chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » 2020 – kolejny rok wzrostów w branży farb dekoracyjnych w Polsce

2020 – kolejny rok wzrostów w branży farb dekoracyjnych w Polsce

09.02.2021
Branża farb ma powody do zadowolenia. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych – stanowiących największy segment rynku – wzrosła r/r o 6,2%, do ponad 2,33 mld PLN w 2020 r*. Dynamika ta była więc wyższa w porównaniu z rokiem 2019, kiedy wynosiła 4,3%. W czasie pierwszego lockdownu Polacy chętnie rozpoczynali remonty. Drugi kw. 2020 mierzony r/r to wzrost aż o 14%. Zwiększył się także wolumen sprzedanych farb liczony w litrach – o 3.4 % w 2020 (-1.6% w 2019). Jednocześnie utrzymuje się trend rosnącej premiumizacji i marżowości farb dekoracyjnych.

Na wyniki branży farb dekoracyjnych w Polsce w roku 2020 wpłynęły dwa współistniejące czynniki. Po pierwsze – w czasie lockdownu Polacy chętniej decydowali się na remonty mieszkań i domów. Po drugie – decyzja rządu o pozostawieniu otwartych marketów budowalnych umożliwiła dokonanie niezbędnych zakupów. I to właśnie produkty DIY (z ang. do-it-yourself) sprzedawały się najlepiej. Jednocześnie należy zauważyć, że pomimo zawirowań na całym rynku, pandemia w stosunkowo niewielkim stopniu odbiła się na budownictwie. Problemy odnotowały natomiast kategorie farb dla przemysłu czy automotive.

REKLAMA:

- Wyzwaniem dla farb dekoracyjnych może okazać się rok 2021 oraz kolejne lata. Spodziewamy się korekty. W zeszłym roku zamknięcie w domach przyspieszyło decyzje o remontach, w tym roku raczej już tak nie będzie – komentuje Bartłomiej Ślązak, dyrektor Zarządzający PZPFiK. - Zatem być może wolumen spadnie, ale sądzę, że utrzyma się trend premiumizacji, czyli kupowania produktów z wyżej półki. Ilościowo więc możemy się spodziewać spadku, ale wartościowo – wzrostu – dodaje.
Chemia budowlana - 2020 – kolejny rok wzrostów w branży farb dekoracyjnych w Polsce

Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych w Polsce w latach 2014 – 2020 – dane szacunkowe PZPFiK

*Dane pochodzą z panelu badawczego sell-in prowadzonego przez PZPFiK i GFK Polonia.


(Oceń ten artykuł):
(4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Wiadomości powiązane
Targi
Nagrody
Rankingi
Kampanie
Inwestycje
Festyny
Certyfikaty
Ogłoszenia
Szkolenia
Konkursy
Copyright 2022 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt