chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
Ogrzewanie podłogowe
artykuł wprowadzający
Charakterystyczną cechą ogrzewania niskotemperaturowego jest niska temperatura wody w instalacji - nie przekracza ona 55°C, a najczęściej kształtuje się w przedziale 35-45°C, podczas gdy w przypadku tradycyjnego, grzejnikowego ogrzewania wysokotemperaturowego osiąga nawet 80°C. Obniżenie temperatury czynnika grzejnego zdecydowanie wpływa na poprawę komfortu cieplnego oraz na wzrost jakości powietrza w pomieszczeniach.

MULTISTONE

Lekka zaprawa klejowa o szerokim obszarze zastosowania do płytek i kamieni naturalnych - C2 FT S1/S2 -

  właściwości  

- bardzo stabilna zaprawa, do płyt wielkoformatowych (C2 FT)
- bardzo wysoka wydajność
- szybkowiążący
- do prawie wszystkich podłoży
- do prawie wszystkich kamieni naturalnych i okładzin ceramicznych
- bardzo elastyczna wg normy PN-EN 12002 ( S1/S2 )
- Low Emission
- niskopyląca
- na ściany i podłogi
- do stosowania wewnątrz i na zewnątrz
- jako masa wyrównująca do nierównych podłoży, do 30 mm
- bardzo dobre wypełnienie pod płytką
- do stosowania w miejscach stale obciążonych wodą
- kolor: kremowo - biały
- do basenów i zbiorników z wodą pitną

Źródło: Botament

  zastosowanie  

Nowa generacja lekkich zapraw klejowych wyróżnia się wysoką wydajnością oraz bardzo szerokim spektrum zastosowania. MULTISTONE jest lekką zaprawą o szerokim obszarze zastosowania do kamieni naturalnych i płytek, może służyć, jako zaprawa cienko-, średniowarstwowa, zaprawa o konsystencji rozpływnej jak również, jako zaprawa wyrównująca. Przy zastosowaniu zaprawy MULTISTONE mogą być wykonywane okładziny ścienne i podłogowe z kamieni naturalnych, gresu, ceramiki szkliwionej, kamionki, płytek ciągnionych, podłogowych płytek klinkierowych, płytek klinkierowych, płytek ręcznie formowanych, cotto, małej i średniej mozaiki oraz mozaiki szklanej. Materiał ten nadaje się do klejenia płyt izolacyjnych i lekkich płyt budowlanych. Należy zwrócić uwagę, aby płyty o gładkiej powierzchni ( np. z polistyrenu ekstradowanego) uszorstkowić. Z uwagi na wysoką zdolność odkształcania MULTISTONE doskonale nadaje się do pewnego układania płytek na silnie obciążanych powierzchniach takich jak fasady, balkony i tarasy, gotowe elementy betonowe oraz ogrzewane powierzchnie podłogowe. Ponadto MULTISTONE poleca się również do klejenia BOTAMENT Płyta tłumiąco-kompensująca.

Jako podłoża nadają się beton, beton komórkowy, tynki (z grupy CS II, CS III lub CS IV wg normy PN-EN 998-1; wytrzymałość na ściskanie > 2,5 N/mm ), tynk gipsowy (wg normy PN-EN 13279-1; wytrzymałość na ściskanie > 2,5 N/mm2), mur pełnospoinowy (materiału nie wolno stosować na murach mieszanych), BOTAMENT Płyta budowlana, stare okładziny ceramiczne, płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włókninowe, jastrychy cementowe i anhydrytowe jak również wewnątrz stabilne podłoża stalowe i posypane piaskiem jastrychy z asfaltu lanego.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

Opakowanie:
15 kg worek papierowy
Podłoże musi być suche, czyste, nie-przemarznięte i nośne. Należy usunąć z niego tłuszcze, stare powłoki malarskie, nacieki cementowe, środki anty-adhezyjne i inne luźne części znajdujące się na nim. Powierzchnia ścian powinna być do lica i pionowa.

Tolerancje podłoża na ścianach i podłogach do 30 mm mogą być niwelowane w jednym cyklu roboczym bezpośrednio zaprawą MULTISTONE. Wyrównanie podłoża może być również wykonane przy zastosowaniu masy wyrównawczej BOTAMENT M 100, a na podłogach masą samopoziomującą BOTAMENT M 50 lub M 51. Beton oraz gotowe części betonowe powinny mieć przynajmniej 3 miesiące. Przed przystąpieniem do układania płytek na tynkach gipsowych jak również jastrychach cementowych i anhydrytowych należy wykonać badanie wilgotności podłoża (aparatem CM). Wilgotność związana na jastrychach cementowych powinna wynosić maksymalnie 2%, względnie 1,8% na ogrzewanych powierzchniach podłogowych. Wilgotność jastrychów anhydrytowych nie powinna przekraczać 0,5% oraz 0,3% na powierzchniach ogrzewanych. Tynki CS II i CS III powinny mieć grubość przynajmniej 10 mm, powinny być suche oraz mieć chropowatą powierzchnię. Tynki gipsowe powinny być jednowarstwowe o minimalnej grubości 10 mm, nie mogą być wygładzone. Wilgotność związana podłoży gipsowych może wynosić max. 1%. Podłoża gipsowe, płyty gipsowo - kartonowe oraz jastrychy anhydrytowe ze względu na swoją wysoką nasiąkliwość należy przed klejeniem dwukrotnie zagruntować w odstępach 12 godzinnych przy pomocy BOTAMENT D 11. W przypadku klejenia na starych okładzinach ceramicznych oraz silnie przylegających powłokach malarskich należy zwrócić uwagę, aby na 24 godz. przed przystąpieniem do właściwego układania płytek wykonać tzw. „szpachlowanie drapane" przy użyciu MULTISTONE. Alternatywnie w przypadku prac wykonywanych wewnątrz pomieszczeń polecamy naniesienie warstwy gruntującej BOTAMENT D 15.

Podłoża stalowe należy zagruntować BOTAMENT E 120 i posypać piaskiem kwarcowym. Podczas klejenia płytek na jastrychach anhydrytowych oraz na ogrzewanych podłożach należy przestrzegać wytycznych i norm.
MULTISTONE rozprowadza się ciągle mieszając z zimną czystą wodą przy użyciu wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem. Miesza się tak długo, aż powstanie jednorodna masa. Po krótkim czasie dojrzewania należy materiał jeszcze raz krótko zamieszać. MULTISTONE wolno obrabiać w ciągu ok. 30 minut. Stężony materiał nie może być ponownie zamieszany i obrabiany, gdyż nie osiągnie się końcowej trwałości.

W celu uzyskania wysoko odkształcalnej zaprawy S2 zgodnie z PN-EN 12002 należy do MULTISTONE dodać BOTAMENT D 10.

Najpierw nanosi się na podłoże cienką warstwę kontaktową przy użyciu gładkiej części pacy. Następnie pacą zębatą równomiernie rozprowadza się zaprawę na powierzchni. Płytki układa się lekko dociskając i przesuwając w łożu klejowym.

Klejenie płyt izolacyjnych może odbywać się zgodnie z obowiązującymi normami i wytycznymi.
Wszystkie wymienione czasy odnoszą się do temperatury +23oC i 50% względnej wilgotności powietrza. Wyższe temperatury i niższa wilgotność powietrza przyspieszają, niższe temperatury i wyższa wilgotność powietrza opóźniają czas obróbki i przebieg wiązania.

Należy przestrzegać wytycznych zawartych w kartach technicznych produktów, które są stosowane w połączeniu z MULTISTONE.

Przy układaniu okładziny ceramiczne2j o powierzchni większej niż 0,36 m (np. 60x60 cm)m należy jastrych anhydrytowy zagruntować BOTAMENT E 120. Świeżo zagruntowaną powierzchnię należy zasypać piaskiem kwarcowym suszonym ogniowym. Przed klejeniem na podłożach zawierających gips, a szczególnie przy użyciu MULTISTONE jako masy wyrównawczej lub zaprawy średniowarstwowej należy sprawdzić jakość podłoża. W przypadku jastrychów z lanego asfaltu MULTISTONE można stosować jako zaprawę cienkowarstwową lub o konsystencji rozpływanej o grubości łoża klejowego maksymalnie 5 mm. Przy klejeniu na podłożach stalowych prosimy o kontakt z technikiem zastosowań.

Przy układaniu płytek szklanych należy zwrócić uwagę, aby podłoże było nie-odkształcalne. Spodnia strona musi być odporna na związki alkaiczne.

Przy płytkach większych niż format 30 x 30 cm prosimy o kontakt z technikiem zastosowań. Należy przestrzegać wytycznych producenta płytek. Do spoinowania zalecamy zaprawę MULTIFUGE Schmal. Do klejenia płytek szklanych z gładkim rewersem zalecamy zaprawę klejową BOTAMENT PU 550.

Przy klejeniu płyt i płytek na fasadach należy przestrzegać określonych norm i wytycznych.

Kartę bezpieczeństwa produktu otrzymają Państwo na życzenie. W celu osiągnięcia optymalnych parametrów technicznych przed zastosowaniem należy wykonać próbę w specyficznych warunkach budowy.
Baza materiałowa: kombinacja cementu z mineralnymi lekkimi materiałami wypełniającymi i z dodatkiem tworzyw sztucznych
Odporność na temperaturę: od - 15° C do + 70° C
Proporcja mieszania w celu uzyskania zaprawy S2 zgodnej z PN-EN 12002: 15 kg proszku + 5,25 kg BOTAMENT D 10 + 0,75 L wody
Czas dojrzewania: krótki czas
Czas nakładania: ok. 20 min.
Maksymalna grubość nałożenia: 30 mm
Chodzenie: po ok. 2 godz.
Spoinowanie: po ok. 3 godz.
Pełne obciążenie: po ok. 48 godz.
Temperatura obróbki: od +5o C do +25o C

  artykuły powiązane z produktem  

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Ogrzewanie podłogowe

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt