chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Czym się kierować przy wyborze płyty styropianowej do ocieplenia ściany w ETICS

Czym się kierować przy wyborze płyty styropianowej do ocieplenia ściany w ETICS

04.06.2020
Izolacyjność termiczna systemu ETICS w głównej mierze zależy od materiału termoizolacyjnego, zabudowanego w tym systemie. Najbardziej popularną izolacją termiczną stosowaną w ETICS z wielu względów jest płyta styropianowa. Pamiętać jednak należy, że nie każda płyta styropianowa jest taka sama i błąd popełniony na etapie jej doboru, może przełożyć się na skuteczność i trwałość całego systemu.

Chemia budowlana - Fot. Austrotherm
Fot. Austrotherm
W ofercie producentów płyt styropianowych znaleźć można płyty styropianowe dedykowane do zastosowania w ETICS, o różnych parametrach izolacyjności termicznej, wyrażonych poprzez tzw. współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ [W/mK]. W zestawieniu tego parametru z grubością płyty styropianowej, uzyskuje się tzw. opór cieplny materiału termoizolacyjnego R [m2K/W]. Tym samym w sytuacji, gdy w projekcie dobór grubości płyty styropianowej wyliczony został przez projektanta na podstawie wartości λD≤0,031 W/mK, np. 15 cm, a wykonawca czy też sam inwestor nieświadomie zastosował płyty styropianowe o grubości 15 cm, ale lambdzie λD≤0,045 [W/mK], to obniżył w ten sposób izolacyjność termiczną zastosowanego rozwiązania o ponad 30%. To dużo. Szczególnie mając na uwadze to, że dobór wielu innych rozwiązań dotyczących zapewnienia tzw. komfortu użytkowania pomieszczeń budynku, dokonuje się w oparciu o izolacyjność termiczną jego przegród, między innymi również ścian. Podobnie wygląda sprawa z parametrami mechanicznymi płyt styropianowych dedykowanych do ETICS. W sytuacji, gdy od płyty styropianowej, jako rdzenia systemu oczekuje się wyższych, lepszych parametrów mechanicznych, np. gdy ściana znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw lub boiska szkolnego lub, gdy zastosowana jest okładzina z kamienia lub klinkieru, należy zastosować te płyty styropianowe, których parametry takie jak wytrzymałość na rozrywanie, wytrzymałość na zginanie, a w niektórych przypadkach nawet wytrzymałość na ściskanie, są na odpowiednim poziomie. Zły dobór płyty styropianowej w takim przypadku może przełożyć się z kolei na trwałość rozwiązania ETICS, pracującego w tych konkretnych warunkach. W sytuacjach, gdy w zakresie doboru płyty styropianowej pojawiają się jakieś wątpliwości, najlepiej skonsultować swoją decyzję z Działem Technicznym, który służy pomocą.

Autor: Marcin Feliks Dział Doradztwa Technicznego Austrotherm
REKLAMA:


Przeczytaj również: Wewnętrzne ocieplenie domu
Autor: Austrotherm - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Austrother
Nowości z firmy Austrotherm
Czytelnia firmy Austrotherm
Poradnik firmy Austrotherm
Copyright 2022 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt