chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
Tynki gipsowe
artykuł wprowadzający
W jaki sposób wykończyć powierzchnie ścian czy sufitów? To jedno z podstawowych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć budując lub remontując nieruchomość. Istnieje wiele możliwości jak chociażby tapety, glazury lub farby np. strukturalne. Coraz częściej do łask wracają jednak równe i gładkie powierzchnie. Do ich uzyskania stosuje się różnego rodzaju gipsy i gładzie szpachlowe.

Knauf Goldband

Gipsowa zaprawa tynkarska

  właściwości  

Knauf Goldband Gipsowa zaprawa tynkarska jest to gotowa sucha zaprawa na bazie gipsu, lekkich kruszyw i dodatków modyfikujących. Opracowane receptury są poparte wieloletnimi doświadczeniami w laboratoriach badawczych firmy Knauf.

Charakteryzuje się następującymi właściwościami:
- łatwość w obróbce we wszystkich etapach robót,
- nadaje się do tynkowania ręcznego,
- długi czas obróbki,
- równomierne twardnienie,
- elastyczna,
- odporna na uderzenia i nacisk,
- umożliwia ścianom oddychanie,
- reguluje klimat w pomieszczeniu,
- wysoka wydajność,
- jednowarstwowa,
- do wnętrz.

  zastosowanie  

Jednowarstwowy tynk wewnętrzny przeznaczony do nakładania ręcznego na powierzchni ścian i sufitów.
Do stosowania w budownictwie ogólnym i mieszkaniowym, o zwykłej wilgotności. Przydatny do każdego rodzaju chropowatego podłoża, bądź solidnie utwardzonej obrzutki w dowolnego rodzaju budynkach, z wyjątkiem pomieszczeń przeznaczonych do mokrych procesów produkcyjnych.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

Opakowanie:
Worki 30 kg - Paleta 1200 kg 40szt.
Worki 25 kg - Paleta 1000 kg 40szt.
Worki 10 kg - Paleta 1000 kg 100szt.

Składowanie:
Do 6 miesięcy od daty produkcji, przy składowaniu na paletach, w suchych pomieszczeniu i w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach. Chronić przed wilgocią.
Podłożem do obróbki mogą być typowe mury z cegły, betonu porowatego lub lekkie płyty budowlane. Podłoże przed tynkowaniem oczyścić z kurzu i usunąć luźne elementy a także zlikwidować większe nierówności. Na powierzchnię z betonu i wszelkie niechłonne podłoża (takie jak betonowe płyty prefabrykowane) należy nałożyć środek gruntujący Knauf Betokontakt. Podłoża o dużej chłonności należy zagruntować Knauf Środek gruntujący skondensowany (Knauf Grundiermittel). Przewody instalacyjne przykryć warstwą tynku o grubości min. 5mm. Nie tynkować przemrożonych podłoży.

Beton zwykły i lekki
Usunąć pozostałości środków antyadhezyjnych lub ewentualną warstwę spieku. W przypadku podłoży o niedostatecznej chłonności i szczelnego betonu przeznaczoną do tynkowania powierzchnię należy pokryć środkiem Knauf Betokontakt i odczekać do jego wyschnięcia.

Dachy płaskie, prefabrykaty betonowe
Przy tynkowaniu stropodachów ze zbrojonego betonu lub betonowych prefabrykatów ich powierzchnie należy zagruntować środkiem Knauf Betokontakt.
Tynk odciąć pionowo od powierzchni ścian i oddzielić od sąsiadujących powierzchni za pomocą masy akrylowej.

Mur (wszystkie rodzaje)
W przypadku zbyt wysokiej chłonności zastosować środek wyrównujący chłonność Knauf Środek gruntujący skondensowany (Knauf Grundiermittel).
Przygotowanie zaprawy i obróbka
Worek zaprawy (30 kg) Knauf Goldband wsypać do ok.16,5-18 l czystej wody i niczego nie dodając, wymieszać stosując mieszadło mechaniczne, aż do uzyskania jednorodnej masy pozbawionej grudek. W ciągu 20 min od wsypania należy go nałożyć i wyrównać. Po lekkim zwilżeniu powierzchnię filcować i zatrzeć.

Czas obróbki:
Od wsypania suchej zaprawy do wody ? ok. 100 minut, zależnie od rodzaju podłoża. Zanieczyszczenie pojemników i narzędzi powoduje skrócenie czasu obróbki.
Jeżeli w wyjątkowych wypadkach zachodzi konieczność tynkowania dwuwarstwowego, wówczas pierwszą warstwę należy ściągnąć za pomocą długiej łaty lub pacy (nie filcować i nie gładzić). Po całkowitym wyschnięciu należy zagruntować ją za pomocą Knauf Środek gruntujący skondensowany (Knauf Grundiermittel) rozcieńczonego z wodą w stosunku 1:3. Po ponownym wyschnięciu nanieść kolejną warstwę tynku. Dla szybkiego wyschnięcia należy zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia.

Przygotowanie tynku przed malowaniem i tapetowaniem
Tynk musi być odkurzony, suchy (wilgotność tynku maks. 1%). Materiał gruntujący pod tapety lub warstwy malarskie dobiera się stosownie do ich rodzaju. Można stosować dyspersje podkładowe, roztwory tworzyw sztucznych (do gruntowania wgłębnego).

Przygotowanie tynku pod klejenie płytek
Minimalna grubość tynku 10mm, układanie jednowarstwowe. Wilgotność tynku maks. 1%. Powierzchnię tynku należy jedynie wyrównać (nie filcować i/lub zacierać, tylko zeskrobać). Podłoże pod klejenie płytek należy sprawdzić zgodnie z zaleceniami producenta kleju.
Przed klejeniem płytek metodą cienkowarstwową na powierzchnię tynku należy nanieść Knauf TiefengrundŚrodek głęboko gruntujący aż do sufitu. Klejenie za pomocą kleju cienkowarstwowego na bazie cementu (np. Knauf K1 Klej do płytek ceramicznych). Spoinowanie należy wykonać dopiero po wyschnięciu kleju.
W strefie wody rozpryskowej zalecane jest przygotowanie powierzchni za pomocą środka Knauf Powłoka uszczelniająca bez dodatków bitumicznych (Knauf Flächendicht). Klejenie za pomocą kleju Knauf K4 elastyczny klej do płytek lub Knauf K1 Klej do płytek ceramicznych z dodatkiem Knauf Emulsja uelastyczniająca do mas samopoziomujących i klejów (Knauf Kleber-und Boden-Elast).

WSKAZÓWKI UZUPEŁNIAJĄCE
- przy tynkowaniu sufitów można tynk nakładać tylko jednowarstwowo,
- nie zaleca się wykonywania zbyt gładkiej powierzchni tynku (na tzw. szybę), co powoduje powstanie szklistej mikropowłoki zamykającej pory tynku, co w praktyce skutkuje bardzo długim okresem wysychania. Zbyt gładka powierzchnia tynku stwarza trudności w malowaniu oraz utratę właściwości regulowania klimatu w pomieszczeniu,
- narzędzia pracy po użyciu natychmiast umyć wodą.
UWAGI
Prace należy wykonywać w suchych warunkach, przy temperaturze powietrza i podłoża od +5°C do +25°C. Wszelkie dane odnoszą się do temperatury +23°C i wilgotności względnej powietrza 50%. W innych warunkach należy uwzględnić szybsze lub wolniejsze twardnienie materiału.
Należy chronić skórę i oczy. W przypadku kontaktu materiału z oczami, płukać je obficie wodą i zasięgnąć porady lekarza. Wyrób przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

ZALECENIA
Niniejsza karta techniczna określa zakres stosowania materiału i zalecany sposób prowadzenia robót, ale nie może zastąpić zawodowego przygotowania wykonawcy. Oprócz podanych zaleceń prace należy wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną i zasadami BHP. Producent gwarantuje jakość wyrobu, natomiast nie ma wpływu na warunki
i sposób jego użycia. W przypadku wątpliwości należy wykonać własne próby stosowania.
Średnia grubość tynku: 10mm
Minimalna grubość tynku: 8mm
Ciężar nasypowy: ok. 780kg/m³
Uziarnienie: do 1,2mm
Wydajność: 100kg ok. 120l zaprawy
Orientacyjne zużycie: 0,85kg na mm i 1m²
1 worek (30kg) = ok.3,5 m² tynku, zależnie od właściwości podłoża, średnia grubość tynku 10mm
Czas schnięcia: średnio ok. 14 dni (zależnie od grubości warstwy, wilgotności powietrza w pomieszczeniu, temperatury powietrza i wentylacji)
Wytrzymałość na zginanie: ≥1,0N/mm²
Wytrzymałość na ściskanie: ≥2,0N/mm²
Przyczepność do podłoża: ≥0,1N/mm²
Ciężar objętościowy: ok. 1000kg/m³
Współczynnik oporu dyfuzyjnego µ: ok. 5
Współczynnik przewodzenia ciepła λ: 0,25W/mK
Ognioodporność: A1- nie rozprzestrzenia ognia.

  artykuły powiązane z produktem  

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Tynki gipsowe

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt