chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
Ogrzewanie podłogowe
artykuł wprowadzający
Charakterystyczną cechą ogrzewania niskotemperaturowego jest niska temperatura wody w instalacji - nie przekracza ona 55°C, a najczęściej kształtuje się w przedziale 35-45°C, podczas gdy w przypadku tradycyjnego, grzejnikowego ogrzewania wysokotemperaturowego osiąga nawet 80°C. Obniżenie temperatury czynnika grzejnego zdecydowanie wpływa na poprawę komfortu cieplnego oraz na wzrost jakości powietrza w pomieszczeniach.

Knauf K3 Format

Klej do płytek posadzkowych

  właściwości  

Knauf K3 Format Klej do płytek posadzkowych jest starannie dobraną mieszaniną cementu, kruszyw, wypełniaczy mineralnych oraz modyfikatorów. Opracowane receptury są poparte wieloletnimi doświadczeniami w laboratoriach badawczych firmy Knauf Bauprodukte.
Charakteryzuje się następującymi właściwościami:
- wydłużony czas otwarty,
- łatwy i wygodny w użyciu,
- mrozoodporny,
- wodoodporny.

  zastosowanie  

Wysoko wartościowa, zawierająca cement zaprawa uszlachetniona tworzywem sztucznym, jakościowo kontrolowana, odporna na mróz i wodę. Zalecana do mocowania podłogowych płytek ceramicznych. Zgodnie z normą PN-EN 12004 do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Do układania ceramicznych płytek podłogowych, gresu i nieprzezroczystych płytek z kamienia naturalnego. Do klejenia bez pustych przestrzeni pod płytkami. Odporna na mróz. Przeznaczona na tarasy i balkony, optymalnie przewodzi ciepło przy ogrzewaniu podłogowym. Idealna do płytek wielkoformatowych. Doskonała na wszelkie podłoża budowlane (beton, jastrych cementowy, na ogrzewanie podłogowe, płyty cementowo-włóknowe, gipsowe, gipsowo-włóknowe i suche podłogi).
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

Opakowanie:
Worki - 25 kg
Paleta 1050 kg - 42 szt.

Składowanie:
Do 15 miesięcy od daty produkcji, przy składowaniu na paletach, w suchych, chłodnych warunkach i w oryginalnych, nie uszkodzonych opakowaniach.
Knauf K3 Format Klej do płytek posadzkowych można stosować na nośne, zwarte, suche, mocne, czyste i wolne od kurzu i pyłu oraz innych środków zapobiegających przyleganiu (np. olej, itp.) podłoża:

Wewnątrz budynków:
- płyty gipsowo-włóknowe zagruntowane Knauf Środkiem głęboko gruntującym(Knauf Tiefengrund),
- płyty cementowo-włóknowe zagruntowane Knauf Środkiem głęboko gruntującym(Knauf Tiefengrund),
- mocne i dobrze przyczepne powłoki malarskie przeszlifowane papierem ściernym, odpylone oraz zagruntowane Knauf Środkiem głęboko gruntującym(Knauf Tiefengrund),
- suche podłogi z płyt gipsowych zagruntowane Knauf Środkiem głęboko gruntującym(Knauf Tiefengrund),
- podłoża anhydrytowe (wilgotność <0,5%), gipsowe (wilgotność <1%) przeszlifowane mechanicznie, odkurzone i zagruntowane Knauf Środkiem głęboko gruntującym(Knauf Tiefengrund),
- płyty OSB oraz wodoodporne płyty wiórowe (gr.≥22 mm) przeszlifowane mechanicznie i zagruntowane Knauf Specjalnym środkiem gruntującym (Knauf Spezialhaftgrund) rozcieńczony wodą w proporcji 1:1.

Wewnątrz i zewnątrz budynków:
- beton lany (wiek powyżej 3 miesięcy, wilgotność ≤4%) zagruntować Knauf Specjalnym środkiem gruntującym (Knauf Spezialhaftgrund),
- asfalt lany - zagruntować Knauf Specjalnym środkiem gruntującym (Knauf Spezialhaftgrund).
Zarabianie zaprawy
25 kg Knauf K3 Format Kleju do płytek posadzkowych rozmieszać w od około 6,0 l (konsystencja gęsta) do 7,5 l (konsystencja płynna) czystej wody mieszadłem wolnoobrotowym (max.600 obr./min). Należy odczekać ok. 5 minut i całość wymieszać ponownie, ewentualnie regulując konsystencję wodą albo proszkiem. Czas przerabiania uzyskanej masy wynosi ok. 4 godzin.

Nanoszenie zaprawy
Knauf K3 Format Klej do płytek posadzkowych nanosić na podłoże za pomocą szpachli lub kielni i przeczesać za pomocą pacy zębatej. Dobór pacy uzależniony jest od wykonywanych prac. Płytki układać na powierzchni kleju, nie ostukujemy ich, gdy używamy kleju w konsystencji płynnej. Czas kładzenia płytek max. 30 minut. Jeśli tworzy się kożuch (dotknąć powierzchnię kleju i sprawdzić jego lepkość palcem) należy ponownie nałożyć klej. Ułożenie płytek można jeszcze przez ok. 10 minut korygować. Fugować dopiero po wyschnięciu kleju. Chodzenie po płytkach oraz fugowanie: najwcześniej po 2 dniach.

WSKAZÓWKI UZUPEŁNIAJĄCE
- nie przerabiać przy temperaturze poniżej + 5°C,
- przed położeniem płytek należy uruchomić ogrzewanie podłogowe. Wyłączyć ogrzewanie 24 godziny przed kładzeniem płytek na podłogę albo zmniejszyć do temperatury + 15°C. Dopiero po ok. 28 dniach można nastawić ogrzewanie stopniowo na wyższą temperaturę,
- przy dużych powierzchniach należy zaplanować szczeliny dylatacyjne ( w zależności od materiału i nasłonecznienia: co 2,5 do 5m.)
- narzędzia pracy po użyciu natychmiast umyć wodą.
UWAGI
Prace należy wykonywać w suchych warunkach, przy temperaturze powietrza i podłoża od +5°C do +25°C. Nałożoną zaprawę należy chronić przed mrozem, opadami atmosferycznymi, bezpośrednim nasłonecznieniem oraz temperaturą powyżej 30°C przez okres ok. 2 tygodnie i jest to czas hydraulicznego wiązania zaprawy. Wszelkie dane odnoszą się do temperatury +23°C i wilgotności względnej powietrza 50%. W innych warunkach należy uwzględnić szybsze lub wolniejsze twardnienie materiału.
Knauf K3 Format Klej do płytek posadzkowych ma właściwości drażniące, a zawartość cementu powoduje, że po wymieszaniu z wodą wyrób ma odczyn alkaliczny. W związku z tym należy chronić skórę i oczy. W przypadku kontaktu materiału z oczami, płukać je obficie wodą i zasięgnąć porady lekarza. Wyrób przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Zawartość chromu VI w uwodnionej formie - poniżej 2 ppm w przeliczeniu na ogólną suchą masę produktu w okresie ważności wyrobu.

ZALECENIA
Niniejsza karta techniczna określa zakres stosowania materiału i zalecany sposób prowadzenia robót, ale nie może zastąpić zawodowego przygotowania wykonawcy. Oprócz podanych zaleceń prace należy wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną i zasadami BHP. Producent gwarantuje jakość wyrobu, natomiast nie ma wpływu na warunki i sposób jego użycia. W przypadku wątpliwości należy wykonać własne próby stosowania.
Gęstość nasypowa: ok. 1,5 kg/dm³
Proporcje woda/proszek:
- ok.6,0 l wody/25kg proszku (konsystencja gęsta)
- ok.7,5 l wody/25kg proszku (konsystencja płynna)
Temperatura stosowania: od +5°C do +25°C
Czas dojrzewania: 5 minut
Czas obróbki*: ok. 4 godzin
Czas układania*: do 30 minut
Czas korekty*: ok. 10 minut
Ruch pieszy: po ok. 2 dniach
Fugowanie: po ok. 2 dniach
Pełne obciążenie*: po ok. 7 dniach
Grubość warstwy: od 2 do 15mm
Orientacyjne zużycie: ok.3,8 kg/m² przy 8 mm zębów szpachli.
Odporność termiczna: -20°C do +70°C
Czas otwarty (wg normy PN-EN 12004): przyczepność ≥ 0,5 N/mm² po czasie nie krótszym niż 30 minut,
Przyczepność (wg normy PN-EN 12004):
- początkowa: ≥ 1,0 N/mm²
- po zanurzeniu w wodzie: ≥ 1,0 N/mm²
- po starzeniu termicznym: ≥ 1,0 N/mm²
- po cyklach zamrażania i rozmrażania: ≥ 1,0 N/mm²
* przy 23°C i 50% wilgotności powietrza

  artykuły powiązane z produktem  

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Ogrzewanie podłogowe

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt