chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Jak prawidłowo mocować płyty GK z użyciem kleju gipsowego

Jak prawidłowo mocować płyty GK z użyciem kleju gipsowego

29.06.2012
Płyty kartonowo - gipsowe mogą z powodzeniem zastąpić tynki we wnętrzu budynku. Wystarczy przymocować je do ścian za pomocą gipsowego kleju. Poniższa instrukcja pokazuje krok po kroku jak się do tego zabrać.

Chemia budowlana - Fot 1: Przed przyklejaniem płyt gipsowych do ściany, powierzchnię ściany należy oczyścić z pyłu oraz luźnych resztek materiałów.
Fot 1: Przed przyklejaniem płyt gipsowych do ściany, powierzchnię ściany należy oczyścić z pyłu oraz luźnych resztek materiałów.
Chemia budowlana - Fot 2: Aby ujednolicić chłonność podłoża oraz je wzmocnić musimy całą powierzchnię ściany zagruntować. Dalsze prace związane z klejeniem płyt musimy odłożyć do momentu wyschnięcia gruntu na ścianie.
Fot 2: Aby ujednolicić chłonność podłoża oraz je wzmocnić musimy całą powierzchnię ściany zagruntować. Dalsze prace związane z klejeniem płyt musimy odłożyć do momentu wyschnięcia gruntu na ścianie.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot 3: Przygotowujemy płyty przycinając je na wysokość ściany pomniejszoną o ok. 1,5 cm w celu zostawienia szczelin pomiędzy stropem a podłogą. Do klejenia płyt na kleju gipsowym można stosować płyty NIDA Zwykła o grubości 9,5 lub 12,5mm. Przed przyklejeniem płyt odmierzamy i wycinamy w płycie wszystkie otwory pod gniazdka elektryczne za pomocą wyrzynarki mechanicznej lub piłki ręcznej.
Fot 3: Przygotowujemy płyty przycinając je na wysokość ściany pomniejszoną o ok. 1,5 cm w celu zostawienia szczelin pomiędzy stropem a podłogą. Do klejenia płyt na kleju gipsowym można stosować płyty NIDA Zwykła o grubości 9,5 lub 12,5mm. Przed przyklejeniem płyt odmierzamy i wycinamy w płycie wszystkie otwory pod gniazdka elektryczne za pomocą wyrzynarki mechanicznej lub piłki ręcznej.
Chemia budowlana - Fot 4: Zaprawę klejową należy przygotować zgodnie z informacją podaną na opakowaniu kleju NIDA Ansetzgips 60 Plus.
Fot 4: Zaprawę klejową należy przygotować zgodnie z informacją podaną na opakowaniu kleju NIDA Ansetzgips 60 Plus.


Chemia budowlana - Fot 5: Rozstaw pomiędzy rzędami placków wynosi 60 cm dla płyty 12,5 mm oraz 40 cm dla płyty 9,5 mm. Placek gipsowy powinien mieć średnicę ok. 10-15 cm a odległości pomiędzy plackami w rzędzie ok. 30 cm.
Fot 5: Rozstaw pomiędzy rzędami placków wynosi 60 cm dla płyty 12,5 mm oraz 40 cm dla płyty 9,5 mm. Placek gipsowy powinien mieć średnicę ok. 10-15 cm a odległości pomiędzy plackami w rzędzie ok. 30 cm.
Chemia budowlana - Fot 6: Po nałożeniu placków przyklejamy płytę do ściany pamiętając o podkładkach dystansowych od podłoża (można posłużyć się kawałkami płyt gipsowych).
Fot 6: Po nałożeniu placków przyklejamy płytę do ściany pamiętając o podkładkach dystansowych od podłoża (można posłużyć się kawałkami płyt gipsowych).


Chemia budowlana - Fot 7: Do pionowania płyt posługujemy się długą poziomnicą, przykładając ją do powierzchni płyt gipsowych. Pionowanie płyt od momentu ich przyklejenia na ścianie powinno być wykonane w czasie ok. 25 min. Po tym okresie następuje początek czasu wiązania kleju gipsowego i dalsza ingerencja w strukturę placka może spowodować jego odspoinowanie się od podłoża.
Fot 7: Do pionowania płyt posługujemy się długą poziomnicą, przykładając ją do powierzchni płyt gipsowych. Pionowanie płyt od momentu ich przyklejenia na ścianie powinno być wykonane w czasie ok. 25 min. Po tym okresie następuje początek czasu wiązania kleju gipsowego i dalsza ingerencja w strukturę placka może spowodować jego odspoinowanie się od podłoża.
Chemia budowlana - Fot 8: Po wyschnięciu kleju gipsowego kontrolujemy ułożenie płyt na ścianie za pomocą poziomnicy.
Fot 8: Po wyschnięciu kleju gipsowego kontrolujemy ułożenie płyt na ścianie za pomocą poziomnicy.
Chemia budowlana - Fot 9: We wnękach okiennych nakładamy klej gipsowy na całą powierzchnię dociętych pasków płyty za pomocą szpachelki lub pacy zębatej i przyklejamy je.
Fot 9: We wnękach okiennych nakładamy klej gipsowy na całą powierzchnię dociętych pasków płyty za pomocą szpachelki lub pacy zębatej i przyklejamy je.
Chemia budowlana - Fot 10: Po przyklejeniu wszystkich płyt przystępujemy do wykonywania spoin pomiędzy płytami wykorzystując do tego celu gips szpachlowy NIDA Start, NIDA Finisz i taśmę zbrojącą.
Fot 10: Po przyklejeniu wszystkich płyt przystępujemy do wykonywania spoin pomiędzy płytami wykorzystując do tego celu gips szpachlowy NIDA Start, NIDA Finisz i taśmę zbrojącą.




Autor: Siniat - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt