chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » kleimy gres » Dobry klej do dobrej płytki

Dobry klej do dobrej płytki

02.02.2010
Duże inwestycje to wiele tysięcy metrów kwadratowych do wytynkowania, wymalowania czy nałożenia glazury. Na takich obiektach liczy się każda złotówka, a ona zaoszczędzona na 1 metrze kwadratowym może przynieść tysiące złotych oszczędności dla całości obiektu.

Chemia budowlana - nakładanie kleju cienkowarstwowego gres multi
nakładanie kleju cienkowarstwowego gres multi
Niestety takie podejście do sprawy powoduje, że często wybierane są materiały najtańsze, które niekoniecznie muszą się nadawać dla danego podłoża czy też płytki, parkietu itp. Tak samo jest też z wyborem klejów do płytek.
W przypadku stosowania wykładzin na dużych obiektach, szczególnie tych o charakterze handlowym oraz użyteczności publicznej, najważniejszą cechą jest odporność na ścieranie. Płytka taka, co dzień przechodzi wtedy wiele najcięższych prób: wiele tysięcy osób dziennie przewijających się przez takie placówki nanoszących błoto, piasek, które działają jak materiał ścierny.
Okładziny takie są zmywane różnymi detergentami, które mogą destrukcyjnie wpływać na powierzchnię płytki w dłuższym okresie eksploatacji. Stąd najczęściej wybieranym rodzajem płytek są wyroby gresowe. Gres posiada bardzo niską nasiąkliwość, co utrudnia przyczepność kleju do powierzchni płytki i dlatego wymaga specjalnego rodzaju kleju, nie mogą to być wyroby podstawowe, najtańsze. Niestety, aby zaoszczędzić na materiale wybiera się często takie produkty, które nadają się do typowych podłoży i zwykłych, ceramicznych płytek, a niekoniecznie do gresu.
Chemia budowlana - nakładanie kleju upłynnionego maxi multi
nakładanie kleju upłynnionego maxi multi
Chemia budowlana - metoda kombinowana - nakaładanie kleju na płytkę
metoda kombinowana - nakaładanie kleju na płytkę

Pieniądze zaoszczędzone na produktach czasami są niestety pozorne, ponieważ zwykle traci się większe przy naprawach gwarancyjnych. Bardzo często nie zauważa się faktu, że klejami z wyższej półki pracuje się lepiej i często szybciej, a zaoszczędzony czas to przecież też pieniądz. Dobrym przykładem są duże formaty płytek, a do tego jeszcze nierówne podłogi. Zwykle wykonuje się wtedy wykładzinę ceramiczną w dwóch etapach, na początku wylewa się wylewkę samopoziomującą, a potem przykleja się płytki zwykłym cienkowarstwowym klejem, który nie nadaję się do wyrównywania podłoża.
Gdy wykonawcom się spieszy i chcą jeszcze dodatkowo zaoszczędzić na materiale podłoże wyrównują klejem do płytek w trakcie ich montażu, przekraczając dopuszczalną grubość warstwy.
Chemia budowlana -
"dobijanie" płytki
Klejem podstawowym bardzo ciężko jest też uzyskać pełne pokrycie spodniej strony płytki, co jest wymagane dla podłoży o intensywnym ruchu. Można to wykonać stosując metodę floating and butering, czyli tzw. kombinowaną, a więc po prostu nanosić zaprawę na podłoże i płytkę. Do tego celu najlepiej użyć specjalnych produktów, które do tego celu są przeznaczone np. klej do gresu GRES MULTI 105, który charakteryzuje się wysoką przyczepnością do mało nasiąkliwych płytek jakimi są gresy oraz uniwersalnością stosowania na najtrudniejsze podłoża (jastrychy z ogrzewaniem podłogowym, lastryko, lamperie olejne itp.). Metoda tzw. kombinowana nie jest to dużym problemem, gdy płytki są niewielkich, tradycyjnych rozmiarów (30x30cm), trudniej gdy do przyklejenia mamy płytki dużego formatu np. 60x60cm, a przecież takie płytki są obecnie najmodniejsze. Ta czynność może nie jest trudna, ale uprzykrza i spowalnia wykonywane prace. Poza tym „dobijanie” dużej płytki wymaga dużo siły i tak np. przy płytce 60x60cm to będzie aż 80kg. Sposobem na ten problem są zaprawy upłynnione np. MAXI MULTI 107. Właściwość ta powoduje, że klej pod płytką w pełni pokrywa spodnią jej stronę, bez użycia większej siły, a więc skraca się czas wykonywania prac! Zaprawa ta jest średniowarstwowa od 4 do 20mm, co powoduje, że nie ma konieczności stosowania zapraw wyrównujących, czy też wylewek samopoziomujących. Można jednocześnie przyklejać płytki i niwelować nierówności podłoża. Wszystkie te rozwiązania możemy równie dobrze stosować w naszych domach, mieszkaniach, bo to co dobre na duże obiekty jest dobre na mniejsze powierzchnie np. przedpokoje, korytarze. Dlatego też warto dobrze zastanowić się zanim wybierzemy odpowiedni klej do płytek.
REKLAMA:


Bartosz Polaczyk
Product Manager
KREISEL Technika Budowlana

Chemia budowlana - Dobry klej do dobrej płytki

GRES MULTI 105- elastyczna zaprawa klejąca do gresu


Elastyczna zaprawa klejąca do gresu, do nakładania cienkowarstwowego do 5mm. Charakteryzuje się wysoką przyczepnością, długim czasem obróbki. Po stwardnieniu mrozoodporna, wodoodporna. Przeznaczona jest do przyklejania gresu oraz innych rodzajów płytek. Idealna na balkony i tarasy, ogrzewanie podłogowe oraz do innych problematycznych powierzchni. Stosowana na podłoża: betony zwykłe, komórkowe, tynki cementowe i cementowo-wapienne, nośne tynki wapienne, tynki gipsowe, jastrychy cementowe i anhydrytowe zwykłe i z ogrzewaniem podłogowym, płyty g-k, płynne folie i zaprawy uszczelniające, stare okładziny ceramiczne. Zużycie: ok. 4,1 kg/m2 przy pacy 8mm, ok. 5,1 kg/m2 przy pacy 10mm. Dostępna w workach 25 kg.


Chemia budowlana - Dobry klej do dobrej płytki

MAXI MULTI 107 – średniowarstwowa (4-20mm), upłynniona zaprawa klejąca


Średniowarstwowa, cementowa zaprawa do płytek od 4 do 20mm. Umozliwia otrzymanie konsystencji plastycznej lub półpłynnej – ułatwiającej poziomowanie i zapewniającej całkowite przyleganie zaprawy do płytek. Po stwardnieniu wodo i mrozoodporna. Charakteryzuje się dużą przyczepnością, elastycznością oraz umożliwia układanie płytek z jednoczesną możliwością korygowania nierówności podłoża w zakresie dopuszczalnej grubości warstwy zaprawy. Przeznaczona jest do przyklejania wszystkich rodzajów płytek podłogowych (terakoty, klinkieru, gresu), przede wszystkim wielkoformatowych, zarówno do podłoży sztywnych, jak i podatnych na odkształcenia. Stosowana na podłoża: betony zwykłe, jastrychy cementowe i anhydrytowe także z ogrzewaniem podłogowym, stare okładziny z płytek ceramicznych, powierzchnie pokryte płynną folią lub zaprawami uszczelniającymi. Zużycie zaprawy od 1,3 do 1,5kg/m2 na 1mm warstwy w zależności od konsystencji. Dostępna w workach 25 kg.
Autor: Kreisel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.8)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Kleimy gres

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt