostanie zakończony w pierwszym kwartale 2022 r.
• Ostateczna proponowana dywidenda w kwocie 1,52 EUR (2019 r.: 1,49 EUR) na jedną akcję

Ważne wydarzenia w czwartym kwartale 2020 r.:


• Mocny 6-proc. wzrost w ujęciu ilościowym; drugi z rzędu kwartał wzrostu wolumenów
• ROS (wskaźnik rentowności sprzedaży), po wyłączeniu nieprzypisanych kosztów, wzrósł do 15,3% (w 2019 r.: 11,0%) za sprawą skutecznego zarządzania marżami i redukcji kosztów
• Łączne oszczędności przyniosły 34 mln EUR, z czego 25 mln EUR stanowiły oszczędności związane z inicjatywami transformacyjnymi
• W IV kw. 2020 r. ogłoszono nabycie Titan Paints w Hiszpanii i sfinalizowano przejęcie New Nautical Coatings

Komentarz Thierry’ego Vanlanckera, CEO AkzoNobel:


„Nasze wyniki za 2020 r. pokazują wyraźną poprawę efektywności w stosunku do pierwszej fazy procesu transformacji. Mimo przeciwności spowodowanych przez COVID-19 sprostaliśmy wyzwaniu i zrealizowaliśmy nasz cel „15 by 20”, osiągając 15% zwrotu ze sprzedaży i ponad 20-proc. zwrot z inwestycji.

Nieustannie troszczyliśmy się o naszych klientów, a każdy pracownik AkzoNobel zasługuje na najwyższe uznanie za wysiłek i zaangażowanie, zwłaszcza w tak trudnym roku. Obecnie od dwóch kwartałów notujemy wzrost, ogłosiliśmy także nasz plan przejęć, obejmujący Titan Paints w Hiszpanii i New Nautical Coatings w USA. Usprawniliśmy systemy i procesy oraz położyliśmy większy nacisk na nasz wiodący w branży ekosystem innowacji Paint the Future. Przyspieszyliśmy również wdrażanie strategii People. Planet. Paint. – czyli naszego podejścia do zrównoważonego rozwoju i zostaliśmy uznani na podstawie kluczowych wskaźników za lidera w branży farb i lakierów.

Co jest niezwykle ekscytujące, jesteśmy dopiero w połowie realizacji naszego programu transformacji, którego celem jest odzyskanie pozycji lidera w naszej branży. Strategia Grow & Deliver to drugi etap naszej podróży – rozpoczętej w 2017 r. – która ma doprowadzić do podwojenia zysków AkzoNobel.”

Najświeższe wiadomości
Klienci zyskali nowe możliwości


Producenci okien mogą teraz zwiększyć efektywność i równowagę swoich procesów produkcyjnych dzięki naszemu nowemu szybkoschnącemu produktowi. Gama RUBBOL 100% UV do zastosowań zewnętrznych w ramach oferty lakierów do drewna Sikkens to pierwszy produkt tego rodzaju, który pozwala skrócić czas schnięcia nawet o 16 godzin. Oznacza to duże oszczędności dzięki skróceniu czasu produkcji i zmniejszeniu zużycia energii, przy zachowaniu najlepszych parametrów.

Większe ambicje w obszarze zrównoważonego rozwoju


W ramach planu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o połowę do 2030 r. zamontowaliśmy ostatnio kilka tysięcy paneli słonecznych w naszych dwóch zakładach znajdujących się na dwóch kontynentach. Dwa najnowsze projekty zrealizowaliśmy w mieście Garcia, w Meksyku – gdzie zainstalowano 1 650 paneli słonecznych – oraz w Barcelonie, w Hiszpanii, gdzie jeszcze trwają prace przy montażu 1 600 paneli dachowych. W ramach inicjatywy People. Planet. Paint. chcemy zmniejszyć nasze zużycie energii o 30% i zwiększyć udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 100%.

Nowa biofarba to powiew świeżego powietrza


W Wietnamie wprowadziliśmy nową farbę do malowania ścian na bazie ekologicznej. Dulux Better Living Air Clean BioBased powstała z wykorzystaniem technologii Pure Air. Zawiera naturalne składniki, takie jak np. bambusowy węgiel drzewny, które znacząco poprawią jakość życia.

Najbardziej kolorowy samolot w Ameryce Południowej


W Brazylii nasza marka Coral we współpracy z koleżankami i kolegami z Aerospace Coatings pomogła stworzyć najbardziej kolorowy samolot w Ameryce Południowej. Wspólnie z Azul Airlines i Embraerem oddali oni w ten sposób hołd arze modrej, narodowemu symbolowi Brazylii. Wzór zawiera 58 kolorów, z których połowę przygotowano specjalnie na potrzeby tego projektu.

W 2021 r. konkurs dla startupów Paint the Future odbędzie się w Chinach


Chcąc wzmocnić relacje ze startupami na kluczowym rynku działalności, w marcu 2021 r. AkzoNobel zamierza uruchomić kolejny konkurs dla startupów na szczeblu regionalnym w Chinach. Konkurs łączy w sobie wiele programów dla startupów, środowisk akademickich, instytutów badawczych i dostawców, w ramach których mają oni wspólnymi siłami prowadzić testy, uruchomić i skalować przełomowe rozwiązania we współpracy z AkzoNobel. Po raz pierwszy firma zorganizowała konkurs Paint the Future w 2019 r. Był on równocześnie pionierskim w branży globalnym konkursem dla startupów. W 2020 r. w Brazylii firma zorganizowała pierwszy konkurs dla startupów na szczeblu regionalnym, a teraz chce rzucić wyzwanie startupom w Chinach – w kraju, który znany jest z innowacji technologicznych.

Niezliczone możliwości dzięki przełomowi w zastosowaniu biomasy


Przełomowa innowacja, która obejmuje bardziej zrównoważoną metodę wytarzania żywic, została odkryta dzięki współpracy AkzoNobel i Dutch Advanced Research Center Chemical Building Blocks Consortium (ARC CBBC). Nowy proces przewiduje wykorzystanie biologicznych monomerów do produkcji żywic. Jest to część naszego podejścia do innowacji, które obejmuje współdziałanie ze startupami, uczelniami, instytutami badawczymi i dostawcami w celu testowania, wprowadzania i dostosowywania rewolucyjnych rozwiązań.

Perspektywy w 2021 r.:


AkzoNobel chce rosnąć co najmniej w tym samym tempie, co jego rynki. Chociaż trendy w poszczególnych regionach i segmentach są zróżnicowane i spodziewany jest wzrost cen surowców, AkzoNobel realizuje programy zarządzania marżami i redukcji kosztów, by osiągnąć wzrost rentowności sprzedaży o 50 punktów bazowych. Spółka chce osiągnąć docelowy wskaźnik dźwigni finansowej na poziomie 1-2-krotności długu netto/EBITDA i zobowiązuje się do utrzymania dobrego ratingu kredytowego na poziomie inwestycyjnym.
Autor: Akzo Nobel Decorative Paints - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Akzo Nobel
Nowości z firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Czytelnia firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Poradnik firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt