chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » łazienka » Praktycznie w łazience – zabudowa pod umywalkę, pralkę i półki (DIY)

Praktycznie w łazience – zabudowa pod umywalkę, pralkę i półki (DIY)

06.02.2020
Zobacz, jak szybko i w prosty sposób wykonać remont łazienki, bez specjalistycznych narzędzi, a nawet doświadczenia w pracach remontowych. Z tym poradnikiem zrobisz blat pod umywalkę, zabudujesz pralkę oraz zainstalujesz półki. Łazienka stanie się estetyczna i funkcjonalna.

Bez wymagających czasochłonnej obróbki płyt karton-gips, drogich stelaży i uporczywego wiercenia. Aby wykonać remont łazienki i poprawić jej funkcjonalność, wystarczy dobry pomysł, kilka podstawowych narzędzi i płyta budowlana. Zobacz, jak sprytnie zagospodarować przestrzeń w łazience i samodzielnie wykonać blat pod umywalkę, zabudowę pralki oraz wygodne półki ścienne.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Co będziesz potrzebować?
- Płyta budowlana ze wzmocnionego XPS (do kupienia w markecie budowlanym),
- Profile narożnikowe,
- Siatka z włókna szklanego,
- Klej i pianka montażowa,
- Kołki do styropianu, talerze montażowe i wkręty,
- Poziomica i kątownik,
- Nożyk,
- Ołówek.
REKLAMA:


- Płyta budowlana, w przeciwieństwie do płyty karton-gips, składa się z wytrzymałej pianki XPS pokrytej siatką z włókna szklanego i powłoki mineralnej. Zapewnia izolację termiczną, jest odporna na wodę, grzyby i pleśń, dlatego jest lepszym materiałem do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak m.in. łazienka. Do tego jest bardzo prosta i szybka w obróbce – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Krok 1 – projekt łazienki


Zacznij od zaprojektowania swojej łazienki. Do tego wystarczy… ołówek. Na ścianie zaznacz miejsca, które przeznaczysz na zabudowę pod umywalkę, pralkę oraz te, w których mają wisieć półki. Podczas mierzenia uwzględnij wysokość zabudowy oraz całkowitą głębokość sprzętów wraz z odpływami, a następnie dobierz grubość płyty budowlanej, która przy tego typu pracach powinna wynosić od 40 do 50 mm.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Gdy obrys konstrukcji znajdzie się na ścianie, czas na przycięcie płyty budowlanej na odpowiedni wymiar. Wykorzystaj do tego zwykły nożyk z wymiennym ostrzem i poziomicę, która ułatwi cięcie płyty.
Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Krok 2 - zabudowa pralki


Montaż zabudowy dla pralki zacznij od stworzenia podparcia dla blatu. Przed klejeniem upewnij się, że pomiędzy płytą a ścianą zachowany jest 90° kąt. Następnie nałóż na podłogę klej z uszczelniaczem i nasuń płyty, które będą pełnić rolę nóżek. W szczeliny między ścianą a płytą wciśnij klej w piance. To system, który zapewni trwałe i solidne trzymanie.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Kolej na przymocowanie blatu. W tym celu przydadzą się cztery kołki do XPS-u, które należy wkręcić w rdzeń płyty podpierającej blat. Następnie przykręć blat do kołków, korzystając z talerzy montażowych i wkrętów.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Krok 3 - zabudowa pod umywalkę



Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Stworzenie zabudowy pod umywalkę przebiega analogicznie do zabudowy pralki. Po przyklejeniu wyciętych z płyt nóg i połączeniu ich z blatem zostaje jednak przestrzeń pod zlewem, którą możesz pozostawić niezagospodarowaną lub wykorzystać na dodatkową półkę. Aby ją stworzyć, wystarczy wyciąć z płyty odpowiedni rozmiar, przymocować do nóg przy użyciu kołków do XPS-u, a następnie talerzy montażowych i wkrętów.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

UWAGA! Możesz przyjąć inną kolejność, tj. najpierw zbudować konstrukcję z płyt budowlanych, a dopiero później przymocować całość do podłogi i ściany.

Krok 4 - zabudowa półek



Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Do wykonania półki ściennej możesz wykorzystać cieńszą płytę – np. taką o grubości 30 mm. Jak ją zamocować bez tworzenia dodatkowej konstrukcji?

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Najpierw wywierć otwory - dwa w płycie, którą wykorzystasz do zbudowania półki, i kolejne dwa - w tej samej odległości - w ścianie. Otwory w ścianie wypełnij kotwą chemiczną, wsuń tuleję siatkową i nałóż półkę wraz z dwoma prętami gwintowanymi. Drugim rozwiązaniem mocowania półki jest zastosowanie, zamiast kotw chemicznych, kołków szybkiego montażu.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Krok 5 – poprawki i zabezpieczanie


Przed ostatecznym wykończeniem zabudowy sprawdź czy wszystkie wymiary się zgadzają. Na tym etapie jeszcze możesz dokonać zmian.

Jeżeli chcesz dosztukować płytę w wybranych miejscach, wystarczy wyciąć element o odpowiedniej wielkości oraz grubości, zamocować w konstrukcji kołki do XPS-u, dołożyć brakujący fragment i przymocować za pomocą kleju, talerzy montażowych i wkrętów.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


Na wszystkich przejściach, punktach styku oraz miejscach, w których rdzeń płyty jest niezabezpieczony umieść siatkę zbrojeniową, przyklejając ją na klej cementowy do płytek klasy C2.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


Metalowe talerzyki montażowe zakryj klejem cementowym.
Narożniki zewnętrzne półek oraz zabudowy zabezpiecz profilami aluminiowymi przyklejając je np. na klej gipsowy.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


Krok 6 - wykończenie powierzchni



Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Aby przygotować płytę pod malowanie, powierzchnię należy dwukrotnie wygładzić gipsem szpachlowym, a następnie dokładnie wyszlifować kostką ścierną. W przypadku okładzin ceramicznych, takich jak płytki czy mozaika, klejenie odbywa się bezpośrednio na płycie bez konieczności wcześniejszego gruntowania powierzchni. Przed przystąpieniem do dalszych prac – czyli fugowaniem, należy odczekać do związania kleju.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


Jak widać, zbudowanie własnej, funkcjonalnej łazienki bez specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia jest możliwe. Wystarczy dobry pomysł, niekoniecznie duży nakład środków finansowych, za to sporo pozytywnej energii i zapału.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Źródło: Ultrament

Płyta budowlana Ultrament
Płyta budowlana Do It marki Ultrament to łatwy w montażu i obróbce produkt, którego wysoką wytrzymałość oraz 100-procentową odporność na wilgoć, wodę, pleśnie i grzyby gwarantuje wykonanie z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz powłoki mineralnej z wtopioną siatką z włókna szklanego.

Płytę budowlaną Ultrament można zakupić za ok. 30-180 zł (cena uzależniona od wysokości i grubości) w popularnych marketach budowlanych.

Autor: Ultrament - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Łazienka - tapety, farby czy tynki?

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt