chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody zimowe » Naukowcy opracowali termolatarkę

Naukowcy opracowali termolatarkę

12.03.2012
Chemia budowlana - Naukowcy opracowali termolatarkę
Zmieniająca barwę światła latarka, sterowana przez czujnik temperatury, to tani sposób na wykrywanie w mieszkaniach strat ciepła, wymagających lepszej izolacji - informuje magazyn "New Scientist".

Latarka została opracowana przez Public Laboratory for Open Technology and Science, organizacją non-profit działająca w Cambridge (Massachusetts, USA). Organizacja ta zajmuje się opracowywaniem technologii, dzięki którym zwykli ludzie mogą badać czynniki środowiskowe.
REKLAMA:


Używane od dawna przez zawodowców kamery termowizyjne kosztują tysiące dolarów, choć ich rozdzielczość bynajmniej nie jest imponująca. Przyczyną jest to, że każdy piksel takiej kamery jest oddzielnym czujnikiem termicznym.

Prototypowa termolatarka kosztuje tylko około 40 dolarów i może być samodzielnie wykonana przez osobę znająca się nieco na elektronice.

Zasadniczym elementem jest pojedynczy czujnik podczerwieni, którego "wyświetlaczem" są emitujące światło o zmiennej barwie diody latarki. Działaniem urządzenia steruje mikroprocesor. Cieplejszy obiekt - to światło czerwone, zimniejszy - niebieskie, a pomiędzy tymi wartościami plasują się pozostałe barwy.Wystarczy omiatać promieniem latarki ścianę, by dostrzec zimne miejsca, w których dochodzi do ucieczki ciepła. Ustawiając aparat cyfrowy na długi czas lub używając kamery internetowej z odpowiednią aplikacją, można uzyskać kompletny obraz badanej powierzchni. Zakres obrazowanych temperatur daje się w prosty sposób regulować, aby obrazować mniejsze lub większe różnice.

PAP - Nauka w Polsce

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Ogrody zimowe

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt