chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » Docieplamy » „Nie ma jak w domu”

„Nie ma jak w domu”

08.08.2023
Na pewno znasz to uczucie, gdy wracasz do swojego przytulnego domu, w którym czujesz się świetnie, bezpiecznie i komfortowo. Jednak nie jest to codzienność dla wszystkich. W upalne dni lata w nieocieplonych budynkach jest gorąco. Zimą z kolei konieczny jest gruby dres czy koc oraz pracujące pełną parą kaloryfery, by nie marznąć. Co zrobić, żeby panowała w nich optymalna temperatura bez klimatyzacji oraz horrendalnych rachunków za ogrzewanie? Rozwiązanie jest oczywiste - to ocieplenie ścian domu wysokiej jakości termoizolatorem. Dowodzi tego krótka animacja Termo Organiki, największego producenta styropianu w kraju: https://www.youtube.com/watch?v=aJzb8E5hLws

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Energooszczędna termoizolacja nowo budowanego domu oraz termomodernizacja już użytkowanego to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji, nie tylko budowlanych. Wykonanie ocieplenia budynku grubą warstwą styropianu gwarantuje ograniczenie zużycia energii niezbędnej do zapewnienia optymalnej temperatury jego wnętrza. Wykorzystanie grafitowych styropianów o niskiej lambdzie 0,031 W/mK, np. Termonium Plus gwarantuje oszczędności na ogrzewaniu oraz klimatyzacji liczone w tysiącach złotych rocznie.

Pieniądze to nie wszystko


W obiektach mieszkalnych o słabej izolacji cieplnej bardzo trudno zimą zapewnić odpowiednią temperaturę. Właściciele nieocieplonych domów muszą montować grzejniki o dużej mocy, które następnie pracują na wysokich obrotach, utrzymując zbyt wysokie temperatury. Powietrze w takich pomieszczeniach jest suche, a cyrkulując może transportować kurz zawierający szkodliwe alergeny i roztocza. Latem zaś w nieocieplonym domu człowiek czuje się jak w zamkniętym, gorącym pudełku. W budynkach, które przeszły termoizolację nawet w największy ponad 30 stopniowy upał panuje przyjemny chłód, podobny do tych w starych zamkach czy pałacach, które chronią bardzo grube ściany.- Na szczęście coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że nowoczesny, rodzinny dom, poza intersującą bryłą oraz funkcjonalnością, powinien zapewniać domownikom komfort cieplny i zdrowy mikroklimat przez cały rok, bez dużego i zbędnego zużycia energii. Taki dom, stający się rodzinną oazą, tworzy niewidoczna na co dzień izolacja cieplna bryły budynku - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki.

Mimo, że sezon budowlany jest w pełni, to właściele nieocieplonych domów wciąż mają szanse wykonać termomodernizację jeszcze w tym roku. Jednak decyzję o przystąpieniu do ocieplenia powinni podjąć jak najszybciej.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Dla siebie, rodziny i dla środowiska


Na opłacalność inwestycji w termoizolację domu wpływają również rosnące ceny energii, które podnoszą i tak już wysokie koszty ogrzewania. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego domu stanowią już nawet 70 procent wszystkich kosztów jego eksploatacji. Eksperci szacują, że przy obecnych trendach cenowych kwota zainwestowana w wysokiej klasy termoizolację zwróci się w ciągu kilka lat. Ocieplenie budynków to również niebagatelna inwestycja na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Mniejsze zużycie energii na ogrzewanie to czystsze powietrze, mniej zanieczyszczone dwutlenkiem węgla. Obecnie nie tylko klimatolodzy, urzędnicy UE, ale również projektanci oraz architekci zwracają szczególną uwagę na konieczność właściwej termoizolacji budynków.- Termoizolacja to jedno z najważniejszych przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska, znacząco ograniczające emisję CO2 do atmosfery. Kompleksowa termomodernizacja budynków to najprostszy i najlepszy sposób na ograniczenie smogu – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Jakość ma kolosalne znaczenie


Ocieplenie domu jest opłacalne, ale to jak dużo właściciel będzie oszczędzał pieniędzy na jego ogrzewaniu zależy przede wszystkim od jakości i parametrów izolatora. Od jego jakości zależeć będzie również trwałość wykonanej termoizolacji. Dlatego tak ważny jest jego mądry wybór. Wydatki na styropian wynoszą około 10-15% kosztów kompletnego ocieplenia budynku, a tylko około 2% całkowitych kosztów budowy domu. Dlatego sugerowanie się głównie ceną przy jego wyborze jest dużym błędem. Zawsze jednak przed zakupem izolatora należy zwrócić uwagę na deklarowane przez producenta parametry: lambdę, grubość, przeznaczenie oraz jakość, czyli w dużej mierze na renomę producenta, który swoją marką gwarantuje wysoką klasę styropianowych płyt. Eksperci od lat zalecają materiały budowlane posiadające certyfikaty i rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej. Istotnym źródłem informacji o jakości jest lista wyników kontroli produktów budowlanych przeprowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Na stronie GUNB https://snrwb.gunb.gov.pl/public/?page=probki znajdują się materiały, które przeszły pozytywnie kontrole oraz te, które miały zaniżone parametry. Specjaliści rekomendują przed kupnem izolatora zapoznać się z wynikami jego kontroli przeprowadzonymi przez państwowy nadzór budowlany. Styropiany Termo Organiki, lidera rynku ociepleń jako jedyne przeszyły pozytywnie 22 kontrole jakości i pozostają pozytywnym wyjątkiem na rynku.

REKLAMA:

Więcej informacji: www.termoorganika.pl
Autor: Termo Organika - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Docieplamy

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt