chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » Docieplamy » Jakie materiały termoizolacyjne są najczęściej stosowane do ocieplania fundamentów w

Jakie materiały termoizolacyjne są najczęściej stosowane do ocieplania fundamentów w budynkach jednorodzinnych?

04.06.2020
Sposobem na ograniczenie strat ciepła przez ściany piwnic, fundamentów, czyli tych elemen¬tów budynku, które stykają się z gruntem, jest ułożenie tzw. izolacji obwodowej. Szacuje się, że starty ciepła przez ten element budynku to nawet 6-8 % całkowitych strat z budynku. Na rynku największym zaufaniem wśród inwestorów cieszą się dwa rodzaje materiałów termoizolacyjnych, z których skuteczną izolację obwodową z powodzeniem wykonuje się od lat. Są to płyty z polistyrenu ekspandowanego, w Polsce powszechnie znane jako EPS (płyty styropianowe) w odmianie perymetrycznej oraz płyty z polistyrenu ekstrudowanego tzw. XPS.

Chemia budowlana - Fot. Austrotherm
Fot. Austrotherm
Chemia budowlana - Fot. Austrotherm
Fot. Austrotherm

Właściwości obu rodzajów płyt pozwalają na ich bezpośredni kontakt z gruntem, dlatego układ warstw w jednym i drugim przypadku jest podobny, tzn. na ścianę fundamentu nanoszona jest odpowiednia hydroizolacja (nie zawierająca rozpuszczalników), na którą następnie przykleja się płyty styropianowe EPS w odmianie perymetrycznej płyty XPS. Płyty te można zasypać ziemią, bez stosowania dodatkowych ich zabezpieczeń. Klejem najlepiej sprawdzającym się do mocowania tego typu płyt jest klej PU (poliuretanowy) do styropianu, aplikowany w formie nisko rozprężnej pianki. Zastosowanie perymetrycznych płyt styropianowych lub płyt XPS uzależnione jest od warunków hydro-geologicznych, w jakich dana izolacja będzie pracowała. Jeżeli w miejscu posadowienia budynku poziom wód gruntowych jest niższy od poziomu zastosowania izolacji lub gdy przewidziane jest zastosowanie drenażu opaskowego wtedy dopuszcza się zastosowanie płyt styropianowych. Jeżeli z kolei poziom ten jest wysoki i istnieje ryzyko wystąpienia tzw. parcia hydrostatycznego zaleca się zastosowanie płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS.

Marcin Feliks
Dział Doradztwa Technicznego Austrotherm


Autor: Austrotherm - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Docieplamy

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt