chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody zimowe » GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w czerwcu 2010 r.

GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w czerwcu 2010 r.

22.06.2010
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w czerwcu oceniany pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, choć nieco gorzej niż w maju br. Wpłynęło na to pogorszenie, mimo to nadal optymistycznych, ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w czerwcu pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w maju i lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Odnotowano nieco lepsze niż przed miesiącem oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej przy mniej optymistycznych niż w maju prognozach portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w zakresie sytuacji finansowej pozostają na poziomie optymistycznych prognoz formułowanych przed miesiącem.
REKLAMA:


Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w czerwcu oceniany lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, choć gorzej niż w zeszłym miesiącu. Bieżąca sprzedaż jest nadal ograniczana, jej prognozy na najbliższe miesiące są również pesymistyczne. Nieznacznie zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych.

W czerwcu oceny koniunktury w badanych grupach przedsiębiorstw usługowych są bardzo zróżnicowane. Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa – w porównaniu z czerwcem zeszłego roku oceny te są bardziej korzystne, choć mniej optymistyczne niż w maju br. Najbardziej negatywnie ogólny klimat koniunktury oceniany jest w jednostkach z sekcji edukacja – oceny te są zarówno bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w czerwcu ubiegłego roku, jak i od sygnalizowanych przed miesiącem.

1. Przetwórstwo przemysłowe

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w czerwcu 2010 r.


W czerwcu ogólny klimat koniunktury wynosi plus 6, w maju plus 7. Poprawę sygnalizuje, podobnie jak przed miesiącem, 22% badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie - 16% (w maju 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżącego portfela zamówień są nieco mniej optymistyczne od zgłaszanych w maju, na co wpływa wolniejszy wzrost krajowego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest rozszerzana nieco wolniej niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w maju. W przedsiębiorstwach nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Szybciej niż przed miesiącem wzrasta poziom należności badanych jednostek. Równocześnie przedsiębiorcy sygnalizują nieco mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są ostrożniejsze i wskazują na możliwość poprawy. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż przewidywano w maju. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieznacznie wolniej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.
Przeczytaj również: Budownictwo wg GUS w lipcu 2020
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. W jednostkach dużych ogólny klimat koniunktury oceniany jest pozytywnie, choć nieco mniej korzystnie niż w maju. Wpływają na to ostrożniejsze niż przed miesiącem oceny bieżące i prognozy w zakresie produkcji. Oceny bieżące i prognozy dotyczące portfela zamówień wskazują na możliwość utrzymania się dotychczasowego tempa wzrostu. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Znacznie szybciej niż w maju wzrasta poziom należności przedsiębiorstw. Mimo to przedsiębiorstwa terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe, również odpowiednie prognozy są optymistyczne. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają utrzymać zatrudnienie na poziomie zbliżonym do
dotychczasowego. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują wolniejszy niż w maju wzrost cen produkowanych wyrobów.

Dyrektorzy jednostek średnich oceniają, że ich ogólny klimat koniunktury jest zbliżony do odnotowanego w ubiegłym miesiącu. Spowodowane jest to nieco szybszym niż w maju wzrostem bieżącego portfela zamówień i produkcji przy mniej optymistycznych niż przed miesiącem odpowiednich prognozach. Zmniejsza się poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Niewielki wzrost poziomu należności przedsiębiorstw jest zbliżony do odnotowanego w maju. Dyrektorzy jednostek sygnalizują mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy dotyczące ograniczenia zatrudnienia są zbliżone do formułowanych w maju. Ceny wyrobów mogą rosnąć nieco szybciej niż przewidywano przed miesiącem. Jedynie jednostki małe oceniają koniunkturę negatywnie, podobnie jak w maju. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zapasy wyrobów gotowych określane są jako zbliżone do poziomu uznawanego za wystarczający w stosunku do zapotrzebowania. Zmniejsza się poziom należności przedsiębiorstw, ale nadal utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Pesymistyczne prognozy w tym zakresie są nieco gorsze od formułowanych w maju. Planowane redukcje zatrudnienia są zbliżone do przewidywań z ubiegłego miesiąca. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć w niewielkim stopniu.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 24 – spadek o 5 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 19 – wzrost o 7 punktów), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 13 – spadek o 1 punkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 12 – utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 11 – spadek o 3 punkty), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 10 – spadek o 6 punktów). Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: wyrobów tekstylnych (minus 19 – spadek o 3 punkty), odzieży (minus 17 – wzrost o 3 punkty), skór i wyrobów skórzanych (minus 10 – spadek o 7 punktów), mebli (minus 6 – wzrost o 4 punkty).Oceny koniunktury formułowane przez producentów wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych są pozytywne, zbliżone do formułowanych w maju. Oceny bieżące oraz prognozy portfela zamówień i produkcji są korzystne, lecz dużo ostrożniejsze niż przed miesiącem. Wzrasta nadmierny poziom zapasów. Nieco wolniej rosną należności przedsiębiorstw. Dyrektorzy sygnalizują nieznaczne trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są nadal korzystne, ale ostrożniejsze od formułowanych w maju. Planowane jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia, choć mniej znaczące od prognozowanego przed miesiącem. Ceny wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych mogą rosnąć wolniej niż oczekiwano przed miesiącem.

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak w maju. Oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji są bardziej korzystne niż przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są również optymistyczne, lecz ostrożniejsze od formułowanych w maju. Zmniejszają się zapasy wyrobów gotowych, mimo to nadal są one uznawane za nadmierne. Nieco szybciej niż w maju rośnie poziom należności przedsiębiorstw. Mimo to producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych nie zgłaszają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieznaczne, ale nieco większe od przewidywanych w maju. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą rosnąć szybciej niż oczekiwano przed miesiącem.

Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie, choć nieco gorzej niż w maju. Wpływają na to mniej korzystne niż przed miesiącem oceny bieżącego portfela zamówień oraz bieżącej i przyszłej produkcji. Portfel zamówień w najbliższych miesiącach może być zwiększony w większym stopniu niż przewidywano w maju. Zapasy wyrobów gotowych są uznawane nadal za nadmierne. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielki wzrost poziomu należności. Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych zgłaszają nieznaczne trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy w tym zakresie. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do przewidywanych w ubiegłym miesiącu. Może utrzymać się wzrost cen chemikaliów i wyrobów chemicznych prognozowany w maju.

Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę pozytywnie, choć nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Spowodowane to może być tym, że prognozy produkcji wskazują na możliwość jej nieznacznie wolniejszego wzrostu niż oczekiwano przed miesiącem. Oceny dotyczące bieżącego oraz przyszłego portfela zamówień oraz bieżącej produkcji są korzystne i lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Należności przedsiębiorstw rosną nieco szybciej niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań, prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. W tej grupie przedsiębiorstw można oczekiwać niewielkiego wzrostu zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają w niewielkim stopniu podnosić ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Producenci metali oceniają koniunkturę nieco lepiej niż w maju. Bieżąca produkcja jest rozszerzana w większym stopniu niż w maju. Oceny bieżącego portfela zamówień oraz prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zmniejsza się poziom nadmiernych zapasów. Szybciej niż w maju rośnie poziom należności. Utrzymują się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są nieco bardziej optymistyczne niż w maju. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Oczekiwany jest niewielki spadek cen metali.

Dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę nieco bardziej pesymistycznie niż w maju. Portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane, również prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych w maju. Rośnie poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Zmniejszają się należności przedsiębiorstw. Podobnie jak w maju pogarsza się zdolność do bieżącego regulowania zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są negatywne i gorsze niż przed miesiącem. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż zapowiadano w maju. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy prognozują dalszy wzrost cen wyrobów tekstylnych.

2. Budownictwo



W czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 2 (w maju plus 1). W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 21% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 19% (w maju odpowiednio 21% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, nieznacznie lepsze od zgłaszanych w maju. Odpowiednie prognozy są nadal optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Spośród badanych przedsiębiorstw 22% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 17%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym na poziomie zbliżonym do prognoz z ubiegłego miesiąca.

Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w czerwcu 2010 r.


Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są nieco mniej pesymistyczne od zgłaszanych w maju. Odpowiednie prognozy są pozytywne i pozostają na poziomie przewidywań formułowanych przed miesiącem. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia, nieznacznie mniejszy niż zapowiadano w maju. Należy spodziewać się spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco wolniejszego niż oczekiwano przed miesiącem.

Sytuacja przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Najlepsza jest sytuacja przedsiębiorstw dużych i średnich, dla których wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest pozytywny. W pozostałych klasach wielkości oceny ogólnego klimatu koniunktury są nadal negatywne, choć lepsze niż w maju. Oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne i lepsze niż przed miesiącem w przedsiębiorstw średnich i dużych. Odpowiednie oceny przedsiębiorstw małych (w tym mikro) są nadal pesymistyczne. Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana przez podmioty największe bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu, w pozostałych klasach wielkości oceny te są lepsze, ale nadal negatywne. We wszystkich klasach wielkości odnotowywany jest nieco wolniejszy niż przed miesiącem wzrost opóźnień płatności (za wyjątkiem jednostek małych, gdzie wzrost opóźnień płatności jest nieco szybszy niż w maju). Prognozy na najbliższe miesiące dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej formułowane przez dyrektorów przedsiębiorstw średnich i dużych są dużo bardziej korzystne od prognoz pozostałych przedsiębiorców. Prognozy te są w jednostkach wszystkich klas wielkości ostrożniejsze od przewidywań formułowanych w maju (za wyjątkiem prognoz dotyczących produkcji budowlano-montażowej formułowanych przez przedsiębiorstwa duże oraz przewidywań jednostek mikro i średnich dotyczących sytuacji finansowej, które są bardziej optymistyczne od prognoz z zeszłego miesiąca). W jednostkach dużych spodziewany jest wzrost cen, w przedsiębiorstwach pozostałych klas wielkości ceny mogą spadać. Dyrektorzy jednostek małych i dużych nie planują zmian w poziomie zatrudnienia, w jednostkach mikro oraz średnich zatrudnienie może wzrastać, choć wolniej niż wskazywały prognozy z zeszłego miesiąca.

Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 3,7% (4,3% w czerwcu 2009 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją na rynku (58% w czerwcu br., 62% przed rokiem), kosztami zatrudnienia (51% w czerwcu br., 50% w analogicznym miesiącu ub.r.), a także niedostatecznym popytem (44% w czerwcu br., 49% w czerwcu 2009 r.). W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku większe było znaczenie bariery związanej z warunkami atmosferycznymi (13% w czerwcu 2009 r., 33% w czerwcu br. wobec 23% przed miesiącem – na takie odpowiedzi mogła mieć wpływ powódź), natomiast w największym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem.

W czerwcu 17% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 73% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe. W porównaniu z czerwcem 2009 r. zwiększa się nieznacznie udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt duże i zbyt małe, natomiast spada – przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 76% do 73%.

3. Handel detaliczny



Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w czerwcu 2010 r.


W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie 0 (plus 2 w maju). Zarówno poprawę jak i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 19% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżącej sprzedaży w czerwcu są nieco bardziej pesymistyczne niż w maju, również w najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują niewielkiego zmniejszenia sprzedaży. Nieznacznie zwiększają się trudności związane z regulowaniem bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. W związku z tym ilość towarów zamawianych u dostawców może się zmniejszyć. Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia na poziomie przewidywań sprzed miesiąca. Przedsiębiorcy odnotowują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów.

W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i w szczególności duże – pozytywnie. Bieżąca sprzedaż oceniana jest pesymistycznie przez podmioty wszystkich klas wielkości, z wyjątkiem przedsiębiorstw dużych, które odnotowują wzrost sprzedaży (nieco szybszy niż miesiąc wcześniej). Odpowiednie prognozy, choć gorsze niż w maju, są korzystne dla jednostek małych (z wyłączeniem mikro) i – w szczególności – dużych. Przedstawiciele przedsiębiorstw najmniejszych oraz średnich zgłaszają pesymistyczne oczekiwania w tym zakresie. We wszystkich klasach wielkości przedsiębiorstw, poza jednostkami dużymi, pogarsza się zarówno bieżąca jak i przyszła zdolność do terminowego regulowania swoich zobowiązań finansowych.

Wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury dla omawianych branż przyjmują wartość ujemną z wyjątkiem branży żywnościowej, dla której wskaźnik ten przyjmuje wartość plus 4 (plus 6 przed miesiącem). Branża włókno, odzież, obuwie odnotowuje wskaźnik równy minus 1 (analogicznie jak przed miesiącem). Wskaźniki dla branż artykuły gospodarstwa domowego ogółem oraz pojazdy samochodowe wynoszą odpowiednio minus 3 i minus 4 (minus 2 i minus 1 w maju).

W czerwcu przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują dalszy spadek bieżącej sprzedaży. Przewidywania w tym zakresie są pesymistyczne. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów towarów. W konsekwencji ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana. Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań finansowych oceniana jest tak samo negatywnie jak przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są nieznacznie bardziej pesymistyczne od formułowanych w maju. Odnotowywany jest większy niż w ubiegłym miesiącu wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznacznie zmniejszyć zatrudnienie, na poziomie prognoz sprzed miesiąca.

W branży włókno, odzież, obuwie odnotowuje się znacznie mniejszy niż przed miesiącem spadek bieżącej sprzedaży. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, zbliżone do przewidywań formułowanych przed miesiącem. W związku z utrzymywaniem się nadmiernych zapasów towarów, nie zwiększa się ilość towarów zamawianych u dostawców. Przedsiębiorcy zgłaszają trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. Przewidywania w tym zakresie są pesymistyczne, zbliżone do prognoz formułowanych w ubiegłym miesiącu. W czerwcu przedsiębiorstwa sygnalizują nieco wolniejszy niż w maju spadek bieżących cen towarów. W najbliższych miesiącach spadek cen może być nieco szybszy. Dyrektorzy planują zwiększenie zatrudnienia w stopniu zbliżonym do przewidywań z maja.

Na niewielkie pogorszenie koniunktury w jednostkach branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem ma wpływ utrzymywanie się negatywnych ocen dotyczących bieżącej sprzedaży towarów. Odpowiednie przewidywania są mniej pesymistyczne od prognoz formułowanych przed miesiącem. Zmniejszają się trudności związane z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są nieznacznie pesymistyczne. Poziom zapasów towarów jest oceniany jako zbliżony do wystarczającego, w konsekwencji przyszłe zamówienia na towary u dostawców mogą być ograniczane w stopniu znacznie mniejszym niż zapowiadano przed miesiącem. W czerwcu dyrektorzy jednostek sygnalizują znaczący, choć wolniejszy niż w maju, spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów. W najbliższych
miesiącach przedsiębiorcy planują nadal znacząco zmniejszać zatrudnienie, na poziomie
przewidywań z maja.

W czerwcu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują dalszy spadek bieżącej sprzedaży. Zwiększają się trudności przy regulowaniu zarówno bieżących jak i przewidywanych zobowiązań finansowych. Odnotowywany jest nadmiar zapasów towarów. Zamówienia na towary u dostawców mogą się zmniejszyć. Sygnalizowany jest nieznaczny wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia, nieco większe niż przewidywano przed miesiącem.

Spośród badanych jednostek, w czerwcu 4,3% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 55% przedsiębiorstw, w czerwcu 2009 r. – 66% – znaczenie tej bariery spadło w największym stopniu w porównaniu z odczuciami sprzed roku), niedostatecznym popytem (50% w czerwcu, 45% przed rokiem), a także kosztami zatrudnienia (50% w czerwcu, 58% przed rokiem).

4. Usługi



Chemia budowlana - GUS - Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w czerwcu 2010 r.


W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 28 (w maju plus 32). Poprawę koniunktury odnotowuje 33% badanych firm, a jej pogorszenie – 5% (w maju odpowiednio 38% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z mniej korzystnych zarówno bieżących jak i przewidywanych ocen popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej jednostek. Bieżące ceny usług rosną wolniej niż w maju, ale w najbliższych trzech miesiącach można się spodziewać nieco szybszego ich wzrostu. Liczba zatrudnionych pracowników może nieznacznie wzrosnąć. Spośród badanych przedsiębiorstw, w czerwcu 2,0% (przed rokiem odsetek ten wyniósł 2,6%) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (74% w czerwcu, 83% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu zmalało znaczenie bariery związanej z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 44 % do 32%).

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 11 (w maju plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 22% badanych firm, a jej pogorszenie – 11% (w maju odpowiednio 22% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na takie oceny koniunktury wpływają mniej optymistyczne przewidywania popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie oceny bieżące są nieco bardziej korzystne od zgłaszanych w maju. Sygnalizowany jest mniejszy spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen. Dyrektorzy jednostek planują niewielki wzrost zatrudnienia. W czerwcu 10,6% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w czerwcu przed rokiem odsetek ten wyniósł 7,8%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (53% w czerwcu, 46% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu) oraz z konkurencją firm krajowych (50% w czerwcu, 49% przed rokiem).

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 10 (w maju plus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie – 14% (w maju odpowiednio 23% i 15%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. W czerwcu dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost popytu i sprzedaży usług oraz poprawę sytuacji finansowej. Mimo nieco mniej optymistycznych prognoz sprzedaży, utrzymują się korzystne przewidywania dotyczące popytu oraz sytuacji finansowej. Sygnalizowany jest niewielki wzrost bieżących i przewidywanych cen. Dyrektorzy jednostek przewidują nieco wolniejszy niż przed miesiącem wzrost zatrudnienia. Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności kształtuje się na poziomie 7,3% (9,1% w czerwcu przed rokiem). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (58% w czerwcu, 63% przed rokiem) oraz – w mniejszym stopniu – z niedostatecznym popytem (51% w czerwcu, 46% przed rokiem).

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 5 (w maju minus 6). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie – 21% (w maju odpowiednio 15% i 21%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na takie kształtowanie się koniunktury wpływają nieco mniej pesymistyczne oceny bieżącej sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej (mimo utrzymujących się negatywnych ocen dotyczących bieżącego popytu). Prognozy popytu i sprzedaży są mniej korzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu, w konsekwencji sytuacja finansowa może ulec dalszemu pogorszeniu. Dyrektorzy jednostek sygnalizują utrzymywanie się niewielkiego spadku zarówno bieżących jak i przyszłych cen. Przewidywana redukcja zatrudnienia może być nieco większa niż prognozowano przed miesiącem. W czerwcu 5,7% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w czerwcu 2009 r. odsetek ten wyniósł 9,2%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (54% w czerwcu, 52% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (50% w czerwcu, 52% w czerwcu 2009 r.).

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Ogrody zimowe

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt