chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu?

Elewacja – jak przygotować się do termomodernizacji domu?

23.04.2020
Nawet przy temperaturze rzędu kilku stopni Celsjusza przebywanie w pozbawionym izolacji termicznej budynku jest mało komfortowe. Coraz więcej obiektów zyskuje więc „okrycie” w postaci ocieplenia, tym bardziej, że można tu skorzystać z dofinansowania. Jeśli do tej pory zwlekaliśmy z przeprowadzeniem takich prac, teraz możemy wykorzystać czas spędzony w domu, aby dokładnie się do nich przygotować i zaplanować działanie, które wpłynie pozytywnie na komfort domowników oraz pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Chemia budowlana - Fot. FOVEO TECH
Fot. FOVEO TECH
Chemia budowlana - Fot. FOVEO TECH
Fot. FOVEO TECH

W dobie ograniczenia mobilności i konieczności pozostania w domu, wiele osób decyduje się na wykonanie zaległych prac remontowo-budowlanych. Ten czas można również spożytkować na zaplanowanie inwestycji w termomodernizację budynku. Przez ściany zewnętrzne bez izolacji termicznej może uciekać do 25-30% ciepła. Nawet mocno dogrzane pomieszczenie szybko się więc wychładza. Wyraźnie odczuwamy to zarówno my, jak i nasza kieszeń – wydatki na ogrzewanie stanowią znaczną część domowego budżetu. Rozwiązaniem jest ocieplenie obiektu, co wpływa też korzystnie na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Taka inwestycja może wiązać się ze znacznymi wydatkami, więc warto skorzystać z dofinansowania.

Chemia budowlana - Fot. FOVEO TECH
Fot. FOVEO TECH

Systemowe rozwiązania


Przy termoizolacji ścian zewnętrznych budynku kluczowy jest odpowiedni dobór materiału ociepleniowego i jego grubości. Najpopularniejszą stosowaną w Polsce metodą jest system bezspoinowy (BSO, określany też jako metoda lekka-mokra) z wykorzystaniem styropianu lub wełny mineralnej. Styropian jest stosunkowo lekki, łatwy w transporcie i obróbce, co przekłada się również na koszty jego zastosowania. Wełna mineralna dobrze sprawdza się z kolei w obiektach szczególnie zagrożonych możliwością wystąpienia pożaru. Z uwagi na dużą izolacyjność akustyczną, nadaje się też do użycia w miejscach o wysokim natężeniu hałasu. Rodzaj i grubość materiału termoizolacyjnego powinna być dopasowana do konstrukcji i specyfiki budynku.

Termomodernizacja domu ma wpływ nie tylko na poprawę jego efektywności energetycznej, lecz także na estetykę – zadbana elewacja zdobi i chroni budynek przed działaniem czynników atmosferycznych oraz zabrudzeniami. W metodzie bezspoinowej wykończenie ocieplonej fasady stanowi tynk i farba elewacyjna. Optymalnym rozwiązaniem jest tu wybór jednego, kompletnego systemu, dzięki czemu zyskujemy pewność, że wszystkie wchodzące w jego skład wyroby (jak np. zaprawa klejąca, grunt, tynk oraz farba) będą do siebie dobrze dopasowane, a same prace montażowe przebiegną sprawnie. – Nawet 13 lat gwarancji ochrony przed glonami i grzybami możemy zyskać, stosując system ociepleniowy FOVEO TECH na wełnę mineralną lub styropian. Do wyboru mamy tu m.in. tynki i farby silikonowe, które cechują się najwyższą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, korozję biologiczną oraz zabrudzenia. Pamiętajmy przy tym, aby prace powierzyć fachowej, certyfikowanej ekipie wykonawców – mówi Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka S.A. Przy doborze rodzaju farby i tynku elewacyjnego trzeba zwrócić uwagę na to, że w przypadku wełny mineralnej nie należy używać tynków o niskiej paroprzepuszczalności, takich jak np. akrylowy.

Chemia budowlana - Fot. FOVEO TECH
Fot. FOVEO TECH
Chemia budowlana - Fot. FOVEO TECH
Fot. FOVEO TECH

Jak uzyskać wsparcie?


Jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, powstająca na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Sama wymiana starszych pieców jest jednak niewystarczająca, gdyż bez odpowiedniej izolacji energia cieplna będzie „uciekać” na zewnątrz. Przy inwestycji w termomodernizację budynku możemy, w zależności od wysokości miesięcznych dochodów, uzyskać dotację lub pożyczkę w ramach programu „Czyste Powietrze” i przeznaczyć ją m.in. na ocieplenie ścian i dachu z użyciem styropianu lub wełny mineralnej czy też montaż stolarki okiennej – maksymalna kwota dofinansowania to 53 tys. złotych. Wniosek składa się poprzez lokalny Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – szczegółowe informacje, takie jak: opis programu, wzory wniosków, wymagania techniczne oraz zasady udzielania dofinansowania znajdziemy na stronie internetowej danego WFOŚiGW.

Inną możliwością wsparcia jest skorzystanie z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej właściciele stojących już domów jednorodzinnych mogą odliczyć od podatku nawet 53 tys. złotych przez trzy lata. Obejmuje ona zarówno zakup materiałów budowlanych, jak i opłatę usług (np. montażu), a więc także wyroby i prace związane z ociepleniem budynku. Własne inicjatywy w sprawie pozyskania środków i udzielania wsparcia finansowego dla mieszkańców w zadaniach z zakresu termoizolacji podejmują też gminy. Warto sprawdzić informacje na ten temat na stronie internetowej urzędu. Każda gmina może uchwalić swój program, a więc wysokości dotacji na terenie kraju mogą się różnić.

REKLAMA:

Wiele domów w Polsce zostało zbudowanych w czasach, gdy nie stosowano jeszcze skutecznej izolacji termicznej. Dzięki wykonaniu termomodernizacji, zgodnie z zasadą, że najtańsza energia to ta zaoszczędzona, możemy znacząco ograniczyć koszty ogrzewania i zyskać zdrowy mikroklimat przez cały rok. Jeśli odpowiednio się przygotujemy i zaplanujemy prace, łatwiej je będzie przeprowadzić – wybór kompletnych systemów i fachowych wykonawców to oszczędność czasu oraz pieniędzy – zarówno na etapie inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji obiektu.

Autor: Foveo Tech - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.6)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Foveo Tech
Nowości z firmy Foveo Tech
Czytelnia firmy Foveo Tech
Poradnik firmy Foveo Tech
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt