chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak prawidłowo wybrać płytę styropianową do ocieplenia ściany w systemie ETICS?

Jak prawidłowo wybrać płytę styropianową do ocieplenia ściany w systemie ETICS?

21.05.2018
ETICS to zestaw dopasowanych do siebie produktów niezbędnych do prawidłowego wykonania izolacji termicznej budynku wraz z wykończeniową powłoką tynkarską. Jakość izolacyjności termicznej systemu ETICS, zależy od materiału termoizolacyjnego, użytego w tym systemie.

Chemia budowlana - Fot. Austrotherm
Fot. Austrotherm

Nie dziwi więc fakt, że najbardziej popularną izolacją termiczną stosowaną w ETICS jest styropian. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda płyta styropianowa jest taka sama i błąd popełniony na etapie jej doboru, ma wpływ na skuteczność i trwałość całego systemu.

Sprawdź współczynnik przewodzenia ciepła


W ofercie producentów płyt styropianowych znaleźć można płyty styropianowe o różnych parametrach izolacyjności termicznej. Ta izolacyjność jest określana współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda λ [W/mK]. W zestawieniu tego parametru z grubością płyty styropianowej, uzyskuje się opór cieplny materiału termoizolacyjnego R [m2K/W]. Tym samym w sytuacji, gdy w projekcie dobór grubości płyty styropianowej wyliczony został przez projektanta na podstawie wartości λ=0,031 W/mK, np. 15 cm, a wykonawca, czy też sam inwestor, nieświadomie zastosował płyty styropianowe o grubości 15 cm, ale lambdzie λ= 0,045 [W/mK], to obniżył w ten sposób izolacyjność termiczną zastosowanego rozwiązania o ponad 30%. To dużo, biorąc pod uwagę, że dobór wielu innych rozwiązań, dotyczących zapewnienia komfortu użytkowania pomieszczeń budynku, dokonuje się w oparciu o izolacyjność termiczną jego przegród, między innymi również ścian.
REKLAMA:


Zobacz, jakie są parametry mechaniczne


Podobnie jest, jeśli chodzi o parametry mechaniczne płyt styropianowych. Od płyty styropianowej, jako serca systemu, oczekuje się takich parametrów mechanicznych, które zapewnią bezpieczeństwo. W szczególności, gdy ściana znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw, boiska szkolnego. Należy zawsze stosować takie płyty styropianowe, których parametry mechaniczne, jak: 
- wytrzymałość na rozrywanie,
- wytrzymałość na zginanie,
- wytrzymałość na ściskanie, 
- są na odpowiednio wysokim poziomie. 

Właściwie dobrana płyta styropianowa jest gwarancją dobrego docieplenia budynku. Zapewnia energooszczędność i trwałości elewacji. Pamiętajmy, że w sytuacjach, gdy w zakresie doboru płyt styropianowych pojawiają się jakieś wątpliwości, można zawsze kontaktować się z Działem Technicznym firmy Austrotherm. Nasi specjaliści służą profesjonalną pomocą przy doborze odpowiedniego styropianu.

Autor: Austrotherm - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Austrother
Nowości z firmy Austrotherm
Czytelnia firmy Austrotherm
Poradnik firmy Austrotherm
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt