chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Metamorfoza mieszkania z efektem płyt z betonu. Farba betonowa Primacol Decorative

Metamorfoza mieszkania z efektem płyt z betonu. Farba betonowa Primacol Decorative

15.03.2019
Zastosowanie Farby betonowej Primacol Decorative daje możliwość wykonania wielu ciekawych efektów dekoracyjnych. Przy jej wykorzystaniu, w zależności od oczekiwań i sposobu aplikacji, możemy otrzymać gładką, błyszczącą ścianę imitującą beton wibrowany, strukturę surowego z atrakcyjnymi wżerami i ubytkami lub też wykonać imitację płyt z betonu architektonicznego. To właśnie efekt płyt był jednym z elementów metamorfozy opisywanego mieszkania.

Prezentujemy mieszkanie z rynku wtórnego, które zakupiono kilka miesięcy temu. Lokal mieści się na IV piętrze kilkuletniego bloku. Wnętrze nie wymagało gruntownego remontu, a raczej odświeżenia ścian i podłogi oraz nadania mu charakteru odpowiadającego obecnemu właścicielowi.

Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Remont, czas i wątpliwości


Jednym z elementów było zaaranżowanie ściany za telewizorem. W mieszkaniu na ścianach dominują szarości i biele bez struktur i wszelkich elementów ozdobnych. Oświetlenie to proste lampy, a na podłodze jest drewno dębowe. Fronty meblowe w kuchni i połączonym z nią salonie są imitacją egzotycznego drewna o nazwie zebrano. Właścicielowi zależało, aby za bardzo nie zmieniać tego porządku i poruszać się w określonej kolorystyce. Ściana za telewizorem jest dość duża, dlatego pojawił pomysł montażu płyt z betonu architektonicznego. Wraz z pomysłem wystąpiły wątpliwości i problemy nie do przejścia. Przede wszystkim okazało się, że opisywana ściana to cienka działówka, która raczej nie udźwignie ciężkich płyt. Poza tym wnoszenie elementów betonowych na IV piętro nie jest zbyt komfortowe. Kolejnym problemem był czas, a raczej jego brak oraz koszt gotowych bloczków. Właściciel zaczął się zastanawiać, czy jest jakaś alternatywa dla betonu architektonicznego. Okazało się, że to właściwy kierunek i jest wiele innych możliwości. W sklepie napotkał efekty, które wykonano wykorzystując Farbę betonową Primacol Decorative i to właśnie ten produkt postanowił wykorzystać w swoim mieszkaniu.
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Efektowny zamiennik


Farba betonowa Primacol Decorative to dekoracyjna farba mineralna przeznaczona do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Ściany nią pokryte szczególnie pasują do stylu nowoczesnego czy industrialnego i współgrają z elementami ze szkła, drewna czy metalu. Produkt jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych. Właściciel mieszkania zdecydował się na kolor o nazwie Mont Blanc, czyli na farbę w najciemniejszym z dostępnych odcieni szarości. Założeniem była imitacja płyt z betonu architektonicznego, dlatego od razu przystąpiono do realizacji tego efektu.

Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Betonowe płyty z farby


Na początku należało właściwie przygotować podłoże i zabezpieczyć wszelkie powierzchnie niemalowane. Powierzchnia pod Farbę betonową powinna być: stabilna, sucha, gładka, wolna od kurzu, farb i klejów. Wszelkie luźne elementy należało usunąć, a ewentualne ubytki wyrównać.

Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Następnie, przy pomocy wałka malarskiego, całą powierzchnię zagruntowano preparatem Kontakt grunt Primacol Decorative. To gotowy do użycia środek, który wymaga jedynie wymieszania. Nałożony na ścianę wzmacnia siłę wiązania, umożliwiając wykonanie dekoracji na nienasiąkliwych podłożach. W swoim składzie zawiera piasek kwarcowy. Po wyschnięciu tworzy chropowatą powłokę, co znacznie zwiększa siłę wiązania z warstwą Farby betonowej. Tak przygotowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Po zagruntowaniu podłoża naniesiono pierwszą warstwę Farby betonowej i zanim wyschła wygładzono ją pacą plastikową. Zanim rozpoczęto nakładanie kolejnej warstwy farby, w wyznaczonych wcześniej miejscach przyklejono do ściany taśmę, która miała za zadanie imitować połączenia płyt. Następnie, przy pomocy wałka malarskiego, zaaplikowano drugą warstwę Farby betonowej i wygładzono ją pacą plastikową, a po upływie 15-20 minut suchą pacą wenecką. Po przeschnięciu masy usunięto z łączeń taśmę. Po upływie 24 godzin oczyszczono powierzchnię ściany i pokryto ją Lakierem dekoracyjnym Primacol Decorative. Tu należało zwrócić szczególną uwagę na właściwe naniesienie lakieru, a tym samym uniknięcie powstania zacieków, które miałyby negatywny wpływ na końcowy efekt wizualny. Do wyschnięcia ściana potrzebowała doby, po upływie której płyty imitujące beton architektoniczny były gotowe.

Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Ostateczny efekt do złudzenia przypomina prawdziwe płyty z betonu. Jednak stosując zamiennik w postaci Farby betonowej Primacol Decorative właściciel mieszkania oszczędził:
- czas – cała realizacja trwała dwa dni,
- siły – Farba betonowa dostępna jest w wygodnych wiaderkach po 8 kg, które bez problemu każdy może przenieść,
- nerwy – Farba betonowa jest dostępna od ręki, a efekt płyt uzyskany przy jej wykorzystaniu nie wymaga przycinania gotowych elementów, nie ma więc możliwości złego docięcia, skruszenia, a sprzątanie po zakończonej realizacji zajmuje niespełna godzinę,
- pieniądze – Farba betonowa Primacol Decorative jest znacznie tańsza od płyt z betonu architektonicznego.

REKLAMA:
Autor: Unicell International - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Unicell In
Nowości z firmy Unicell International
Czytelnia firmy Unicell International
Poradnik firmy Unicell International
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt