chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » łazienka » Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

01.03.2016
Skutki, jakie może wywołać woda na nieprawidłowo zabezpieczone drewno, mógł zaobserwować każdy z nas. Wilgoć oraz zmienna temperatura prowadzi do gnicia oraz niszczenia tego materiału. Czy zatem powinniśmy się obawiać stosując ten surowiec w łazienkach? Materiał ten wykorzystywany jest do budowy mostów, czy statków, które permanentnie są w kontakcie z wodą. W czym więc tkwi sekret trwałości tego materiału?

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

1. Właściwy dobór drewna


Możliwości zastosowania drewna z łazience jest bardzo wiele. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy pamiętajmy, że w tych specyficznych warunkach sprawdzą się wybrane gatunki. Z jednej strony zwracajmy, więc uwagę na walory estetyczne, z drugiej zaś – na wytrzymałość surowca – przestrzega Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

W przypadku wyboru materiału do wykończenia naszej łazienki, ważny jest odpowiedni gatunek drewna oraz jego właściwe zabezpieczenie. W miejscach, w których drewno ma bezpośredni kontakt z wodą – w pobliżu wanny, czy kabiny prysznicowej najlepszym rozwiązaniem będą gatunki egzotyczne. Nie ryzykujmy z zastosowaniem popularnego, miękkiego drewna (sosna, wierzba, czy świerk). Z gatunków krajowych sprawdzić się mogą jedynie najtrwalsze odmiany: dąb, modrzew, czy buk.

REKLAMA:


2. Właściwe zabezpieczenie drewna


Jeśli chcemy długo cieszyć się tym naturalnym surowcem w łazience, przed zastosowaniem produktu dekoracyjnego, powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu drewna impregnatem technicznym.

Pamiętajmy, jakie są funkcje danych preparatów. Impregnat powinien zabezpieczyć deskę przed biokorozją. Wilgoć i ciepło panujące w łazience to doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które nie tylko sprawiają, że drewno niszczeje, ale też są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia - wyjaśnia Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Najlepszym rozwiązaniem będzie więc zastosowanie gruntującego impregnatu do drewna, jeszcze przed ułożeniem desek czy złożeniem mebli. Na rynku dostępne są Szybkoschnące impregnaty gruntujące, które już po 3 godzinach chronią nasze drewno.

Wystarczy jednokrotne smarowanie pędzlem. Szybkoschnący impregnat gruntujący zabezpieczy drewno i pozwoli nam po krótkim czasie zastosować wybrany produkt dekoracyjny. Trzymajmy się zaleceń producenta umieszczonych na etykiecie.

3. Trwała ochrona i dekoracja


Drewno łazienkowe powinno być zabezpieczone tak, aby miało możliwość oddawania wilgoci i „oddychania”. Nie zaleca się stosowania w miejscach, które mają bezpośredni kontakt z wodą preparatów, które tworzą twarde powłoki. W szczeliny dostanie się woda, która zniszczy deskę i będziemy musieli usuwać resztki preparatu, a następnie odnawiać całą powierzchnię. W takim pomieszczeniu jak łazienka najlepiej sprawdzi się Olej do drewna, który nie tworzy powłoki, a więc nie pęka. Wnika on głęboko w deskę, dlatego dobrze zabezpieczy nasze drewno przed wodą oraz zabrudzeniami. Łatwe nakładanie oraz szybka renowacja (brak konieczności ścierania powłoki z całej powierzchni) pozwoli nam cieszyć się pięknem naszego drewna przez długi czas.

Bardzo istotne jest właściwe zabezpieczenie, dlatego bądźmy dokładni i chrońmy drewno zarówno impregnatem technicznym jak i Olejem do drewna. Wszystkie te wskazówki pozwolą cieszyć się dłużej pięknem naszej łazienki, które wykończona jest naturalnym drewnem - tłumaczy Andrzej Wójcik.

Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0.2)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Łazienka - tapety, farby czy tynki?

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt