chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Tynk potrafi, czyli współczesne tynki elewacyjne i ich możliwości

Tynk potrafi, czyli współczesne tynki elewacyjne i ich możliwości

15.12.2021
Niezmiennie od lat tynk to najpopularniejszy sposób na wykończenia elewacji. Współczesne rozwiązania niczym jednak nie przypominają mało atrakcyjnych wypraw wierzchnich sprzed lat. Postęp technologiczny sprawił, że architekci, inwestorzy i wykonawcy mają dziś do dyspozycji całą gamę produktów, dzięki którym mogą wypływać na szerokie wody „kreatywności” i osiągać najrozmaitsze efekty na systemach ociepleń.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Dawniej jedyną ochronę muru stanowiły nakładane w grubej warstwie tradycyjne tynki mineralne, które tak jak beton przygotowywało się samodzielnie na placu budowy. Nie zapewniały one jednak odpowiedniej izolacji cieplnej. Wraz ze wzrostem cen energii grzewczej oraz świadomości ekologicznej zaczęto poszukiwać sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynków. W efekcie nowym standardem stało się ocieplanie ścian zewnętrznych styropianem bądź wełną mineralną celem zapobiegania ucieczce ciepła z domu. Dziś systemy ETICS można spotkać na większości budynków, a ich wykończenie stanowią najczęściej gotowe do użycia cienkowarstwowe tynki strukturalne barwione w bogatej kolorystyce, na czym zyskują walory dekoracyjne elewacji. Przykładowo system Baumit Life to blisko tysiąc kolorów tynków elewacyjnych! Co więcej, współczesna technologia pozwala tworzyć produkty, dzięki którym ściany zewnętrzne mogą indywidualnie oddziaływać nie tylko barwą, lecz także strukturami powierzchni.

Baranek lub kornik


Baranek i kornik to dwie najczęściej spotykane faktury tynków cienkowarstwowych w systemach ociepleń. Pierwsza z tych propozycji daje widoczny efekt mniejszego bądź większego uziarnienia równomiernie rozłożonego na elewacji, druga natomiast pozwala uzyskać efekt żłobień. W zależności od składu i oferowanych właściwości, do wyboru mamy tynki silikonowe, silikatowe, silikatowo-silikonowe, a także akrylowe i mineralne.

REKLAMA:

Włączamy kreatywność


Warto wiedzieć, że baranek i kornik to nie jedyne opcje, jakie mamy do wyboru decydując się na wykonanie cienkowarstwowej wyprawy wierzchniej na elewacji. Poszukując innych możliwości, warto rozważyć tynk modelowany jak np. Baumit CreativTop, który w zależności od wariantu uziarnienia oraz zastosowanej techniki nakładania pozwala tworzyć dowolne struktury na elewacji i osiągać niezwykłe efekty dekoracyjne. Przy jego użyciu z powodzeniem uzyskamy takie faktury jak m.in. wałkowanie, zacieranie, szlamowanie, szpachlowanie, grube ziarno czy gładź. To jednak dopiero początek możliwości, jakie ma do zaoferowania tynk modelowany. Z pomocą tego uniwersalnego rozwiązania z powodzeniem możemy uzyskać na elewacji np. efekt drewnianej deski, cegły klinkierowej, betonu architektonicznego, kamienia czy nawet metalu.

[z2s|Tynk modelowany znakomicie naśladuje inne materiały wykończeniowe, takie jak np. drewno, beton czy metal
Fot. Baumit]

Kamyczkowy show


Coraz częściej do głosu w projektach architektonicznych dochodzą również tynki mozaikowe, zwane także kamyczkowymi lub marmolitem. Wysoka odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne sprawiły, że od lat są częstym gościem w obrębie takich elementów architektonicznych jak np. cokoły, podmurówki, filary, gzymsy, pilastry czy ogrodzenia. Coraz częściej jednak można spotkać całe elewacje wykończone tynkiem mozaikowym. To zasługa stale rozwijanego wzornictwa, któremu towarzyszą coraz ciekawsze efekty wizualne. Oprócz klasycznych, dobrze znanych wzorów są dostępne również takie, które dzięki odpowiednio dobranej kolorystyce i dodatkom w postaci płatków miki mogą stanowić alternatywę dla drogiego kamienia dekoracyjnego. I tak np. Baumit MosaikSuperfine na bazie drobnych piasków kwarcowych może z powodzeniem imitować barwę i strukturę m.in. granitu, piaskowca, bazaltu, gnejsu czy trawertynu, a Baumit MosaikTop odwzorowywać wygląd skalnych bloków z różnych zakątków świata.

Chemia budowlana - Tynk mozaikowy z dodatkiem płatków kamiennych sprawia, że elewacja nabiera szlachetnego wyrazu, nawiązującego do efektu naturalnego kamienia | Fot. Baumit
Tynk mozaikowy z dodatkiem płatków kamiennych sprawia, że elewacja nabiera szlachetnego wyrazu, nawiązującego do efektu naturalnego kamienia | Fot. Baumit

Tynkowe elewacje mogą być cool


Co ważne, wybierając odpowiednie rozwiązania, można bez obaw stosować nawet najciemniejsze kolory na całych elewacjach – bez obaw o przegrzanie czy odbarwienie. Wystarczy sięgnąć po wyprawę wierzchnią wyposażoną w technologię chłodzenia. Specjalne coolpigmenty dodawane do wymagających tego odcieni tynków i farb fasadowych odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu ściany pozostają chłodne, a ocieplenie jest skutecznie chronione przed uszkodzeniem.

Współczesne tynki elewacyjne niczym nie przypominają tych sprzed lat. Dzisiejsze rozwiązania są lepsze jakościowo i oferują znacznie większe możliwości dekoracyjne. Szeroka paleta dostępnych rozwiązań pozwala urzeczywistnić najbardziej kreatywne wizje projektowe, a to jaki efekt osiągniemy zależy wyłącznie od naszej wyobraźni.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt