chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
Tynki w systemach dociepleń
artykuł wprowadzający
Ciągły wzrost kosztów ogrzewania, konieczność zapewnienia komfortu cieplnego, czy zagadnienia związane z z ekologią, to tylko niektóre powody, dla których docieplenie budynku jest dziś zwykłą koniecznością. Wybierając system docieplenia do naszej nieruchomości, musimy zwrócić baczną uwagę na rodzaj tynku, który zamierzamy zastosować.

Tynk mozaikowy SATYN PTM-56

  właściwości  

Tynk Mozaikowy SATYN PTM-56 jest starannie skomponowaną cienkowarstwową, szlachetną okładziną ochronno-wykończeniową. W SATYN PTM-56 zastosowano najwyższej jakości wypełniacze, dzięki czemu, po nałożeniu osiągniemy piękne i ozdobne powierzchnie wykończeniowe. Do produkcji zastosowano dyspersje polimerowe, które są odpowiedzialne za wysoką odporność na warunki atmosferyczne, wytrzymałość i elastyczność tynku. Charakterystyczną cechą Tynku Mozaikowego SATYN PTM-56 jest starannie dobrana kompozycja kolorów - paleta 70 barw.

  zastosowanie  

Tynk Mozaikowy SATYN PTM-56 jest gotową do użycia masą, przeznaczoną do ręcznego nakładania wypraw dekoracyjno-ochronnych. Szczególnie polecany jest do wykonywania wypraw dekoracyjnych wewnątrz i na zewnątrz budynków np. cokoły, filary, pilastry, lamperie, zwłaszcza w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, itp. Przed nałożeniem masy tynkarskiej podłoże wymaga zagruntowania preparatem gruntującym SATYN PP-85.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

Opakowanie:
Wiaderko 25 kg.
Wszelkie luźne, niezwiązane z podłożem warstwy (jak odspojone tynki lub złuszczone powłoki malarskie) trzeba usunąć. Ubytk nierówności należy uzupełnić i wyrównać ponieważ będą pogarszały efekt końcowy wyprawy tynkowej. Powierzchnie spękane, wybrakowane zaleca się naprawić zaprawą wyrównującą SaTYn PR-03. Zanieczyszczenia podłoża olejami, smarami, środkami antyadhe-zyjnymi należy całkowicie zmyć wodą z dodatkiem detergentów. Podłoża zanieczyszczone mikrobiologicznie oczyścić z wszelkiego typu wykwitów solnych, glonów, pleśni itp. środkami biobójczymi np. SATYN PPB-10 (według instrukcji) i oczyścić mechanicznie. Przed zastosowaniem masy tynkarskiej w systemie ociepleń, należy wykonać warstwy podkładowe systemu zgodnie z technologią bezspoino-wego ocieplania ścian zewnętrznych budynków. Mozaikową masę tynkarską można nakładać na wysezonowane, dojrzałe podłoże (co najmniej 28 dni) lub na całkowicie wyschnięte warstwy zbrojone z tkaniną szklaną, co w normalnych warunkach następuje po ok. 3-5 dniach. Przed nakładaniem masy tynkarskiej podłoże należy zagruntować preparatem gruntującym SATYN PP-85. Okres wiązania zastosowanego na podłożu preparatu w optymalnych warunkach pogodowych (w temperaturze +20°Ci wilgotności względnej powietrza 55%) wynosi ok. 24 godziny. Po całkowitym związaniu naniesionego na podłoże gruntu można przystąpić do nakładania masy. W celu ograniczenia możliwości przebijania koloru podłoża przez fakturę wyprawy tynkarskiej zaleca się zastosowanie preparatu gruntującego podbarwionego pod kolor tynku. Podłoża nie przewidziane do tynkowania zabezpieczyć i osłonić. Przy przygotowaniu podłoża obowiązują wytyczne, zalecenia norm budowlanych oraz zasady techniki budowlanej.
Do długim okresie magazynowania, a bezpośrednio przed użyciem, masę należy dokładnie wymieszać (mieszadłem elektrycznym wol-noobrotowym z mieszadłem koszykowym), aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Dalsze mieszanie nie jest wskazane, gdyż może doprowadzić do nadmiernego napowietrzenia masy. Zaleca się sprawdzenie koloru poprzez nałożenie na kartonik, odczekanie (do całkowitego wyschnięcia) i porównanie ze wzornikiem i zamówieniem. Opakowanie zawiera produkt gotowy do stosowania. Masy nie d należy rozrzedzać wodą ani mieszać z innym materiałem. Ważną sprawą jest rozplanowanie frontu robót. Starać się używać jednej partii zamówionego produktu na jedną powierzchnię np. całą elewację lub wyodrębnione powierzchnie. Tynkować w ten sposób, by świeże porcje masy łączyły się z pozostałymi jeszcze na mokro. Nie przerywać prac na dłużej niż 10 minut. Nie wyrabiać do końca materiału z pojemnika, dodawać kolejną porcję, przemieszać i nakładać dalej na powierzchnię. Stosując się do tych zaleceń mamy pewność, W że struktura na całej powierzchni będzie jednolita. Masę tynkarską nakładać na podłoże cienką, równomierną warstwą na grubość ziar- pr na, za pomocą pacy ze stali nierdzewnej. Wysychanie tynku (12- 48 godzin) zależy od panujących warunków atmosferycznych i chłoności podłoża.

Świeża masa po nałożeniu może wykazywać charakterystyczne „zmlekowienie". Po całkowitym związaniu objawy ustępują. Bezpośrednio po zakończeniu prac narzędzia należy umyć wodą. Podczas nakładania i wiązania masy tynkarskiej powinna występować bez- w deszczowa pogoda z temperaturą powietrza od +5°C do +25°C. Należy unikać pracy na powierzchniach bezpośrednio nasłonecznionych i przy silnym wietrze. W celu ochrony niezwiązanej wyprawy tynkarskiej przed szkodliwym oddziaływaniem czynników
ŚREDNIE ZUŻYCIE kg/m²: 4,6
TEMPERATURA PODŁOŻA , OTOCZENIA, STOSOWANIA °C:+5 do +25
GĘSTOŚĆ OBJĘTOŚCIOWA g/cm³: ok. 1,75
WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA PARY WODNEJ: - V3
ABSORPCJA WODY: - W1
PRZYCZEPNOŚĆ MPa: ≥ 0,3
TRWAŁOŚĆ MPa: ≥ 0,3
Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Tynki w syst. dociepleń

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt