chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » RYNEK DYSTRYBUCJI MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH W 2020 R.

RYNEK DYSTRYBUCJI MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH W 2020 R.

27.11.2020
Firma badawcza IBP Research, specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, opracowała kolejny raport na temat dystrybucji materiałów budowlanych w Polsce.

W tym szczególnym roku "pandemicznym", ze względu na ogromne zainteresowanie bieżącą sytuacją na rynku materiałów budowlanych, a nie danymi historycznymi, po raz pierwszy w edycji tego raportu, podane zostały dane AKTUALNE, tj. wszelkie wyliczenia skalkulowane zostały na cały 2020 rok (na podstawie zrealizowanej sprzedaży w 3 kwartałach i planowanych zakupów na 4 kwartał br.).

Na podstawie bezpośredniego badania punktów sprzedaży oraz analizy źródeł wtórnych, IBP Research diagnozuje, że rynek dystrybucji materiałów budowlanych rok 2020 zakończy sprzedażą ok. 53 mld zł. Na wartość tą składają się wszystkie materiały budowlane, które są sprzedawane przez pośredników handlowych. Jednocześnie część tych kategorii produktów, niezależnie, trafia bezpośrednio od producentów do wykonawców budowlanych (co tworzy dodatkowe ok. 10 mld zł).
REKLAMA:


W stosunku do poprzedniego, rok 2020 przyniesie zwiększenie sprzedaży o zaledwie 2-3 procent, co jednak, biorąc pod uwagę społeczny i gospodarczy lockdown, oznacza dobry wynik.

Rynek dystrybucji tworzą: hurtownie i składy ogólnobudowlane, hiper/supermarkety budowlane oraz sklepy specjalistyczne. W latach 2010-2018 udział hurtowni spadł z 55% do 49%, udział sklepów specjalistycznych z 9% do 6,5%, tymczasem udział hiper/supermarketów wzrósł z 36% na 44,5%.

Wśród sieciowych marketów budowlanych liderami są Castorama i Leroy Merlin (łącznie 56% rynku), kolejne 36% należy do Obi, Mrówki i Bricomarche; a resztę segmentu uzupełniają sklepy Merkury Market, Bricoman, Majster i Pszczółka.Tymczasem w obszarze hurtowni ogólnobudowlanych i sklepów specjalistycznych, zdecydowanie dominują Grupa PSB i Sieć Budowlana.pl (razem 31%), po kilka % rynku mają: Grupa Handlo-Budowa, Majster Budowlane ABC, Grupa 3W, SIG, Grupa PHMB, oraz sieci hurtowni instalacyjno-sanitarnych: BIMS Plus, Onninen, Grupa ABG.
Chemia budowlana - RYNEK DYSTRYBUCJI MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH W 2020 R.

W obszarze hurtowni i sklepów, 25 największych firm dystrybucyjnych realizuje 80% sprzedaży ogółem materiałów budowlanych.

źródło: IBP Research „Rynek dystrybucji materiałów budowlanych w Polsce. Edycja 2020”.

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Wiadomości powiązane
Targi
Nagrody
Rankingi
Kampanie
Inwestycje
Festyny
Certyfikaty
Ogłoszenia
Szkolenia
Konkursy
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt