chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » Układamy wykładadzinę elastyczną » GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w styczniu 2010 r.

GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w styczniu 2010 r.

22.01.2010
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w styczniu jest oceniany lepiej niż w grudniu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływają na to głównie pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji, a także mniej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w styczniu negatywne, zbliżone do zgłaszanych w grudniu, choć lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Spowodowane jest to większym niż w grudniu spadkiem bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, przy mniej pesymistycznych niż przed miesiącem odpowiednich prognozach. Oceny bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw są gorsze od formułowanych w grudniu ub. roku.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w styczniu oceniany negatywnie, nieco lepiej niż w grudniu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Przedsiębiorcy oceniają sprzedaż bieżącą mniej negatywnie niż przed miesiącem, natomiast oceny przyszłej sprzedaży są bardziej pesymistyczne. Nieznacznie poprawia się bieżąca i przyszła sytuacja finansowa, która jednak nadal jest oceniana negatywnie.
W styczniu oceny koniunktury w badanych grupach przedsiębiorstw usługowych1/ są bardzo zróżnicowane. Najbardziej optymistyczne opinie, choć mniej korzystne niż przed miesiącem i w styczniu ubiegłego roku zgłaszają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, choć gorzej niż w styczniu ubiegłego roku) oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (sygnalizowane oceny są gorsze niż w grudniu i styczniu ub. roku).

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w styczniu 2010 r.

W styczniu ogólny klimat koniunktury wynosi 0 wobec minus 2 w grudniu.
Zarówno poprawę, jak i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 18% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa (64%) uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Ograniczenie bieżącego (zarówno krajowego jak i zagranicznego) portfela zamówień powoduje, że dyrektorzy przedsiębiorstw zmniejszają aktualną produkcję w większym stopniu niż w grudniu. Odpowiednie prognozy są pozytywne. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Należności od kontrahentów są pozyskiwane terminowo. W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać mniej znaczących zwolnień pracowników niż przewidywano w grudniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą wzrosnąć.
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana.
REKLAMA:


Jednostki duże jako jedyne oceniają koniunkturę pozytywnie i nieco lepiej niż w grudniu.
Prognozy portfela zamówień i produkcji są optymistyczne, przy nieznacznie pesymistycznych odpowiednich ocenach bieżących. Mimo iż producenci odczuwają niewielkie trudności w terminowym ściąganiu należności od kontrahentów, to terminowo regulują swoje zobowiązania. Prognozy sytuacji finansowej wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszych redukcji zatrudnienia, choć w skali nieco mniejszej niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują wzrost cen produkowanych wyrobów.
Ogólny klimat koniunktury w jednostkach średnich oceniany jest nadal negatywnie, podobnie jak w grudniu. Oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Mimo iż dyrektorzy przedsiębiorstw nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, bieżąca i przyszła sytuacja finansowa oceniana jest nadal negatywnie, choć lepiej niż przed miesiącem. Planowane są dalsze redukcje zatrudnienia na skalę nieco mniejszą niż prognozowano w grudniu. Ceny wyrobów mogą być nieznacznie zwiększane.
Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury są formułowane przez przedsiębiorstwa małe. Bieżący portfel zamówień i produkcja są ograniczane w stopniu większym niż przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej jednostek małych są lepsze niż w grudniu, choć nadal negatywne. Nie odnotowuje się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów.
Zapasy wyrobów gotowych nieznacznie przekraczają poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Także i w tej grupie jednostek w najbliższych trzech miesiącach skala planowanych redukcji zatrudnienia może się zmniejszyć. Ceny wyrobów gotowych mogą pozostać bez zmian.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 23 – wzrost o 6 punktów), skór i wyrobów ze skór (minus 20 – wzrost o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 15 – wzrost o 1 punkt), metali (minus 14 – wzrost o 5 punktów), a także prowadzący działalność w zakresie naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń (minus 11 – wzrost o 2 punkty). Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 25 – spadek o 11 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 19 – spadek o 2 punkty), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 13 – wzrost o 2 punkty).

Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż w grudniu. Bieżący i przyszły portfel zamówień oraz produkcja są rozszerzane. Zapasy wyrobów gotowych pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Przedsiębiorcy sygnalizują trudności w ściąganiu należności od kontrahentów oraz w terminowym regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych.
Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze od prognozowanych w ubiegłym miesiącu. Ceny chemikaliów i wyrobów chemicznych mogą nadal wzrastać.


Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w styczniu oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak w grudniu. Poprawiają się, mimo to nadal negatywne, oceny bieżącego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest w niewielkim stopniu rozszerzana. Odpowiednie prognozy są bardziej korzystne niż w grudniu. Zapasy wyrobów gotowych pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny.
Mimo że nieco zwiększają się trudności związane z terminowym ściąganiem należności od kontrahentów, przedsiębiorcy sygnalizują mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy w tym zakresie. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż przewidywano w grudniu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą nieznacznie wzrosnąć.
Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Wpływają na to korzystne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji, a także mniej pesymistyczne oceny bieżącego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest mimo to w niewielkim stopniu ograniczana.
Producenci nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są mniej negatywne niż przed miesiącem. W tej grupie przedsiębiorstw nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia, choć mniejszych od prognozowanych w grudniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają obniżyć ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep w skali nieco mniejszej niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

Oceny koniunktury formułowane przez producentów wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych są nadal negatywne, zbliżone do zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Oceny portfela zamówień i produkcji są pesymistyczne, gorsze od sygnalizowanych w grudniu. Przewidywania w tym zakresie są lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu, choć nadal negatywne. Wzrasta poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, choć te oceny są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w grudniu.
Zmniejszają się trudności w terminowym regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco mniejsze niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Spadek cen wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych może być mniej znaczący od prognozowanego w grudniu.
W styczniu dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę pesymistycznie, podobnie jak w grudniu. Oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji są nadal negatywne. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w grudniu. Zapasy wyrobów gotowych są uznawane przez przedsiębiorców za nadmierne.Należności są ściągane od kontrahentów w terminie, ale oceny te są nieco mniej optymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Planowane ograniczanie zatrudnienia może być nieco mniejsze niż prognozowano w grudniu. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują niewielki wzrost cen wyrobów tekstylnych.

Producenci metali oceniają koniunkturę nadal negatywnie, choć nieco lepiej niż w grudniu. Wpływają na to optymistyczne prognozy portfela zamówień oraz produkcji.
Oceny bieżące w tym zakresie są nadal pesymistyczne, gorsze od zgłaszanych w grudniu. Zwiększa się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Poprawiają się możliwości terminowego ściągania należności od kontrahentów. Mimo to nadal pogarsza się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Prognozy w tym zakresie są nieco mniej pesymistyczne niż w grudniu. Przedsiębiorcy tego działu przetwórstwa przemysłowego planują dalsze redukcje zatrudnienia, choć w skali mniejszej niż prognozowali w ubiegłym miesiącu. Możliwy jest wzrost cen metali.

W styczniu 6,6% (7,5% w IV kwartale ub. roku i 6,9% w styczniu 2009 r.) badanych
przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W pozostałych firmach zgłaszających występowanie przeszkód najsilniej odczuwanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (60% przedsiębiorstw w styczniu 2009 r. i 2010 r., 61% w IV kwartale ub. roku), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (54% przedsiębiorstw w styczniu, 61% w IV kwartale, 62% przed rokiem – znaczenie tej bariery w skali roku spadło w największym stopniu), niedostateczny popyt na rynku zagranicznym (46% przedsiębiorstw w styczniu, 48% w I i IV kwartale ub. roku). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z problemami finansowymi (z 14% do 18%).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w styczniu, podobnie jak przed rokiem, wynosi 72% (w IV kwartale wynosiło 73%). W ujęciu rocznym w największym stopniu obniżyło się wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: pozostałego sprzętu transportowego, metali, odzieży, metalowych wyrobów gotowych oraz zajmujących się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń. W skali roku wzrosło natomiast wykorzystanie mocy produkcyjnych głównie u producentów wyrobów tekstylnych.

2. Budownictwo


Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w styczniu 2010 r.

W styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomieminus 15 (w grudniu minus 16). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13% przedsiębiorstw, ajej pogorszenie 28% (w grudniu odpowiednio 12% i 28%). Pozostałe przedsiębiorstwauznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przeczytaj również: Budownictwo wg GUS w lipcu 2020
Przedsiębiorcy odnotowują dalszy spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne, choć lepsze od formułowanych w grudniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 22% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 18%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być nieco mniejszy niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.
Zarówno oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych jak i jej prognozy są niekorzystne, gorsze od sygnalizowanych w grudniu.
Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowane ograniczenie zatrudnienia może być mniejsze od prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Możliwy jest wolniejszy niż przewidywano przed miesiącem spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych.
Sytuacja przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. We wszystkich klasach wielkości oceny ogólnego klimatu koniunktury są nadal negatywne, w przedsiębiorstwach mikro oceny te są mniej pesymistyczne niż w grudniu ub. roku, natomiast w pozostałych klasach wielkości – zbliżone do przedstawionych przed miesiącem. Podobnie jak w grudniu przedsiębiorców z jednostek dużych charakteryzuje znacznie mniejszy pesymizm aniżeli przedstawicieli firm z pozostałych klas wielkości. Jednostki duże odnotowują również najmniejszy spadek bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości odnotowują opóźnienia płatności, co powoduje, że ich sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie, szczególnie w przedsiębiorstwach małych (w tym mikro) i średnich. Prognozy jednostek małych i średnich na najbliższe miesiące dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są nadal negatywne. Przedsiębiorstwa duże przewidują zwiększenie portfela zamówień, choć mniej znaczące niż oczekiwano w ubiegłym miesiącu. Prognozy produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej tych jednostek są negatywne i gorsze niż przed
miesiącem. We wszystkich klasach wielkości planowana jest redukcja zatrudnienia (najmniejsza w jednostkach mikro). Również spadek cen w jednostkach mikro może być najmniej znaczący.
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 3,1% (4,8% w grudniu ub. roku i 4,7% w styczniu 2009 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją na rynku (55% badanych przedsiębiorstw w styczniu br., 63% w grudniu ub. roku wobec 53% w styczniu 2009 r.), kosztami zatrudnienia (47% w styczniu br., 51% w grudniu ub. roku, 53% w styczniu 2009 r.), a także niedostatecznym popytem (47% w styczniu br., 48% w grudniu ub. roku wobec 37% w styczniu 2009 r.). W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem, natomiast zmalało – bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 32% do 14% przy 19% w grudniu 2009 r.).

W styczniu 21% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 66% jako wystarczające, a 13% jako zbyt małe. W porównaniu ze styczniem 2009 r. zwiększa się udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt duże, natomiast spada – przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające.
W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 76% do 63% (w grudniu 2009 r. – 76%).

3. Handel detaliczny


Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w styczniu 2010 r.

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 5 (minus 6 w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, natomiast jej pogorszenie – 22% (przed miesiącem odpowiednio 16% i 22%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W styczniu odnotowuje się spadek bieżącej sprzedaży, choć mniejszy niż przed miesiącem. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują dalszego spadku sprzedaży. Mimo to zgłaszane są nieco mniej znaczące trudności przy regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań. Stan zapasów towarów uważany jest za nadmierny.
W konsekwencji, ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana bardziej znacząco niż prognozowano przed miesiącem. Dyrektorzy planują zmniejszyć zatrudnienie w skali nieco mniejszej niż w grudniu. Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest nieznacznie mniejszy od zgłaszanego przed miesiącem.
W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) i średnie oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast duże – pozytywnie, choć ostrożniej niż przed miesiącem. Firmy duże jako jedyne oceniają pozytywnie bieżącą sprzedaż, odpowiednie prognozy są jednak negatywne. Mimo to w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa tych jednostek może się nieco polepszyć, choć prognozy te są nadal negatywne. W jednostkach średnich zgłaszany jest spadek bieżącej sprzedaży, choć mniejszy niż w grudniu. Jej prognozy na najbliższe miesiące są pesymistyczne, gorsze od formułowanych przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa w tej grupie przedsiębiorstw oceniana jest negatywnie, na poziomie sprzed miesiąca. Prognozy sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne od przewidywań z grudnia. Najgorsze diagnozy sprzedaży, a także sytuacji finansowej zgłaszają przedsiębiorstwa małe (zwłaszcza w mikro). Również przewidywania tych jednostek dotyczące sytuacji finansowej są najbardziej pesymistyczne. Dodatni wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branży gospodarstwo domowe – plus 2 (plus 6 w grudniu), natomiast dla branży żywnościowej odpowiedni wskaźnik przyjął wartość 0 (minus 1 przed miesiącem). Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży pojazdy samochodowe wynosi minus 7 (w grudniu minus 2), a dla branży włókno, odzież, obuwie – minus 13 (w ubiegłym miesiącu plus 2).
Na optymistyczne oceny koniunktury w jednostkach branży gospodarstwo domowe mają wpływ pozytywne oceny przedsiębiorców dotyczące wzrostu bieżącej sprzedaży towarów. Odpowiednie przewidywania w tym zakresie są jednak bardzo negatywne. Zarówno bieżąca jak i przyszła sytuacja finansowa oceniana jest nadal negatywnie. W konsekwencji przewidywanego spadku sprzedaży i odnotowywanego niewielkiego nadmiaru zapasów towarów, przyszłe zamówienia na towary u dostawców mogą być ograniczane w stopniu większym niż przewidywano przed miesiącem. W styczniu dyrektorzy przedsiębiorstw sygnalizują wolniejszy niż w grudniu wzrost bieżących cen towarów. Prognozowany jest spadek cen towarów. W najbliższych miesiącach dyrektorzy tych jednostek mogą znacząco zmniejszać zatrudnienie.
W styczniu badane przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują wzrost bieżącej sprzedaży. Sygnalizowany jest nadmiar zapasów towarów. Prognozy sprzedaży wskazują na możliwość jej znacznego spadku. Stąd ilość towarów zamawianych u dostawców może być istotnie ograniczana. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu. Odpowiednie prognozy są nieco bardziej negatywne. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują w niewielkim stopniu zmniejszyć zatrudnienie, na poziomie prognoz sprzed miesiąca.
W styczniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują ograniczenie bieżącej sprzedaży, bardziej znaczące niż w ubiegłym miesiącu. W konsekwencji, sytuacja finansowa oceniana jest nadal pesymistycznie, gorzej niż w grudniu. Wraz z przewidywanym nieco wolniejszym spadkiem sprzedaży, na najbliższe miesiące prognozowane jest mniej znaczące pogorszenie sytuacji finansowej.

Sygnalizowany jest nadmiar zapasów towarów. Przedsiębiorcy planują ograniczanie zamówień na towary u dostawców na poziomie nieco niższym od zapowiadanego w ubiegłym miesiącu. Odnotowuje się większy niż w grudniu wzrost bieżących cen, w najbliższych miesiącach wzrost cen może utrzymać się na poziomie zbliżonym do prognozowanego miesiąc wcześniej. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieco mniejsze niż przed miesiącem redukcje zatrudnienia.
W branży włókno, odzież, obuwie odnotowuje się spadek bieżącej sprzedaży. W najbliższych miesiącach oczekiwane jest jej znaczne ograniczenie. W konsekwencji zwiększających się nadmiernych zapasów towarów, zapowiadany jest znaczny spadek ilości towarów zamawianych u dostawców. Pogarsza się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Przewidywania w tym zakresie są pesymistyczne. W styczniu przedsiębiorstwa sygnalizują dalszy spadek bieżących i przyszłych cen towarów.
Dyrektorzy planują zmniejszyć zatrudnienie.
Spośród badanych jednostek, w styczniu 4,1% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,3% w grudniu ub. roku, 4,4% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 60% przedsiębiorstw, 67% miesiąc temu, w styczniu 2009 r. – 69%), kosztami zatrudnienia (51% w styczniu br., 56% przed miesiącem, 59% przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (47% w styczniu br., 44% miesiąc temu, 39% w styczniu poprzedniego roku). W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku najbardziej wzrosła uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 39% do 47%), natomiast spadła – bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 53% do 44%).

4. Usługi


W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 24 (w grudniu plus 30). Poprawę koniunktury odnotowuje 31% badanych firm, a jej pogorszenie – 7% (w grudniu odpowiednio 36% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na takie kształtowanie się koniunktury wpływają mniej korzystne niż przed miesiącem oceny bieżącego i prognozowanego popytu oraz przyszłej sprzedaży. Aktualna sprzedaż usług może rosnąć nieco szybciej niż to zgłaszano w grudniu ubiegłego roku. W konsekwencji utrzymuje się korzystna bieżąca sytuacja finansowa. Prognozy zgłaszane przez dyrektorów firm w tym zakresie są optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest wolniejszy wzrost bieżących cen, w najbliższych trzech miesiącach przewiduje się ich nieco szybszy wzrost niż prognozowano w grudniu.
W najbliższych miesiącach należy oczekiwać niewielkiego spadku zatrudnienia w tej grupie jednostek. Spośród badanych jednostek, w styczniu 2,8% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (2,5% w grudniu 2009 r. i 2,8% w styczniu ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (77% w styczniu, 79% w grudniu i 81% w styczniu 2009 r.). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku nie odnotowano znaczących zmian dotkliwości poszczególnych barier.
Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w styczniu 2010 r.

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 16 (w grudniu plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie – 8% (w grudniu odpowiednio 22% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na takie ukształtowanie się wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury wpływają lepsze oceny bieżącej i przewidywanej sprzedaży oraz przyszłego popytu, przy niewielkim zmniejszeniu aktualnego popytu. Dyrektorzy jednostek korzystnie oceniają swoją bieżącą i przyszłą sytuację finansową.
Sygnalizowany jest szybszy niż przed miesiącem spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen. W najbliższych miesiącach można się spodziewać niewielkiego zmniejszenia zatrudnienia w tej grupie jednostek. W styczniu 5,9% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w grudniu 2009 r. odsetek ten wyniósł 10,3%, w styczniu przed rokiem 2,7%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (52% w styczniu br., 46% w grudniu, 48% w styczniu ub. roku) oraz – w mniejszym stopniu – z kosztami zatrudnienia (41% w styczniu br., 51% w grudniu, 58% w styczniu ub. roku – jest to bariera, której znaczenie w skali roku w największym stopniu zmalało). W porównaniu ze styczniem ub. roku najbardziej wzrosło odczuwanie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 22% do 33%) oraz trudnościami z uzyskaniem kredytu (z 4% do 14%).
W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 10 (w grudniu minus 14). Poprawę koniunktury odnotowuje 14% badanych firm, a jej pogorszenie – 24% (w grudniu odpowiednio 12% i 26%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Wynika to z mniej pesymistycznych prognoz popytu oraz sprzedaży – odpowiednie oceny bieżące są bardziej niekorzystne od sygnalizowanych przed miesiącem. Mimo że aktualna sytuacja finansowa oceniana jest mniej pesymistycznie niż w grudniu, to w najbliższych trzech miesiącach może ulec dalszemu pogorszeniu. Sygnalizowany jest, mniejszy niż przed miesiącem, spadek bieżących cen. Prognozy wskazują na możliwy ich niewielki wzrost. W najbliższych miesiącach można się spodziewać spadku zatrudnienia.
W styczniu 4,6% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w grudniu br. odsetek ten wyniósł 8,7%, w styczniu przed rokiem 6,5%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (51% w styczniu, 54% w grudniu, 56% w styczniu ub. roku) oraz niedostatecznym popytem (51% w styczniu br., 52% w grudniu i styczniu 2009 r.). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku nie odnotowano naczących zmian poziomu odczuwania poszczególnych barier.
W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 12 (w grudniu minus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 11% badanych firm, a jej pogorszenie – 23% (w grudniu odpowiednio 12% i 20%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Wynika to z pogorszenia negatywnych ocen bieżących i przewidywań dotyczących popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odnotowuje się niewielki wzrost bieżących cen, w najbliższych miesiącach mogą one rosnąć szybciej, niż wskazywała prognoza z grudnia. Przewidywana redukcja zatrudnienia może być nieco większa niż prognozowano przed miesiącem. Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności kształtuje się na poziomie 2,8% (6,7% w grudniu 2009 r., 9,6% w styczniu przed rokiem). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (55% w styczniu, 61% w grudniu 2009 r., 63% przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (49% w styczniu, 52% w grudniu 2009 r. i 45% przed rokiem). W ciągu roku najbardziej zmniejszyło się znaczenie bariery związanej z konkurencją firm krajowych (z 48% do 34%).

UWAGA: Od 2009 r. dane prezentowane są w układzie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD2007), opracowanej na podstawie Europejskiej Klasyfikacji Działalności (NACE Rev.2). Dane te nie są w pełni porównywalne z publikowanymi wcześniej według PKD 2004 (NACE Rev.1.1).

1/
Obejmują następujące sekcje według PKD 2007: H – Transport i gospodarka magazynowa, I – Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, J – Informacja i komunikacja, K – Działalność finansowa i ubezpieczeniowa, L – Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości, M – Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca, P – Edukacja, Q – Opieka zdrowotna i pomoc społeczna, R – Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, S – Pozostała działalność usługowa.


Opracowanie: Departament Przedsiębiorstw.


(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Układamy wykładzinę

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt